Mała dwójka, czy to nadal gorący towar

Mała dwójka, czy to nadal gorący towar

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Hitem sprzedażowym na rynku deweloperskim były dotąd dwa pokoje na 40 mkw. Czy zapotrzebowanie na takie lokale teraz spadło? Gdzie i w jakiej cenie je kupimy? Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl zajrzeli do biur sprzedaży deweloperów, by to sprawdzić.


Robyg w każdej swojej inwestycji oferuje małe dwójki. Ich metraż zaczyna się od 36 mkw. i rośnie do 55 mkw. Oscar Kazanelson, Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki Robyg przyznaje, że najszybciej spośród lokali dwupokojowych sprzedają się te ok. o pow. 40 mkw. I to właśnie takich mieszkań w swoim portfolio Robyg ma najwięcej.

 

W warszawskim Wilanowie na Osiedlu Królewskim i na Bemowie w Young City ceny zaczynają się od 6126 zł/mkw. Na Bemowie dwa pokoje (39,8 mkw.) z komórką lokatorską i parkingiem są dostępne już od 230 tys. zł. Z kolei w inwestycji Robyga City Apartments na stołecznym Żoliborzu dwójki można nabyć od 7170 zł/mkw.

 

W Gdańsku w Lawendowych Wzgórzach mieszkania z dwoma pokojami Robyg oferuje w cenie 4250 zł za mkw. W Słonecznej Morenie stawki zaczynają się od 4950 zł/mkw., a na osiedlu Albatross Towers – od 5400/mkw. Dodatkowo w gdańskich inwestycjach Robyg oferuje specjalną obniżkę, dzięki czemu mieszkania są od 8 tys. do 10 tys. tańsze.

 

W większości inwestycji Dom Development także można kupić mieszkania dwupokojowe do 40 mkw. Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development informuje, że lokale o tej powierzchni zawsze projektowane są w inwestycjach firmy z segmentu popularnego. W warszawskich projektach Dom Development dostępne są m.in. na osiedlu Derby w cenie od 6550 zł/mkw., Apartamenty Saska Nad Jeziorem – od 8900 zł/mkw. i w inwestycji Wilno II – od 6530 zł/mkw.


Dolcan ma dwupokojowe mieszkania o metrażu od 36,5 mkw. w stołecznym Miasteczku Rubikon. – Takie mieszkania będziemy oferować już w czerwcu także w II etapie naszej flagowej inwestycji Ogrody Ochota przy al. Krakowskiej. Dwójki będą zaczynały się już od 34,96 mkw. Tego typu lokale będą z pewnością w najbliższym czasie stanowiły znaczny procent we wprowadzanej przez nas ofercie – zapowiada Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan.


Według Anny Sitnik, popyt na tego rodzaju produkt jest w dalszym ciągu bardzo duży, tym bardziej że niewielkich dwójek można szukać tylko w noworozpoczynanych inwestycjach. Zaznacza jednak, że nie w przypadku każdego projektu małe dwa pokoje sprzedają się najszybciej. Na osiedlach oddalonych od centrum miasta, w których cena za mkw. jest niższa, a charakter inwestycji przyciąga raczej rodziny z dziećmi, najczęściej wybierane są niewielkie mieszkania trzypokojowe.


Mirosław Kujawski, wiceprezes LC Corp potwierdza te opinię. Udział tego rodzaju mieszkań w poszczególnych inwestycjach firmy jest różny. – Najwięcej takich lokali można znaleźć w inwestycjach zlokalizowanych w centrach miast lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie, gdzie grono klientów to osoby kupujące z myślą o wynajmie. Zdecydowanie mniejszy udział takich mieszkań znajduje się w projektach oddalonych od centrum, gdzie podstawową grupą klientów są rodziny, szukające większych mieszkań. W tych inwestycjach dominują mieszkania trzy pokojowe – wyjaśnia Mirosław Kujawski.


Niemal w każdej z inwestycji LC Corp oferuje mieszkania 2 pokojowe o powierzchni około 40 mkw. Ich ceny wahają się od 4150 zł/mkw. w Gdańsku do 8000 zł/mkw. w Krakowie i Warszawie.


J.W. Construction w ofercie przedsprzedażowej ma dwupokojowe lokale od 32 mkw. w warszawskiej inwestycji Bliska Wola w kwocie od 6300 za mkw. – Na osiedlu Zielona Dolina w stołecznej Białołęce ceny mieszkań dwupokojowych zaczynają się od 4700 zł/mkw. – informuje Małgorzata Ostrowska, dyrektor sprzedaży i marketingu J.W. Construction. – W promocyjnej ofercie, w inwestycji Villa Campina w podwarszawskim Ożarowie oferujemy dwupokojowe mieszkania od 39 mkw. w kwocie nawet już od 4400 zł za mkw. – zapewnia Małgorzata Ostrowska. Nieduże dwójki od 38 mkw. deweloper ma też na osiedlu Nowe Tysiąclecie w Katowicach, Oaza Piątkowo w Poznaniu, w gdyńskiej Rezydencji Redłowo i łódzkim projekcie Centrum II.


Dwupokojowe kompaktowe, lokale największym powodzeniem cieszą się też w krakowskich inwestycjach Activ Investment. Ich ceny zaczynają się od 5600 zł/mkw. W katowickich projektach dewelopera, gdzie więcej chętnych jest na kawalerki, dwa pokoje można kupić od 4700 zł/mkw. Maria Doerre dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Activ Investment przyznaje, że od kilku lat mieszkania dwupokojowe od 36-42 mkw. stanowią około 25-30 proc. oferty firmy.


Budimex Nieruchomości ma w sprzedaży mieszkania dwupokojowe o powierzchni do 40 m kw. w III etapie poznańskiego osiedla Na Smolnej, gdzie można je kupić od 5400 zł/mkw. W stołecznych osiedlach Budimeksu są jeszcze nieco większe dwójki o metrażu 43-46 mkw. W Warszawie na osiedlu Pod Słońcem II na Bemowie można je kupić za 6200 zł/mkw., w Wiślanym Mokotowie przy ul. Bluszczańskiej – w cenie 7200 zł/metr, a w inwestycji Gocławska II na Pradze Południe – za 7000 - 7400 zł/ mkw. Iwona Pasterska, kierownik działu sprzedaży w Budimex Nieruchomości powiedziała portalowi Dompress.pl, że popyt na mieszkania dwupokojowe wciąż jest wysoki, a największym zainteresowaniem nadal cieszą się mniejsze metraże tych mieszkań. Klienci mniej chętnie kupują dwa pokoje o pow. 52 mkw. i większej.


Klienci Atal zainteresowani są najbardziej mieszkaniami dwupokojowymi o metrażu 40-45 mkw. i trzypokojowymi od 55 do 65 mkw. – Zauważamy rosnące zainteresowanie lokalami większymi, trzy, a nawet czteropokojowymi, informuje Ewelina Juroszek, dyrektor ds. sprzedaży w Atal. W nowych projektach deweloper zamierza zwiększyć udział mieszkań 3-pokojowych i 4-pokojowych od 80 do 100 mkw. Obecnie mieszkania dwupokojowe Atal sprzedaje w przedziale cenowym od 4 700 zł/mkw. w inwestycji Nowe Polesie w Łodzi do 8 700 zł/mkw. w prestiżowym projekcie Nadwiślańska 11 tuż obok Bulwarów Wiślanych w Krakowie.

 

REKLAMA

Tylko we wrocławskich i krakowskich inwestycjach Atala poszukiwane są 40-metrowe lokale dwupokojowe. W Warszawie, Łodzi i Katowicach chętniej wybierane są większe mieszkania.


Dwa pokoje do 40 mkw. niezmiennie cieszą się zainteresowaniem wśród klientów Ronson Development. Popularność tego typu lokali potwierdza fakt, że nie są one dostępne w ukończonych projektach Ronsona, ale wyłącznie w inwestycjach w trakcie budowy. – Można je kupić na osiedlu Sakura IV na warszawskim Mokotowie, czy w drugim etapie osiedla Młody Grunwald w Poznaniu – podaje Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development. Dwójki w warszawskich inwestycjach dewelopera, na osiedlach Sakura, Verdis i Espresso, wystawione są na sprzedaż w cenie 7-8 tys. zł/mkw. W Poznaniu na osiedlu Młody Grunwald II można je kupić za 5907 zł/mkw.


W inwestycjach Atlas Estates mieszkania dwupokojowe o niewielkim metrażu również nadal są najbardziej poszukiwane. Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates zwraca uwagę, że ciekawą propozycją są również lokale, które dają możliwość zaaranżowania, zarówno jako kawalerkę, jak i mieszkanie z dwoma pomieszczeniami. Takie lokale dostępne są w ofercie Capital Art Apartments na warszawskiej Woli. Ceny dwójek w tej inwestycji kształtują się w przedziale 8900 - 9100 zł/mkw. Michał Witkowski przyznaje, że popyt na małe dwa pokoje nie jest regułą. Zielone otoczenie osiedla Apartamenty przy Krasińskiego na warszawskim Żoliborzu przyciąga w pierwszej kolejności rodziny z dziećmi, które wybierają najczęściej mieszkania trzypokojowe.


W ofercie firmy Dantex największym powodzeniem cieszą się dwupokojowe lokale o wielkości 40-45 mkw. Można je kupić w II etapie stołecznej inwestycji Dobra Wola. Sławomir Szczakowski, dyrektor ds. sprzedaży w Dantex oblicza, że niewielkie mieszkania 2 pokojowe to ponad 1/3 oferty na tym osiedlu. Ceny dwójek oferowanych przez dewelopera zamykają się w przedziale 7-8 tys. zł/mkw.


Vikana najszybciej sprzedaje dwa pokoje o pow. ok. 48 mkw., choć w ofercie ma też mniejsze dwójki. Średnia cena lokali dwupokojowych znajdujących się w ofercie oscyluje w granicach 4700 zł/mkw., podaje Sylwia Szymańska dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Vikanie.


Rafał Zdebski, dyrektor handlowy w Inpro mówi o wyraźnym ożywieniu na rynku inwestycji mieszkaniowych. Zwraca uwagę, że małe mieszkania jedno i dwupokojowe cieszą się dużym zainteresowaniem i sprzedają się bardzo szybko. Zauważa jednak również wzrost popytu na lokale o większych metrażach, trzy czy czteropokojowe. Inpro oferuje obecnie małe dwójki w ramach inwestycji Chmielna Park, Czwarty Żagiel i Wróbla Staw w Gdańsku. Ich ceny są zróżnicowane, wynoszą średnio od 5000 do 7000 zł netto za mkw.


Yareal realizuje obecnie trzy projekty mieszkaniowe w Warszawie: Brylowska 2, Rezydencja Konstancińska i Londyńska 5. We wszystkich oferta jest zróżnicowana, ale zawiera również małe dwójki. Lokale dwupokojowe o powierzchni ok. 40 mkw. przeważają w inwestycji Brylowska 2, w której prawie 70 proc. mieszkań jest już sprzedane, choć budynek dopiero wychodzi z ziemi. W Rezydencji Konstancińska na warszawskiej Sadybie klienci poszukują większych mieszkań. Powodzeniem cieszą się tam trzy, cztero, a nawet pięciopokojowe mieszkania, dostępne w cenach od 9 050 do 10 500 zł za metr. W ekskluzywnym projekcie Londyńska 5 na Saskiej Kępie powstaną głównie apartamenty, małych mieszkań jest niewiele.


