Skanska podpisała umowę na budowę węzła na obwodnicy

Skanska podpisała umowę na budowę węzła na obwodnicy

Opole
RynekInfrastruktury
RynekInfrastruktury
REKLAMA
Za 18 miesięcy na obwodnicy Opola zostanie wybudowany węzeł, który zastąpi skrzyżowanie ulicy Budowlanych i Sobieskiego. We wtorek w opolskim ratuszu została podpisana umowa z firmą Skanska na realizację tego przedsięwzięcia.

Węzeł będzie składać się z wiaduktu, trzech rond oraz kilku kilometrów najazdów i zjazdów. Inwestycja ma na celu udrożnienie obwodnicy w rejonie obecnego skrzyżowania, a jej realizacja będzie kosztować 33,8 mln zł.


Gdy węzeł będzie gotowy, skrzyżowanie ulicy Budowlanych i Sobieskiego zostanie zamknięte. Ryszard Zębaczyński, prezydent Opola, mówi, że podpisanie umowy jest najważniejszym wydarzeniem od początku tego roku. Dodaje, że nie będzie to ostatni węzeł, a w przyszłości powstaną kolejne – w rejonie ulicy Witosa oraz skrzyżowania obwodnicy z ulicą Oleską.

 

Skanska musi wybudować węzeł w ciągu 1,5 roku. Na razie będzie prowadzić prace projektowe. Projekt wykonawczy inwestycji powinien powstać na wiosnę i wówczas będzie można ruszyć z robotami budowlanymi. – Po wykonaniu prac projektowych przystąpimy do realizacji inwestycji. Wybudujemy węzeł drogowy z dwoma rondami, wiadukt nad obwodnicą północną, przejścia dla pieszych i rowerzystów oraz rondo na drodze wojewódzkiej nr 454 – mówi Małgorzata Żarnowiecka-Halicka, menedżer projektu z firmy Skanska.

 

REKLAMA

Zakres prac obejmie również m.in. roboty drogowe i konstrukcyjne, budowę przepustów oraz elementów ochrony środowiska, budowę ekranów akustycznych oraz oświetlenia ulicznego. Skanska przebuduje urządzenia kolidujące (urządzenia teletechniczne i energetyczne, sieci wodociągowe, kanalizację deszczową i sanitarną, sieć gazową i urządzenia melioracyjne). Na koniec prac Skanska zadba o prawidłowe oznakowanie oraz wyposażenie w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

Głównym udogodnieniem, wynikającym z inwestycji dla mieszkańców będzie rozładowanie korków tworzących się na obwodnicy. Dzięki przebudowie skrzyżowania z ul. Budowlanych i Sobieskiego ruch na obwodnicy będzie płynniejszy. Węzeł to nie wszystko. W trosce o mieszkańców zaprojektowano również ekrany akustyczne, dzięki którym zostanie znacznie ograniczona emisja hałasu.

 

Stosowanie izolacji w postaci ścian akustycznych skutecznie zmniejsza także negatywne oddziaływanie hałasu na środowisko naturalne. Z myślą o środowisku w ciągu trasy powstaną również przepusty dla zwierząt oraz elementy ochrony środowiska.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA