Last Energy, DB Energy i Legnicka SSE rozpoczynają współpracę w zakresie wdrożenia małych reaktorów jądrowychLSSE

Last Energy, DB Energy i Legnicka SSE rozpoczynają współpracę w zakresie wdrożenia małych reaktorów jądrowych

Orzech
Orzech
REKLAMA

Pomiędzy Last Energy, DB Energy a Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (LSSE) zostało podpisane porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju SMR. Firmy te będą oferować zakładom przemysłowym budowę małych reaktorów jądrowych (ang. Small Modular Reactors).

Last Energy jest amerykańskim dostawcą małych reaktorów nuklearnych możliwych do zastosowania w przemyśle. Spółka DB Energy z Wrocławia będzie odpowiedzialna za integrację rozwiązania z instalacjami odbiorców przemysłowych. Zdaniem przedstawicieli LSSE, rozwiązanie to zwiększy atrakcyjność oferowanych terenów inwestycyjnych, a także pozwoli zbudować przewagę konkurencyjną Strefy.

W ostatnim czasie DB Energy i Last Energy podpisały list intencyjny dot. wprowadzenia do swojej oferty małych reaktorów jądrowych o mocy elektrycznej 20 MW oraz mocy cieplnej 60 MW. Rozwiązanie przeznaczone jest do zastosowania w zakładach przemysłowych. Oferta firmy obejmuje cały proces inwestycyjny – od koncepcji projektowej, przez projekt, uzgodnienia, finansowanie, realizację, serwis, utrzymanie i produkcję energii dla klienta, aż po utylizację instalacji.

Umowa o współpracy podpisana pomiędzy Last Energy, DB Energy a Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną ma na celu potwierdzenie możliwości technicznych, a także korzyści finansowych i ekonomicznych z wdrożenia nowej technologii jądrowej SMR na terenie Strefy.

– Potencjalni inwestorzy mają coraz częściej problem z energią i gazem. Stąd to porozumienie i nowe kierunki zmierzające do tego, aby zielona energia była na wyciagnięcie ręki. Zapewnienie dostępu do czystej i konkurencyjnej cenowo energii elektrycznej, ciepła lub chłodu jest możliwe do osiągnięcia poprzez wdrożenie technologii jądrowej SMR – tłumaczy Przemysław Bożek, prezes LSSE.

– W ramach działań objętych porozumieniem, potwierdzimy zarówno techniczne możliwości, jak i finansowe oraz ekologiczne korzyści z wdrożenia nowej technologii jądrowej SMR. Produkt, jaki niedawno wprowadziliśmy do naszej oferty we współpracy z Last Energy umożliwi naszym klientom, głównie dużym i średnim przedsiębiorstwom przemysłowym, osiągnięcie realnej zeroemisyjności. Jesteśmy pewni, że dzięki nawiązaniu współpracy ze Strefą, grono firm zeroemisyjnych jeszcze się powiększy – dodaje Krzysztof Piontek, prezes DB Energy.

REKLAMA

Wdrożenie innowacyjnego modelu współpracy, a nie technologii reaktora, pozwala na radykalne skrócenie czasu i kosztów budowy elektrowni jądrowej.

– Proponowany przez Last Energy model inwestycji, własności i eksploatacji zakłada ponoszenie pełnej odpowiedzialności za cały cykl życia elektrowni, tj. od projektu koncepcyjnego, aż do utylizacji odpadów. Wdrożenie małych reaktorów jądrowych pomoże Polsce w uzyskaniu większego bezpieczeństwa energetycznego. To kierunek rozwoju, który może być istotny w poprawie efektywności energetycznej przedsiębiorstw i zwiększaniu ich konkurencyjności – kończy Bret Kugelmass, CEO i założyciel Last Energy.

Firma DB Energy specjalizuje się w realizacji kompleksowej obsługi projektów inwestycyjnych, mających na celu poprawę efektywności energetycznej dużych i średnich zakładów przemysłowych. Na przestrzeni ostatnich 13 lat wykonała ponad 1200 projektów efektywności energetycznej, generując inwestycje o wartości ponad 4,8 mld zł, co przełożyło się na redukcję zużycia energii przekraczającą 8,3 TWh.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna znajduje się w południowo-zachodniej Polsce, na terenie województwa dolnośląskiego, jednego z najdynamiczniej rozwijających się obszarów w Polsce. LSSE do dziś to 77 inwestorów z wielu zakątków świata, blisko 1,4 tys. ha terenów inwestycyjnych. Blisko 11 mld zł inwestycji i – przede wszystkim – blisko 17 tys. miejsc pracy, aż dwukrotnie więcej niż inwestorzy planowali.

Last Energy jest amerykańskim inwestorem, deweloperem oraz operatorem małych modułowych elektrowni jądrowych. W pełni skalowalna konstrukcja opracowana przez Last Energy zapewnia bezemisyjną i konkurencyjną cenowo energię, co umożliwia przyspieszenie procesu dekarbonizacji gospodarki. Jednym z kluczowych inwestorów w Last Energy jest fundusz Gigafund. Współzałożycielem Gigafund jest Luke Nosek, który był współzałożycielem PayPal i pierwszym inwestorem typu venture capital w SpaceX.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA