Po 8 latach modernizacji otwarte zostało Muzeum Puszczy KampinoskiejFot. Kampinoski Park Narodowy

Po 8 latach modernizacji otwarte zostało Muzeum Puszczy Kampinoskiej

REKLAMA

Po ośmiu latach modernizacji w Granicy otwarte zostało Muzeum Puszczy Kampinoskiej. W uroczystości w Kampinoskim Parku Narodowym wzięła udział minister Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister Mikołaj Dorożała, Główny Konserwator Przyrody.

Modernizacja była prowadzona pod opieką konserwatorską. Zadanie objęło kompleksową rewitalizację i adaptację na potrzeby edukacyjno-wystawiennicze zabytkowych obiektów leśnej architektury drewnianej, wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych woj. mazowieckiego.

Łączny koszt modernizacji wyniósł ponad 7 mln zł. Muzeum Puszczy Kampinoskiej w Granicy powstało w latach 60-tych XX w. w budynku dawnej kasjerówki. W roku 1964 r. na terenie skansenu w Granicy powstał Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny im. Jadwigi Romana Kobendzów w Granicy. Był to pierwszy ośrodek tego typu w polskim parku narodowym.

– Parki narodowe tworzy się z udziałem lokalnych społeczności i z myślą o lokalnej społeczności. Miejsca te związane są z historią ludzi, ich pasji i zaangażowania, a także z regionami, na obszarach których się znajdują. Promują te regiony i dbają o zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu. Dziś w Kampinoskim Parku Narodowym otwieramy Muzeum Puszczy Kampinoskiej. To kolejna perełka na mapie regionu i świetna wizytówka dla parku – mówiła minister Paulina Hennig-Kloska.

Przeprowadzono remonty w zakresie architektury (rozebrano budynki, zabezpieczono i wymieniono uszkodzone elementy, a następnie pieczołowicie je odtworzono przywracając dawne piękno). Czasochłonne okazały się prace wykończeniowe oraz montaż wszystkich niezbędnych nowoczesnych energooszczędnych instalacji.

REKLAMA

Zagospodarowano teren otaczający zabudowania. Układ przestrzenny osady leśnej nawiązuje do stanu pierwotnego i jest wyraźnie osadzony w krajobrazie. W budynku dawnego Nadleśnictwa Kampinos powstała ekspozycja podkreślająca charakter i wyjątkowość miejsca, natomiast w budynku dawnego muzeum urządzone zostały sale dydaktyczne – sala audiowizualna oraz pracownia z zapleczem technicznym.

W otoczeniu zabytkowych obiektów pojawił się również nowy budynek z sanitariatami, wybudowany na podstawie historycznych wzorników. Ogół prac, na każdym etapie prowadzony był w konsultacji z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Kompleks scalony został w jednolitą całość funkcjonalno-przestrzenną tworząc modelową strukturę zabudowań dawnego dozoru leśnego.

Przedsięwzięcie modernizacyjne zostało sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, dotacji budżetowej, wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Funduszu Leśnego i środków własnych Kampinoskiego Parku Narodowego.

Fot. Kampinoski Park Narodowy
Fot. Kampinoski Park Narodowy

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA