Legnicka SSE podpisała porozumienie z Hyundai i USNC w zakresie przyszłej budowy modułowych reaktorów jądrowychLSSE

Legnicka SSE podpisała porozumienie z Hyundai i USNC w zakresie przyszłej budowy modułowych reaktorów jądrowych

Orzech
Orzech
REKLAMA

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Hyundai Engineering i Ultra Safe Nuclear Corporation rozpoczynają współpracę związaną z technologią modułowych reaktorów jądrowych (MMR). Ma ona zapewnić bezpieczną i przyjazną dla środowiska technologię jądrową, umożliwiając rozwój przyszłych systemów energetycznych, a brak dostępnej energii to częsta bolączka inwestorów. Porozumienie o współpracy podpisano w środę, 8 lutego w Centrum Konferencyjnym LSSE. To kolejny krok legnickiej spółki we współpracy i promocji firm z branży związanej z nowymi technologiami, energii przyszłości oraz elektromobilności, szczególnie w kwestii rozwiązań nisko-, zeroemisyjnych oraz odnawialnych źródeł energii.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (LSSE), Hyundai Engineering (HEC) oraz Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) podejmą wspólne, intensywne działania, zmierzające do określenia optymalnych lokalizacji inwestycji, ich skali oraz ewentualnego dostosowania do istniejących już źródeł wytwórczych energii elektrycznej i ciepła. Pierwszym krokiem jest podpisanie listu o współpracy. Po podjęciu decyzji inwestycyjnych rozważone zostaną opcje finansowania oraz formuły pozwalające na zapewnienie ekologicznych i konkurencyjnych cenowo dostaw energii elektrycznej oraz ciepła dla odbiorców na terenach odziaływania LSSE. MMR jest chłodzony gazem i może dostarczać ciepło procesowe w temperaturze powyżej 500 stopni Celsjusza, doskonale nadając się do jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.

– Zmiany klimatyczne wymagają również zmiany w niektórych działaniach w biznesie. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna tworzy przestrzeń do rozwoju, łącząc globalne i lokalne firmy różnej wielkości skupione na nowych technologiach. Chciałbym tutaj także podkreślić możliwość szybkiej realizacji potencjalnych inwestycji przez doświadczonego wykonawcę, jakim bez wątpienia jest Hyundai Engineering. To silny partner, bo sama grupa Hyundai jest dobrze znana z branży automotive i elektromobilności – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Poszukujemy rozwiązań w zakresie produkcji energii, które zwiększą atrakcyjność terenów inwestycyjnych oferowanych przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, w szczególności poprzez zapewnienie dostępu do czystej i konkurencyjnej cenowo energii elektrycznej, cieplnej lub chłodzącej. Podpisanie porozumienia o współpracy to jeden z elementów transformacji energetycznej LSSE. W związku z tym, pragniemy zbadać możliwość wykorzystania MMR na naszym terenie – dodaje Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

USNC opracował projekt reaktora MMR oraz w pełni ceramicznego paliwa mikroenkapsulowanego TRISO, które nie ulega uszkodzeniu i nie uwalnia substancji radioaktywnych do otoczenia, co stanowi cechę szczególną technologii spółki. Firma demonstruje system MMR w kanadyjskim laboratorium jądrowym Ontario Power Generation oraz na Uniwersytecie Illinois – Urbana Champaign w Stanach Zjednoczonych i Uniwersytecie LUT w Lappeenrant w Finlandii, a kolejne projekty są planowane m.in. w Europie.

REKLAMA

– Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna to doskonały partner w zakresie możliwości praktycznego wdrożenia technologii produkcji bezemisyjnego ciepła i energii elektrycznej. Dzięki wspólnym działaniom chcemy napędzać inwestycje i rozwój nowych technologii w Polsce. Bezpieczeństwo MMR oraz zastosowane w nim paliwo jądrowe w postaci w pełni ceramicznych mikrokapsułek sprawiają, że zarówno przyszli właściciele, jak i organy regulacyjne mogą mieć pewność i komfort decyzyjny co do wyboru technologii MMR – zaznacza Francesco Venneri, CEO i założyciel Ultra Safe Nuclear Corporation.

Hyundai Engineering to światowy lider w dziedzinie inżynierii i budowy m.in. elektrowni bezemisyjnych.

– W ubiegłym roku Hyundai Engineering i Ultra Safe Nuclear Corporation zawarły umowę ramową dotyczącą współpracy i wdrażania projektów mikroreaktorów modularnych. Mamy bogate doświadczenie w procesie koordynacji wsparcia finansowania dużych projektów inwestycyjnych. Porozumienie o współpracy, które zawieramy teraz z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną to dobra okazja, aby przyczynić się nie tylko do rozwoju kluczowych projektów naszych firm w Polsce, ale także wdrożenia ich w infrastrukturę przemysłową – podkreśla Andrzej Szydło, członek zarządu Hyundai Engineering Poland.

To kolejny krok w celu zapewnienia bezpiecznego, stabilnego i bezemisyjnego źródła energii dla inwestycji zlokalizowanych na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Źródło: LSSE

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA