Dwupokojowe mieszkania głównym produktem w ofercie deweloperów

Dwupokojowe mieszkania głównym produktem w ofercie deweloperów

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Rynek mieszkaniowy to przykład mało elastycznego rynku, na którym ewentualne zmiany zachodzą bardzo powoli. Jednym z takich zjawisk są preferencje w zakresie wielkości mieszkań. Na największych lokalnych rynkach kraju mieszkania dwupokojowe pozostają podstawowym produktem w ofercie deweloperów.


Analitycy Działu Badań i Analiz Emmerson przeanalizowali bieżącą ofertę mieszkaniową deweloperów pod względem liczby pokoi w poszczególnych mieszkaniach w pięciu miastach zaliczonych do grona największych rynków mieszkaniowych kraju. Są to: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań oraz Gdańsk. W każdym z analizowanych miast mieszkania dwupokojowe stanowią dominującą kategorię w bieżącej ofercie deweloperów.


Interesujących wniosków dostarcza przeanalizowanie analogicznych struktur w rozbiciu na dwie podgrupy: tzw. nową i starą podaż. Pod pojęciem nowej podaży kryją się te inwestycje i mieszkania, które wprowadzono do oferty w trakcie analizowanego kwartału. Mianem starej podaży określane są wszystkie pozostałe mieszkania.

REKLAMA


W nowo rozpoczynanych inwestycjach dominacja mieszkań dwupokojowych jest jeszcze bardziej widoczna niż w łącznej ofercie deweloperów. Lokale dwupokojowe są najbardziej uniwersalne i dla klienta stanowią kompromis między funkcjonalnością a możliwościami finansowymi. Z tego też względu cieszą się największym zainteresowaniem popytu i wyprzedają się w największym tempie. Tym niemniej warto podkreślić, że analiza oferty deweloperów pod kątem liczby pokoi pomija istotny aspekt powierzchni mieszkań. Na poziomie wyłącznie liczby pokoi niewidoczne jest powszechne zjawisko projektowania mniejszych mieszkań o danej liczbie pokoi niż przed kilkoma laty. Deweloperzy potwierdzają autentyczność reguły mówiącej, że „klienci kupują liczbę pokoi, ale płacą za powierzchnię mieszkania”.

 

Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA