W Bielanach Wrocławskich zostanie otwarty nowy duży marketźródło: Ingka Centres Polska

W Bielanach Wrocławskich zostanie otwarty nowy duży market

Orzech
Orzech
REKLAMA
Jest szansa, że wkrótce nowy operator przejmie powierzchnię handlową wykorzystywaną do tej pory przez hipermarket Tesco w Bielanach Wrocławskich w Centrum Handlowym Aleja Bielany. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał warunkową zgodę na nabycie jej przez Carrefour Polska. Jednak warunkiem dojścia do tej transakcji jest zmniejszenie powierzchni innego sklepu Carrefour, znajdującego się w pobliżu,  mieszczącego się przy ul. Gen. Hallera 52 we Wrocławiu.
Przedmiotem koncentracji jest nabycie przez Carrefour Polska części mienia spółki Ingka Centres Polska w postaci powierzchni handlowej wykorzystywanej na potrzeby hipermarketu Tesco w Centrum Handlowym Aleja Bielany w Bielanach Wrocławskich.
W tej sprawie konieczne było przeprowadzenie II fazy postępowania i badanie rynku. Ze zgromadzonego materiału wynikało, że koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku wyznaczonym w promieniu 20-25 minut jazdy samochodem od hipermarketu Tesco w Bielanach Wrocławskich. Możliwe jednak było wydanie warunkowej zgody na transakcję.
– Po przeprowadzeniu postępowania uznaliśmy, że zmniejszenie powierzchni jednego ze sklepów Carrefour zniweluje negatywne skutki koncentracji. Dzięki temu na lokalnym rynku markety będą nadal ze sobą konkurować z korzyścią dla konsumentów – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
REKLAMA
Zgodnie z wydaną decyzją powierzchnia sklepu Carrefour przy ul. Gen. Hallera 52 we Wrocławiu, działającego na tym samym rynku, zostanie zmniejszona o 1500 mkw. Oznaczać to będzie obniżenie siły rynkowej Carrefour Polska na lokalnym rynku. Dzięki temu nie ulegną pogorszeniu warunki cenowe, jakość oraz dostępność towarów dla konsumentów. Po zrealizowaniu warunku przejmująca spółka będzie mała obowiązek złożenia sprawozdania z jego realizacji.
Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Oceniając koncentrację, Prezes UOKiK może zakazać transakcji, wydać zgodę na jej dokonanie bądź uzależnić zgodę od spełnienia przez przedsiębiorcę dodatkowych warunków. Wydane decyzje są ważne przez dwa lata.
Decyzja nie jest prawomocna.

Komentarze (5)

Napisz komentarz
Luk(gość)
Szkoda ze nie Kaufland, Carrefour kiedyś już był, słaba sieć.
Dawid(gość)
Już kiedyś tam był i za długo się nie utrzymał
uwag(gość)
Chcą otwierać 10 marketów , niech otwierają i 10. Nie dadzą rady to zamkną .Po co sztucznie coś ograniczać?
stary dziad(gość)
też nie rozumiem tej decyzji? Duży sklep w centrum ,z dobrym dojazdem miejską komunikacją ma być pomniejszony ,na rzecz sklepu na obrzeżach miasta???
Kazio(gość)
Przecież to jest absurd.Zmniejszać metraż mieszkańcom ,którzy tam robią zakupy.Na Bielanach ta sama firma więc o co tu chodzi.
REKLAMA