Polska Grupa Zbrojeniowa Milrem Robotics łączą siły. Polska i Estonia rozwijają wspólnie zaawansowane systemy bezzałogowe i technologie autonomiczneFot. Milrem Robotics

Polska Grupa Zbrojeniowa Milrem Robotics łączą siły. Polska i Estonia rozwijają wspólnie zaawansowane systemy bezzałogowe i technologie autonomiczne

Orzech
Orzech
REKLAMA

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała protokół ustaleń z estońską firmą Milrem Robotics. To strategiczne porozumienie otwiera drogę do współpracy przy rozwoju bezzałogowych pojazdów lądowych (UGV), technologii autonomicznych oraz integracji nowych systemów bojowych.

Nowy etap współpracy polsko‑estońskiej w obronności

Podpisany dokument wyznacza ramy dla dalszych działań i negocjacji szczegółowych umów. Obie firmy deklarują, że ich celem jest rozwój kompetencji w zakresie bezzałogowych platform lądowych oraz wzmocnienie współpracy przemysłowej w regionie Europy Środkowo‑Wschodniej.

Prezes Milrem Robotics, Kuldar Väärsi, podkreślił znaczenie synergii obu podmiotów, mówiąc:

„Łącząc wiodącą pozycję Milrem Robotics w dziedzinie autonomicznych systemów naziemnych z rozległą bazą produkcyjną i portfolio obronnym PGZ, dążymy do wspierania innowacji, poprawy interoperacyjności i wzmocnienia regionalnych zdolności w zakresie bezpieczeństwa”.

Współpraca obejmie rozwój zaawansowanych technologii wojskowych, integrację różnego rodzaju ładunków użytecznych na platformach UGV oraz wykorzystanie zaplecza przemysłowego i technologicznego obu firm.

PGZ: nowe możliwości dla polskiego przemysłu obronnego

Wiceprezes PGZ, Marcin Idzik, zwrócił uwagę, że porozumienie otwiera przed polskim sektorem obronnym nowe perspektywy. Jak podkreślił:

„Współpraca z Milrem Robotics otwiera nowe możliwości rozwoju innowacyjnych rozwiązań bezzałogowych w polskim ekosystemie obronnym. Wspólnie dążymy do wzmocnienia naszej bazy przemysłowej i dostarczenia najnowocześniejszych zdolności, aby sprostać obecnym i przyszłym wyzwaniom obronnym”.

REKLAMA

To oznacza, że PGZ będzie mogła rozwijać własne kompetencje w obszarze autonomii, robotyki i integracji systemów bojowych nowej generacji.

Integracja systemów autonomicznych i rozwój nowych platform

Współpraca obejmie również integrację systemów autonomicznych Milrem Robotics z pojazdami rozwijanymi przez PGZ. Celem jest zwiększenie możliwości bojowych i operacyjnych przyszłych platform lądowych.

Dyrektor zarządzający Milrem Robotics Poland, Marcin Sobieraj, podkreślił, że wspólne działania przyspieszą rozwój technologii bezzałogowych:

„Łącząc siły z PGZ, możemy przyspieszyć rozwój i integrację zaawansowanych systemów bezzałogowych, aby lepiej służyć sojuszniczym siłom zbrojnym”.

Badania, rozwój, produkcja i serwis – szeroki zakres współpracy

Protokół ustaleń przewiduje możliwość realizacji wspólnych projektów w obszarach badań i rozwoju, produkcji, dostaw, serwisu oraz remontów sprzętu. To oznacza, że współpraca może objąć pełen cykl życia przyszłych systemów bezzałogowych.

Porozumienie PGZ i Milrem Robotics wpisuje się w globalny trend dynamicznego rozwoju robotyki wojskowej i autonomicznych systemów pola walki. Dla Polski to szansa na wzmocnienie pozycji w jednym z najbardziej perspektywicznych segmentów współczesnej obronności.

Fot. Milrem Robotics
Fot. Milrem Robotics

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA