OSGE z wytycznymi dla małych modułowych reaktorów jądrowych we Włocławku i OstrołęceOrlen Synthos Green Energy / GE Hitachi Nuclear Energy

OSGE z wytycznymi dla małych modułowych reaktorów jądrowych we Włocławku i Ostrołęce

Orzech
Orzech
REKLAMA

Na terenie całej Polski planowana jest budowa łącznie kilkudziesięciu małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR - Small Modular Reactor). Dużą część z nich zamierza wybudować Orlen Synthos Green Energy (OSGE), joint venture Orlenu i Synthosu należącego do Michała Sołowowa – jednego z najbogatszych Polaków. Znamy lokalizację dwóch pierwszych inwestycji.

Orlen Synthos Green Energy (OSGE) otrzymał od Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska postanowienia określające zakres raportów o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (OOŚ) dla dwóch projektów małych reaktorów modułowych (SMR) z reaktorami BWRX-300 opracowanymi przez GE Hitachi Nuclear Energy.

Dwie lokalizacje, dla których pod koniec stycznia postanowienia wydał Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, dotyczą miejsc związanych z działalnością polskiego koncernu Orlen.

We Włocławku zlokalizowane są zakłady Anwil, a w Ostrołęce znajduje się wielka elektrownia należąca do Energa S.A. Obie spółki należą do Grupy Orlen.

W przypadku lokalizacji we Włocławku OSGE wnioskowało w sprawie budowy elektrowni jądrowej o łącznej mocy do 2000 MWe. W drugiej lokalizacji, w Ostrołęce planowana jest realizacja nieco mniejszej elektrowni, o mocy do 1300 MWe.

REKLAMA

Jeden reaktor BWRX-300 dysponuje mocą 300 MWe. To oznacza, że w przypadku pierwszej z inwestycji powstać mogłoby do 6 jednostek, a w ramach drugiej inwestycji – do 4.

We wskazanych lokalizacjach będą mogły ruszyć badania terenowe, które będą miały za zadanie zebrać wszelkie niezbędne informacje na potrzeby raportu. Orlen Synthos Green Energy będzie mógł także rozpocząć starania o warunki przyłączeniowe dla projektów. W najnowszej strategii Orlenu, spółka wskazała, że SMR we Włocławku zostanie uruchomiony do 2035 roku.

Wizualizacja jednostki z małym reaktorem modułowym BWRX-300:

Orlen Synthos Green Energy  / GE Hitachi Nuclear Energy
Orlen Synthos Green Energy / GE Hitachi Nuclear Energy
GE Hitachi Nuclear Energy
GE Hitachi Nuclear Energy

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA