Tysiąc nowych miejsc pracy w Wałbrzychu! Faurecia podwoi zatrudnienie w fabryce automotive

Tysiąc nowych miejsc pracy w Wałbrzychu! Faurecia podwoi zatrudnienie w fabryce automotive

REKLAMA
Francuski koncern motoryzacyjny Faurecia powiększa zakład w Wałbrzychu. Inwestor uruchomi nowe linie produkcyjne dla wiodących producentów aut luksusowych. Wartość nowej inwestycji wyniesie 180 mln zł. Dzięki rozbudowie zakładu zatrudnienie ma wzrosnąć o blisko 1000 osób. W proces inwestycyjny zaangażowana była Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).
Koncern Faurecia prowadzi działalność w obrębie czterech głównych Grup Biznesowych: Automotive Seating (Siedzenia Samochodowe), Emissions Control Technologies (Technologie Kontroli Spalin), Interior Systems (Moduły Wewnętrzne) oraz Automotive Exteriors (Moduły Zewnętrzne). W Polsce firma działa od ponad 20 lat i zatrudnia 7 tys. pracowników. Obecnie w naszym kraju znajduje się Centrum R&D, Centrum Finansowe, Centrum Wsparcia IT i 10 fabryk: w Legnicy, Gorzowie Wielkopolskim, Grójcu, Jelczu-Laskowicach i w Wałbrzychu – gdzie inwestor właśnie zdecydował o realizacji kolejnych projektów.

Inwestycja w innowacje

Nowa inwestycja dotyczy rozbudowy zakładu struktur metalowych oraz mechanizmów foteli samochodowych w Wałbrzychu. Jej celem jest rozszerzenie mocy produkcyjnych zakładu, a co za tym idzie, wdrożenie kolejnych projektów dla producentów samochodowych klasy premium. Nowe projekty są oparte o najnowocześniejsze technologie spawania metodą laserową, formowania na zimno oraz kucia na gorąco – które jest realizowane przez jedyną tego typu maszynę na świecie. Produkty z wałbrzyskiego zakładu będą wyposażać flagowe modele samochodów światowych koncernów, a także najnowsze modele aut elektrycznych.
- Francuskie firmy wiedzą, że Polska tworzy doskonały klimat do inwestowania. Faurecia to jedna z 1100 firm znad Sekwany, które zainwestowały w naszym kraju i jedna z wielu, które swoje nakłady systematycznie powiększają. Kolejne lata współpracy tylko potwierdzają korzyści dla obu stron i zachęcają do dalszego rozwoju. Inwestorzy doceniają rządowe wsparcie, ale przede wszystkim kompetencje i kreatywność polskich inżynierów. Właśnie dzięki takim inwestycjom polska gospodarka będzie mogła wrócić na ścieżkę stabilnego wzrostu. Jedną z jego lokomotyw jest branża automotive. Przemysł motoryzacyjny napędza innowacyjność, a ta buduje  konkurencyjność polskiej gospodarki i wzmacnia naszą pozycję w globalnych łańcuchach wartości – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
- Nowo realizowane projekty dla Daimlera i BMW potwierdzają naszą konkurencyjność oraz pozwalają na dalszy rozwój zakładu Faurecii w Wałbrzychu, który niezmiennie trwa od ponad dwudziestu lat. Najważniejszymi dla nas aspektami są przede wszystkim rozwój nowoczesnych technologii, wprowadzanie automatyzacji i robotyzacji oraz utrzymywanie najwyższych standardów jakościowych w branży motoryzacyjnej. Jesteśmy dumni, że w Wałbrzychu, dzięki ogromnemu zaangażowaniu oraz wiedzy całego zespołu, z sukcesem mamy szansę zrealizować jedną z  największych w naszej historii inwestycji, a także możemy wspólnie rozwijać najnowocześniejsze technologie oraz współpracować z największymi koncernami samochodowymi na świecie. Faurecia stawia na ludzi i nowe inwestycje, dlatego realizacja tego projektu to ogromne wyzwanie dla całego zakładu, ale też szansa rozwoju miasta Wałbrzych i regionu – mówi Marek Płoski, Kierownik Technologii i Industrializacji Nowych Projektów w Faurecii.
Wałbrzyski zakład jest liderem pod względem technologicznym. Wysokie standardy jakościowe są utrzymywane dzięki wykwalifikowanej kadrze oraz inwestycjom w najnowocześniejsze technologie przemysłowe i dynamiczny rozwój automatyzacji wpisujący się w trendy Przemysłu 4.0.
Do tej pory fabryka zatrudniała 1000 pracowników. Nowa inwestycja podwoi tę liczbę.
- Właśnie mija 25 lat od kiedy Faurecia zdecydowała się zainwestować w Polsce. Cieszymy się, że w ten jubileusz wpisuje się kolejny projekt koncernu w naszym kraju. Jesteśmy jednym z największych w Europie dostawców części oraz komponentów samochodowych. Decyzja inwestora o umieszczeniu nowej inwestycji w Polsce potwierdza, że nasz kraj to niezmiennie atrakcyjne miejsce do lokowania kapitału. W ostatniej dekadzie Polski przemysł motoryzacyjny odnotował 100 proc. wzrost mierzony produkcją sprzedaną. Ten sukces, czyniący motoryzację drugim największym sektorem przemysłowym w Polsce, to efekt konsekwentnej pracy przedsiębiorców oraz oczywiście atrakcyjności inwestycyjnej kraju. W ramach prac nad Polityką Przemysłową Polski pracujemy nad rozwiązaniami adresowanymi do konkretnych branż, w tym dla przemysłu motoryzacyjnego – mówi Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii.
- Nowy projekt inwestycyjny to nie tylko 1000 nowych miejsc pracy. To przede wszystkim potwierdzenie siły polskiej gospodarki. Decyzja koncernu Faurecia o poszerzeniu inwestycji w Polsce to również jedna z wielu pozytywnych recenzji zmian wprowadzonych przez rząd w zasadach przyciągania nowych projektów inwestycyjnych. Zgodnie ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, szczególnie premiowane są inwestycje w średnich miastach – na czym zyskują takie miejsca jak Wałbrzych. To jedna inwestycja, ale zysk możemy liczyć podwójnie, bo skorzysta na niej i inwestor i polska gospodarka, a w szczególności region dolnośląski – mówi Michał Dworczyk z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Wsparcie w zrealizowaniu kolejnych inwestycji zapewniła koncernowi Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
- Wspieramy francuskiego inwestora w zakresie pomocy publicznej i cieszymy się, że koncern po raz kolejny postawił na Polskę. Nasz kraj oferuje znakomite położenie geograficzne, duży rynek wewnętrzny, wykształconą kadrę i co równie istotne, towar unikatowy w czasach kryzysu – stabilność gospodarczą. Jestem przekonany, że te atrybuty w połączeniu z atrakcyjnym systemem pomocy publicznej to magnes dla inwestorów. Szczególny nacisk kładziemy na przyciąganie projektów, które gwarantują transfer wiedzy i wysokiej jakości miejsca pracy. W te ambitne plany już od 25 lat doskonale wpisuje się Faurecia. Planowana inwestycja to nowe miejsca pracy i dalszy dynamiczny rozwój technologiczny wałbrzyskiego zakładu  – mówi Krzysztof Drynda, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Źródło: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wille Miejskie na Swojczycach – Działoszyńska od PROFIT Development
Wrocław to metropolia tętniąca życiem. Dobrzej jest jednak mieć tu swoje miejsce, w którym będzie mo...
W centrum Wrocławia powstaje 56-metrowy biurowiec MidPoint 71 [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Wrocławia, przy ulicy Powstańców Śląskich powstaje nowy biurowiec MidPoint 71. Budowa biur...
Kraków: Radni nie godzą się na podziemny tramwaj
Podczas środowej sesji rady miasta przestawiono radnym wyniki studium dla budowy szybkiego bezkolizy...
We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...