Płock: Raport z budowy północno-zachodniej obwodnicy

Płock: Raport z budowy północno-zachodniej obwodnicy

mazowieckie
REKLAMA

Na budowanej w Płocku północno-zachodniej obwodnicy miasta wykonano już 90 procent prac ziemnych. Władze liczą na to, że dzięki inwestycji tereny miejskie staną się bardziej atrakcyjne i przyciągną potencjalnych inwestorów.

 

Pierwsze prace zrealizowane

Widać już jak będzie przebiegał pierwszy odcinek północno-zachodniej obwodnicy Płocka, która nowy most połączy z Orlenem. – Prace przygotowawcze nad korytowaniem drogi są wykonane w 90 procentach – informuje pełnomocnik prezydenta ds. strategicznych inwestycji Jacek Terebus.

 

Prace nad realizacją pierwszego odcinka nowej obwodnicy północno-zachodniej zaczęły się w grudniu ubiegłego roku. Kontrakt za 33 mln zł realizuje konsorcjum firm Bilfinger Infrastructure oraz Bilfinger Construction GmbH.

 

Trzyetapowa inwestycja 

Budowa obwodnicy jest w całości przygotowana i podzielona na trzy etapy. W 2014 roku powstanie pierwszy odcinek drogi od ronda Wojska Polskiego do skrzyżowania z ulicą Otolińską. Na lata 2015-2016 zaplanowano realizację drugiego odcinka obwodnicy.

REKLAMA

 

Powstanie obu etapów całkowicie wyprowadzi ruch tranzytowy z Płocka i udrożni drogę krajową nr 60. Natomiast do 2017 roku zaplanowano realizację ostatniego odcinka obwodnicy, który pobiegnie od skrzyżowania z ulicą Bielską do ulicy długiej w bezpośrednim sąsiedztwie PKN Orlen.

 

Jak miało być, a jak jest?

Pierwsze plany budowy obwodnic wokół Płocka zakładały wykonanie dwóch dróg – obwodnicy północnej łączącej nowy most z Nowym Boryszewem i Goślicami oraz obwodnicy północno-zachodniej łączącej PKN z Nowym Boryszewem i Słupnem.

 

Budowa znacznych fragmentów tych dróg została zaplanowana poza granicami Płocka i z tego względy decyzja o rozpoczęciu realizacji inwestycji zależała od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a nie władz miasta, które mogły jedynie postulować ich budowę.

 

Decyzją rezydenta Płocka, Andrzeja Nowakowskiego, powstał nowy projekt jednej obwodnicy, która połączy nowy most Solidarności z ulicą Otolińską, Bielską i PKN Orlen. Trasa o parametrach obwodnicy ma skutecznie udrożnić miasto; łączy ona fragmenty pierwotnie planowanych dróg, tworząc północno-zachodnią obwodnicę, która w całości przebiega w granicach Płocka.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA