PKN Orlen zainwestuje ponad miliard złotych na PodkarpaciuOrlen Południe

PKN Orlen zainwestuje ponad miliard złotych na Podkarpaciu

Orzech
Orzech
REKLAMA

Nowa, wielka inwestycja firmy PKN Orlen na Podkarpaciu. We wtorek 1 marca spółka Orlen Południe podpisała umowy na budowę wytwórni bioetanolu o wartości 1,12 mld zł. Generalnym wykonawcą głównej instalacji B2G, o rocznej wydajności 25 tys. ton, będzie firma Zarmen. Bioetanol wytworzony zostanie przede wszystkim ze słomy zbóż.

Inwestycja zostanie zlokalizowana w miejscowości Jedlicze, w powiecie krośnieńskim, na terenie zakładu produkcyjnego należącego do spółki Orlen Południe. Powstanie 50 nowych miejsc pracy, m.in. dla specjalistów z dziedziny zaawansowanych biotechnologii.

– W Grupie Orlen powstanie kompleks instalacji do produkcji bioetanolu nowej generacji ze słomy zbóż. Ekologiczna inwestycja zostanie zrealizowana w zakładzie w Jedliczu, należącym do spółki Orlen Południe i będzie pierwszą tego typu w Polsce, a drugą w Europie – poinformował PKN Orlen we wtorek, 1 marca.

Wydajność nowej instalacji wyniesie 25 tys. ton bioetanolu rocznie. Inwestycja o całkowitej wartości około 1,12 mld zł zostanie ukończona w czwartym kwartale 2024 roku.

Orlen Południe
REKLAMA

– Realizacja projektu w Jedliczu pozwoli nam rozszerzyć portfolio o kolejny nowoczesny i przyjazny środowisku bioprodukt, rozwijać kompetencje i tworzyć specjalistyczne miejsca pracy – poinformował PKN Orlen.

– Oznacza to korzyści również dla polskiej gospodarki, ponieważ przyczyni się do realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego, który systematycznie rośnie. Skorzystają na niej także rolnicy z południowo-wschodniej Polski, z którymi nawiążemy współpracę – podkreślił, cytowany w informacji spółki, prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek.

W ramach inwestycji na terenie zakładu powstanie instalacja główna do produkcji bioetanolu oraz elektrociepłownia biomasowa i infrastruktura pomocnicza. Wartość instalacji głównej wyniesie ok. 550 mln zł. Orlen Południe umowę na jej budowę podpisał z polską firmą Zarmen.

PKN Orlen poinformował także, że wykonawcą elektrociepłowni biomasowej, o wartości ok. 170 mln zł, została fińska firma Valmet Technologies Oy. Energia elektryczna i cieplna będzie wytwarzana w kotle biomasowym o mocy 48 MW, opalanym ligniną, która stanowi produkt uboczny w produkcji bioetanolu.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA