Ożywienie na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce Fot. Jakub Zazula

Ożywienie na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce

Orzech
Orzech
REKLAMA

Prognozowane ożywienie na rynku inwestycyjnym potwierdzają wyniki drugiego kwartału 2024 roku. Łączna wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce wyniosła w tym czasie ponad 1,3 mld EUR i była najwyższą kwartalną wartością od ponad roku. Największy udział w strukturze transakcji przypadł sektorowi biurowemu – 46%.

Całkowity wolumen transakcji w pierwszej połowie 2024 roku wyniósł 1,8 mld EUR i był 80% większy od analogicznego okresu w roku poprzednim.

Większą aktywność inwestorów można zauważyć również w innych krajach regionu. Wolumen transakcji inwestycyjnych w Polsce, Czechach i Rumunii w pierwszej połowie roku osiągnął blisko 3 mld EUR, co na tym etapie oznacza 75% całkowitej wartości odnotowanej w całym 2023 roku.

– „Widoczna obecnie poprawa nastrojów na rynku inwestycyjnym jest związana silną kondycją polskiego rynku nieruchomości oraz pozytywnymi wskaźnikami makroekonomicznymi, zwłaszcza jeśli chodzi o obniżki stóp procentowych przez banki centralne. Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe w czerwcu, a kilka dni temu na podobny krok zdecydował się Bank Anglii. Oczekuje się, że amerykański Fed zacznie redukcję stóp procentowych jeszcze w tym roku, co powinno dalej poprawić nastroje na rynku inwestycyjnym i zwiększyć płynność w drugiej połowie 2024 roku,”– komentuje Dorota Lachowska, dyrektor działu badań rynku w Knight Frank.

– „Sprzyjające warunki i stabilizująca się sytuacja makroekonomiczna w Polsce zachęcają inwestorów instytucjonalnych do powrotu. W pierwszej połowie 2024 roku dominowali jeszcze inwestorzy oportunistyczni, którzy nie alokują dużej ilości kapitału. Znaczący udział miały również transakcje z udziałem polskiego kapitału, które w I połowie roku miały ponad 10% udział w całkowitym wolumenie,” – wyjaśnia Michał Grabara, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w Knight Frank.

Rekordowo wysoki wynik osiągnął napływ kapitału z regionu CEE, którego udział w pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku wyniósł 30%, ale na ten rezultat wpływ miała jedna transakcja – nabycie przez czeski Star Capital Finance sześciu centrów handlowych za 285 mln EUR.

REKLAMA

W wyniku tej transakcji udział sektora handlowego w całkowitym wolumenie wzrósł do niespotykanego od 2018 roku poziomu, wynoszącego 30%.

– „Rosnącym zainteresowaniem cieszą się również projekty biurowe, których udział w całkowitym wolumenie wzrósł w pierwszym półroczu, wynosząc 46%. Podobnie jak w przypadku obiektów handlowych, również w sektorze biurowym za rosnącym zainteresowaniem stoi duża transakcja, a mianowicie nabycie 49% udziałów portfela CPI przez brytyjską firmę Sona Asset Management. Warto dodać, że obserwujemy większą aktywność inwestorów aktywami biurowymi na rynkach regionalnych. W Poznaniu domknięto pierwszą od kilku miesięcy transakcję typu prime w biurach, tj. sprzedaż przez Skanskę inwestycji Nowy Rynek E za 79,3 mln EUR,” – dodaje Michał Grabara.

Wzrost udziału sektora handlowego i biurowego w wolumenie inwestycyjnym oznacza spadek po stronie sektora magazynowego. Po raz pierwszy od wybuchu pandemii osiągnął on wynik poniżej 20%. Zainteresowanie inwestorów tym segmentem rynku jest w dalszym ciągu wysokie i odzwierciedla silny potencjał wzrostu polskiego rynku w kontekście europejskim.

Stabilne perspektywy ma sektor mieszkań na wynajem. W pierwszej połowie 2024 roku wolumen inwestycyjny w tym segmencie wyniósł niemal 130 mln EUR, dając 7% udział w całkowitym wolumenie inwestycyjnym.

Stopy zwrotu po okresie wzrostu w poprzednich latach w dwóch pierwszych kwartałach 2024 roku pozostają w miarę stabilne, a jednak w dalszym ciągu liczba transakcji najlepszymi obiektami jest bardzo ograniczona, a prezentowane stopy zwrotu opierają się na sentymencie uczestników rynku. Tym niemniej, wraz z polepszeniem nastrojów na rynku w następnych kwartałach oczekiwany jest ujemy trendu spadkowego.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA