Hałas argumentem za budową obwodnicy Suwałk

Hałas argumentem za budową obwodnicy Suwałk

podlaskie
REKLAMA
Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach przedstawił mapę akustyczną miasta, z której wynika, że na miejskim odcinku drogi krajowej nr 8 normy są przekroczone. Sporządzona mapa będzie stanowić mocny argument w walce o obwodnicę – pisze Radio Białystok.

Brak obwodnicy oraz ruch tranzytowy obecny w mieście sprawiają, że ponad 40 tys. Suwalczan żyje w zbyt dużym hałasie. Dopuszczalne normy wynoszą 55 decybeli nocą i 68 w dzień z kolei przy DK-8 średni poziom hałasu wynosi 70 decybeli nocą i 80 w dzień.


Suwałki od 30 lat marzą o obwodnicy, która uwolniłaby miasto od ciężarówek i korków. W mieście powstał Komitet Wspierania Budowy Obwodnicy Suwałk, który wystosował apel do rządu w sprawie realizacji inwestycji oraz organizował akcje protestacyjne.

REKLAMA


Władze miasta rozważały wprowadzenie zakazu wjazdu ciężarówek w nocy, a propozycję poparło w sondażu ponad 55 procent mieszkańców. – Proszę sobie wyobrazić 5 tys. tirów i autobusów przejeżdżających na dobę przez miasto i przez osiedla mieszkaniowe. We dnie i w nocy przekroczone są normy hałasu, wszechobecne są spaliny. Nie ma dnia by nie dochodziło do wypadków i kolizji drogowych – mówił w grudniu portalowi „rynekinfrastruktury.pl” prezydent miasta Czesław Renkiewicz.


Poza argumentem za budową obwodnicy miasta w postaci mapy akustycznej miasta, prezydent Suwałk chce uzyskać zapewnienie realizacji obejścia poprzez utrudnienie budowy połączenia obwodnicy Augustowa z drogą krajową nr 8 na terenie Suwałk. Prezydent zapowiada, że dopóki nie będzie pewne, że w latach 2014-2020 obwodnica powstanie, nie podpisze porozumienia w sprawie budowy drogi.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA