Już po raz X odbył się Ranking Banków Polskiego Związku Firm Deweloperskich, który ma na celu wyłonienie banków współpracujących z deweloperami na najbardziej korzystnych warunkach w zakresie finansowania i obsługi deweloperskich inwestycji mieszkaniowych.
Przeprowadzono ankiety wśród 115 firm członkowskich PZFD, z czego odpowiedzi udzieliło 78 inwestorów. Formularz, składający się z 20 pytań zamkniętych i otwartych, dotyczył kredytowania inwestycji, jak również prowadzenia otwartych rachunków powierniczych. Po raz kolejny zwycięzcą okazał się Getin Noble Bank, który został doceniony za szybkość, zgodność ze wstępnymi warunkami, elastyczność oraz współpracę z deweloperem. Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno: mBank Hipoteczny i mBank.
Udział poszczególnych banków w liczbie kredytów udzielonych ankietowanym deweloperom przedstawiał się następująco: 22% kredytów udzielił PKO BP S.A., po 15% mBank i Getin Noble Bank, 11% – PKO S.A. i 10% – Alior Bank. Poniżej 10% udziału miał mBank Hipoteczny (7%), BZ WBK (4%) i ING, BOŚ Bank i Millenium (po 3% każdy).
REKLAMA
W porównaniu do ubiegłorocznej edycji wzrósł procent firm korzystających z kredytowania przy budowie inwestycji. Jeszcze w 2014 roku było to 81%, a w bieżącym roku jest to już 90% przedsiębiorców. Mimo rosnącego popytu na kredyty inwestycyjne są miejsca, w których na deweloperów czeka rozczarowanie – chodzi tu o banki, które nie specjalizują się w obsłudze projektów deweloperskich, stąd ich pozycja w Rankingu jest niska. Dodatkowo banki coraz częściej nie dopuszczają możliwości prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego w innym banku (w 79% przypadków).
– „Widać, że wykształca się grupa banków, która specjalizuje się w finansowaniu deweloperskim i rozwija ten produkt. Wiele banków natomiast zrezygnowało z udziału w tym segmencie rynku. Nastąpiła większa profesjonalizacja, a deweloperzy wyżej oceniają współpracę z bankami. Widać też, że większe firmy należące do PZFD coraz rzadziej wybierają banki spółdzielcze, podczas gdy chętnie z nich korzystały w latach 2010-2012. Gwałtownie wzrosła też liczba inwestycji objętych rachunkami powierniczymi” – komentuje wyniki rankingu Konrad Płochocki dyrektor generalny PZFD. Warto zaznaczyć, że aż 81% ankietowanych firm odpowiedziało, że bank prowadzi dla nich mieszkaniowy rachunek powierniczy.