Po 9 latach pociągi wracają na linię Skoczów – Goleszów – Cieszyn. Nowe perony dla wygodnych podróży PKP PLK / Foto: Adam Roik

Po 9 latach pociągi wracają na linię Skoczów – Goleszów – Cieszyn. Nowe perony dla wygodnych podróży

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA

Po 9 latach pociągi znów pojadą po linii Skoczów – Goleszów – Cieszyn. Będzie to dużym ułatwieniem dla mieszkańców, studentów, turystów. Pasażerowie skorzystają z wygodnych stacji Cieszyn i Goleszów oraz komfortowych przystanków Cieszyn Uniwersytet, Bażanowice i Goleszów Górny. Kończą się prace na linii Skoczów – Wisła. Wartość inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. to 460 mln zł, dofinansowanie ze środków unijnych w ramach RPO województwa śląskiego.

Efektem prac PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. będzie lepszy dostęp do kolei oraz wygodne połączenie do Cieszyna. Po 9 latach znów możliwe stanie się podróżowanie pociągiem z Goleszowa do Cieszyna. Ten odcinek składy pokonają w 11-12 minut. Przejazd z Katowic do Cieszyna przez Skoczów i Goleszów wyniesie ok. 90 min., co będzie dużym ułatwieniem dla mieszkańców regionu, studentów, turystów. Pociągi pojadą od 4 września. Rozkład jazdy jest dostępny na plakatach, Portalu Pasażera oraz na stronie przewoźnika.

PKP PLK / Foto: Adam Roik, CIESZYN

Na stacji Cieszyn przebudowano dwa perony, co wpływa na większy komfort podróżowania. Obiekty podwyższono i wyposażono w wiaty, ławki, oświetlenie, nagłośnienie i tablice informacyjne. Nawierzchnia peronów jest antypoślizgowa. Osoby z ograniczoną możliwością poruszania się korzystają z pochylni. Wygoda podróżowania będzie zapewniona także ze stacji Goleszów oraz przystanków Skoczów Bładnice, Goleszów Górny, Bażanowice, Cieszyn Uniwersytet (kiedyś Mnisztwo). Ten ostatni został przesunięty około 1,5 km i znajduje się teraz w dogodniejszej dla uczniów i studentów lokalizacji.

PKP PLK / Foto: Adam Roik, SKOCZÓW

Na całym szlaku Goleszów – Cieszyn wymieniono prawie 10 km toru i sieci trakcyjnej. Pociągi pojadą z prędkością do 80 km/h. Przebudowa objęła 11 przejazdów kolejowo-drogowych i 2 przejścia dla pieszych wraz z urządzeniami zabezpieczającymi. Zostało zrewitalizowanych lub przebudowano prawie 40 obiektów inżynieryjnych.

REKLAMA

Inwestycja jest realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. także na odcinku Bronów (Chybie) – Wisła Głębce. Pociągi kursują po nowym torze od Bronowa do Skoczowa, a pasażerowie wsiadają i wysiadają z pociągu na nowym przystanku Skoczów Bajerki oraz przebudowanych peronach na stacjach Pierściec i Skoczów, a także na przystankach Chybie Mnich i Zaborze. Prace na trasie Goleszów – Wisła Głębce zakończą się w listopadzie br.

PKP PLK / Foto: Adam Roik, GOLESZÓW
PKP PLK / Foto: Adam Roik, CIESZYN UNIWERSYTET

Wartość projektu „Rewitalizacja linii kolejowych nr 694/157/190/191 Bronów – Bieniowiec – Skoczów – Goleszów – Cieszyn / Wisła Głębce” to prawie 460 mln zł, z czego 85% jest dofinansowane w ramach unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Źródło: PKP PLK

Komentarze (2)

Napisz komentarz
Trzeba liczyć się przez okolo dwa tygodnie z kilkuminutowymi opóźnieniami przejazdu, związanej to jest z ograniczeniem prędkości na przejazdach kolejowych tak wiec aby nie było że już opóźnienia bez powodu.(gość)
Czas przejazdu.
RysiekChaszcz(gość)
Czemu powtarzacie głupoty za TVP3 regionalne. Ostatni pociąg i to turystyczny - prywatny przejechał 17.09.2011 roku po około dwóch latach od zawieszenia pociągów pomiędzy Goleszowem a Cieszynem. . 17.09.2011  był to prywatny pociąg z pasażerami Cieszyńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Cieszynie
REKLAMA