Poznańscy deweloperzy oceniają 2017 rok na rynku pierwotnym

Poznańscy deweloperzy oceniają 2017 rok na rynku pierwotnym

Poznań
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Mieszkań na rynku pierwotnym przybywa, deweloperzy podejmują kolejne inwestycje, bo wiedzą, że nabywców nie brakuje. Według danych GUS, w ciągu dziesięciu miesięcy w 2017 roku zostało oddanych więcej mieszkań niż w 2016 roku.
Branża nieruchomości w Polsce, od kilku lat ma się dobrze, szczególnie na rynku pierwotnym. Wysoki popyt na ten produkt w minionym roku, powoduje, że deweloperzy zyskują. Według NBP, w trzecim kwartale 2017 roku wzrosła liczba pozwoleń na budowę mieszkań oraz liczby oddanych do użytkowania, w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej. Kupują nie tylko klienci prywatni na własne potrzeby, ale również na cele inwestycyjne, gdyż nadal jest to atrakcyjna forma alokacji kapitału, ze względu na niskie stopy procentowe produktów finansowych. 
O tym jak minął rok na rynku pierwotnym w Poznaniu oraz okolicznych gminach odpowiedzieli lokalni deweloperzy. 
Mijający rok 2017 zostanie w dobrej pamięci środowisk związanych z budownictwem mieszkaniowym. Nikt nie ma powodów do narzekania. Klienci, wspierani przez program Mieszkanie dla Młodych mieli w czym wybierać, ceny były dość stabilne, banki elastyczne, a deweloperzy usatysfakcjonowani poziomem sprzedaży. W porównaniu z rokiem 2016 odnotowaliśmy wzrost m.in. liczby oddanych mieszkań i tych, których budowę rozpoczęto – mówi Krzysztof Kruszona, prezes zarządu Agrobex Sp. z o.o. 
Dla spółki Proxin Ogrody rok 2017 był efektywny i pracowity. Rozpoczęliśmy go sprzedażą i pracami nad realizacją IV etapu, w ramach którego powstaną 104 mieszkania i 2 lokale usługowe. Zakończenie prac przewidziane jest na IV kwartał 2019 r. Początek września minął pod hasłem Targów Mieszkań i Domów, podczas których otrzymaliśmy nagrodę za zajęcie 2. miejsca w kategorii "Najlepsze stoisko i obsługa targowa". Pod koniec 2017 r. uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie etapu III. Aktualnie przekazujemy klucze pierwszym mieszkańcom. Był to dla nas pracowity okres, jednak nie zwalniamy tempa. Obecnie trwają intensywne prace nad V etapem Nowych Ogrodów, gdzie już złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę – mówi Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Ogrody.  
Rok 2017 to dla naszej Spółki rok owocny i stabilnego wzrostu. Nieco lepszy niż poprzedni. Rozwój i budowa jednocześnie trzech inwestycji w różnych lokalizacjach to dla nas spore wyzwanie, ale efekty niezmiernie cieszą. Do oferowanych przez naszą firmę domów i mieszkań w minionym roku przekonaliśmy 60 nowych nabywców. Osiedle Słoneczne w Brodowie i Osiedle Rodzinny Zakątek obok Kórnika to wciąż rozbudowywane projekty mieszkaniowe z bardzo atrakcyjnymi domami w zabudowie szeregowej. Natomiast inwestycja Zalasewo Park to oferta z mieszkaniami i apartamentami, w bardzo popularnej okolicy, niedaleko Poznania – mówi Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building. 
Deweloperzy z okolic Poznania, podkreślają także znaczenie programu Mieszkanie dla Młodych, na rynku pierwotnym.
REKLAMA
Miniony rok na rynku deweloperskim, podobnie jak lata poprzednie, nierozłącznie kojarzy się z kolejną pulą dofinansowań w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. W ciągu całego roku Bank Gospodarstwa Krajowego udostępnił beneficjentom programu blisko 400 mln zł, co siłą rzeczy musiało wpłynąć pozytywnie także na popyt – mówi Adam Wędrychowicz z firmy Linea. 
Rok 2017 oceniamy bardzo pozytywnie, biorąc pod uwagę nie tylko naszą firmę i rozwijane inwestycje, ale i cały rynek deweloperski. Jednym z czynników stymulujących rynek pierwotny i sprzedaż w 2017 roku był program Mieszkanie dla Młodych, który osiągnął swoje apogeum. Warto nadmienić, że w styczniu minionego roku beneficjenci skorzystali z 310 mln złotych w ramach MdM w czasie krótszym, niż miesiąc. Niewiele czasu było potrzebne także na przekazanie dodatkowych 67 mln zł w sierpniu 2017 r. – zauważa Magdalena Błaszkowiak-Pepel, specjalista ds. sprzedaży Greenbud Development.
U progu 2017 roku eksperci prognozowali, że deweloperzy będą oddawać do użytkowania więcej mieszkań, niż w roku poprzednim. Z dostępnych danych wynika, że rozpoczęto więcej inwestycji, niż w roku 2016. Statystyki potwierdzają wzrost o niemal 12 procent, w 2017 r. w stosunku do poprzedniego roku. Wpływ na ten stan rzeczy ma między innymi program Mieszkanie dla Młodych, z którego skorzystało wielu beneficjentów. Właśnie o rządowy program pytali nasi Klienci podczas wrześniowych Targów Mieszkań i Domów w Poznaniu. Dostrzegliśmy także potencjał w przygotowaniu lokali pod wynajem, dlatego kilka miesięcy temu uruchomiliśmy sprzedaż smart apartamentów na Nadolniku, spełniających tę potrzebę – mówi Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner. 
Rok 2017 był bardzo intensywny i urozmaicony pod kątem sprzedaży oraz ilości rozpoczętych inwestycji. Na początku ubiegłego roku nasza inwestycja otrzymała prawomocne pozwolenie na użytkowanie. W II kwartale rozpoczęliśmy sprzedaż mieszkań w kolejnych dwóch budynkach osiedla Reduta Nowe Podolany. Zgodnie z przyjętym harmonogramem budowa pierwszego zakończy się w czerwcu, drugiego zaś w grudniu 2018 roku. Do wzmożonej sprzedaży przyczynił się bez wątpienia program MdM, z którego mogli skorzystać przede wszystkim młodzi ludzie zaczynający swoje dorosłe życie, ale również rodziny wielodzietne. Reasumując, miniony rok możemy uznać za bardzo udany – mówi Agata Nowaczyk, specjalista z biura sprzedaży Ekonbud-Fadom. 
Ostatni rok pozytywnie ocenia także firma Planet-Bud Development. – Sprzedaż mieszkań w 2017 roku utrzymała się u nas na wysokim poziomie, bardzo podobnie jak w 2016. Dlatego zdecydowaliśmy się na kolejną inwestycję w Zalasewie. W drugiej połowie roku rozpoczęliśmy budowę osiedla Kwiatowego, na które w pierwszym etapie składa się 28 domów szeregowych. Łącznie planujemy realizację około 250 domów w tej lokalizacji – mówi Weronika Potarzycka-Suszka, specjalistka z biura sprzedaży Planetbud Development.
Ostatni rok to wzrost rynku mieszkaniowego. Ta tendencja ma się utrzymać także w 2018 r. Wielu deweloperów podkreśliło znaczenie oraz wpływ programu Mieszkanie dla Młodych na wyniki sprzedażowe, na rynku pierwotnym. Deweloperzy podejmują kolejne inwestycje, optymistycznie prognozując sprzedaż mieszkań i domów, w tym roku.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA