DODAJ

Planeta Lem – w Krakowie powstanie pierwsze w Polsce centrum poświęcone językowi [WIZUALIZACJE]

Oświata / Kraków
Planeta Lem – w
Mariusz Bartodziej
2019-03-20 06:53:07
Instytucja kulturalna, której patronem jest Stanisław Lem, powstanie na Zabłociu do 2022 roku. Znajdą się w niej m.in. mediateka, przestrzenie wystawiennicze oraz kawiarnio-księgarnia. Projekt, który przygotuje pracownia JEMS Architekci, zakłada rewitalizację dawnego Składu Solnego i dobudowę nowego obiektu.

Krakowskie Biuro Festiwalowe i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział  Kraków rozstrzygnęły 13 marca międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Centrum Literatury i Języka "Planeta Lem". Zwyciężyła pracownia JEMS Architekci Sp. z o.o.

materiały inwestora


Instytucja ma powstać na krakowskim Zabłociu przy ulicy Na Zjeździe 8. Zajmie miejską działkę o powierzchni około 1 ha.

Projekt zakłada odnowę XVIII-wiecznego Składu Solnego oraz dobudowę nowego obiektu po wschodniej stronie. Powstanie nam ekspozycja poświęcona twórczości Stanisława Lema, przestrzenie wystawiennicze, pracownia multimedialna, kawiarnio-księgarnia, mediateka oraz aule. Otwarcie zaplanowano na 2022 rok.

Zwycięska koncepcja w subtelny sposób odnosi się do futurystycznej wizji świata, licznymi elementami nawiązując do rzeczywistości znanej z literatury Lema – tłumaczą architekci. – Wypiętrzenia w bryle budynku oraz na terenie go otaczającym tworzą wrażenie odrealnienia i stanowią charakterystyczny element projektu.

Więcej wizualizacji w galerii.

materiały inwestora