Wawel Service ma w swoich inwestycjach szeroki wybór mieszkań kompaktowych – od 35 mkw. Mieszkania tego typu można znaleźć w dwóch energooszczędnych projektach dewelopera: Borkowska B1 i B2, Halszki 28A oraz w Apartamentach Mochnackiego w Krakowie. Piotr Kijanka, dyrektor sprzedaży w Wawel Service przyznaje jednak, że przeciętna poszukiwana przez klientów powierzchnia jest zbliżona do 40 -60 mkw. Dwupokojowe mieszkania w krakowskich inwestycjach firmy można nabyć już od 5500 zł/mkw.

 

Nieduże mieszkania dwupokojowe Matexi Polska oferuje w swoim projekcie Na Romera na stołecznym Ursynowie, w średniej cenie 8400zł/mkw. Mirosław Bednarek, prezes Matexi Polska powiedział portalowi Dompress.pl, że takie lokale sprzedają się ekspresowo we wszystkich inwestycjach firmy. Podaż niewielkich dwójek w ofercie Matexi Polska zwiększy się w III kwartale br., kiedy do sprzedaży trafią mieszkania w projektach: Kolska od nowa (powyżej 8 tys. zł/mkw.) i Księżycowa (ok. 6300zł/mkw.). Małe dwójki będą dostępne również w projekcie Apartamenty Marymont (powyżej 10,5 tys./mkw.), który wejdzie na rynek jeszcze w tym roku.

 

Grupa Inwest we wszystkich swoich inwestycjach sprzedaje małe mieszkania dwupokojowe w metrażu od 38 mkw. W osiedlach firmy na warszawskiej Pradze Południe dwójki kosztują średnio 6990 zł/mkw., a na Bemowie ok. 7390 zł/mkw. Urszula Hofman z Grupy Inwest potwierdza, że na przestrzeni ostatnich 2-3 lat znacząco wzrósł popyt na mieszkania o małym metrażu, ale jak największej liczbie pokoi, tj. na mieszkania dwupokojowe o powierzchni 38-40 mkw. i trzy pokojowe 45–55 mkw. W kolejnych inwestycjach firma przewiduje wprowadzenie do sprzedaży mieszkań o podobnej strukturze.


Dwa pokoje o niewielkim metrażu kupimy też w poznańskich inwestycjach Echo Investment. Na Osiedlu Jaśminowym takie lokale dostępne są od 32 mkw. (od 5500 zł/mkw.), a w najnowszej inwestycji firmy – Park Sowińskiego stanowią ponad 11 proc. oferty (6.600 zł/mkw.). W Warszawie mieszkania dwupokojowe o pow. do 40 mkw. Echo Investment oferuje w Nowym Mokotowie (od 7600 zł/mkw.). W Łodzi w II etapie inwestycji Osiedle Jarzębinowe (do 4600 zł za mkw.) udział małych dwójek wynosi około 20 proc.


Dariusz Cholewa, dyrektor działu projektów mieszkaniowych w Echo Investment przyznaje jednak, że każda inwestycja ma swoją specyfikę i nie wszędzie kompaktowe mieszkania dwupokojowe są produktem oczekiwanym.


Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży Grupy Kapitałowej Euro Styl zauważa również bardzo dużą popularność mieszkań dwupokojowych o małej powierzchni, niezależnie od inwestycji. Można je znaleźć na Osiedlu Amareno i Osiedlu Morskim w Gdyni (4813 zł/mkw.). Są również dostępne w gdańskich inwestycjach dewelopera: Futura Apartameny i Nowy Horyzont (4460 zł/mkw.) oraz w powstającym w miejscowości Kowale – Osiedlu Cytrusowym (4190 zł/mkw.), a także na osiedlu Młody Pruszcz w Pruszczu Gdańskim (4276 zł/mkw.). W przygotowywanym przez Euro Styl projekcie Impuls w Gdańsku również znajdą się małe dwójki.


Autor: Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA