Już od 22 miesięcy osoby zamierzające skorzystać z wsparcia państwa przy zakupie pierwszego mieszkania mogły ubiegać się o dofinansowanie wkładu własnego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Z najnowszych danych opublikowanych niedawno przez Bank Gospodarstwa Krajowego możemy dowiedzieć się, jak wyglądał geograficzny rozkład złożonych do tej pory wniosków.
Najchętniej po tego rodzaju pomoc sięgały osoby kupujące mieszkania w trzech województwach: mazowieckim, pomorskim oraz wielkopolskim. Na te wymienione województwa przypadło niemal 49% złożonych wniosków, a więc praktycznie tyle samo ile w trzynastu pozostałych województwach.
O tym, iż w jednych województwach zainteresowanie programem było znacząco większe niż w pozostałych decydowało kilka czynników. Po pierwsze wielkość samego lokalnego rynku nieruchomości oraz aktywność jego uczestników. Nie zapominajmy, iż do września 2015 r. wsparciem objęty był wyłącznie rynek pierwotny. Siłą rzeczy taka sytuacja premiowała kupujących mieszkania na rozwiniętych rynkach deweloperskich, z których zdecydowanie największym jest Warszawa.
Drugim ważnym czynnikiem decydującym o atrakcyjności programu MdM była jego dostępność, czyli udział w rynku mieszkań spełniających przyjęte kryteria, z których jedno dotyczyło maksymalnej ceny mkw. Relatywnie wysokie limity cenowe w województwach pomorskim i wielkopolskim sprawiły, iż kupujący mieli do dyspozycji bogaty wybór nieruchomości, co sprzyjało podjęciu decyzji o ich zakupie.
Grupa Emmerson S.A.