Tysiąc nowych miejsc pracy w Wałbrzychu! Faurecia podwoi zatrudnienie w fabryce automotive

Tysiąc nowych miejsc pracy w Wałbrzychu! Faurecia podwoi zatrudnienie w fabryce automotive

REKLAMA
Francuski koncern motoryzacyjny Faurecia powiększa zakład w Wałbrzychu. Inwestor uruchomi nowe linie produkcyjne dla wiodących producentów aut luksusowych. Wartość nowej inwestycji wyniesie 180 mln zł. Dzięki rozbudowie zakładu zatrudnienie ma wzrosnąć o blisko 1000 osób. W proces inwestycyjny zaangażowana była Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).
Koncern Faurecia prowadzi działalność w obrębie czterech głównych Grup Biznesowych: Automotive Seating (Siedzenia Samochodowe), Emissions Control Technologies (Technologie Kontroli Spalin), Interior Systems (Moduły Wewnętrzne) oraz Automotive Exteriors (Moduły Zewnętrzne). W Polsce firma działa od ponad 20 lat i zatrudnia 7 tys. pracowników. Obecnie w naszym kraju znajduje się Centrum R&D, Centrum Finansowe, Centrum Wsparcia IT i 10 fabryk: w Legnicy, Gorzowie Wielkopolskim, Grójcu, Jelczu-Laskowicach i w Wałbrzychu – gdzie inwestor właśnie zdecydował o realizacji kolejnych projektów.

Inwestycja w innowacje

Nowa inwestycja dotyczy rozbudowy zakładu struktur metalowych oraz mechanizmów foteli samochodowych w Wałbrzychu. Jej celem jest rozszerzenie mocy produkcyjnych zakładu, a co za tym idzie, wdrożenie kolejnych projektów dla producentów samochodowych klasy premium. Nowe projekty są oparte o najnowocześniejsze technologie spawania metodą laserową, formowania na zimno oraz kucia na gorąco – które jest realizowane przez jedyną tego typu maszynę na świecie. Produkty z wałbrzyskiego zakładu będą wyposażać flagowe modele samochodów światowych koncernów, a także najnowsze modele aut elektrycznych.
- Francuskie firmy wiedzą, że Polska tworzy doskonały klimat do inwestowania. Faurecia to jedna z 1100 firm znad Sekwany, które zainwestowały w naszym kraju i jedna z wielu, które swoje nakłady systematycznie powiększają. Kolejne lata współpracy tylko potwierdzają korzyści dla obu stron i zachęcają do dalszego rozwoju. Inwestorzy doceniają rządowe wsparcie, ale przede wszystkim kompetencje i kreatywność polskich inżynierów. Właśnie dzięki takim inwestycjom polska gospodarka będzie mogła wrócić na ścieżkę stabilnego wzrostu. Jedną z jego lokomotyw jest branża automotive. Przemysł motoryzacyjny napędza innowacyjność, a ta buduje  konkurencyjność polskiej gospodarki i wzmacnia naszą pozycję w globalnych łańcuchach wartości – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
- Nowo realizowane projekty dla Daimlera i BMW potwierdzają naszą konkurencyjność oraz pozwalają na dalszy rozwój zakładu Faurecii w Wałbrzychu, który niezmiennie trwa od ponad dwudziestu lat. Najważniejszymi dla nas aspektami są przede wszystkim rozwój nowoczesnych technologii, wprowadzanie automatyzacji i robotyzacji oraz utrzymywanie najwyższych standardów jakościowych w branży motoryzacyjnej. Jesteśmy dumni, że w Wałbrzychu, dzięki ogromnemu zaangażowaniu oraz wiedzy całego zespołu, z sukcesem mamy szansę zrealizować jedną z  największych w naszej historii inwestycji, a także możemy wspólnie rozwijać najnowocześniejsze technologie oraz współpracować z największymi koncernami samochodowymi na świecie. Faurecia stawia na ludzi i nowe inwestycje, dlatego realizacja tego projektu to ogromne wyzwanie dla całego zakładu, ale też szansa rozwoju miasta Wałbrzych i regionu – mówi Marek Płoski, Kierownik Technologii i Industrializacji Nowych Projektów w Faurecii.
Wałbrzyski zakład jest liderem pod względem technologicznym. Wysokie standardy jakościowe są utrzymywane dzięki wykwalifikowanej kadrze oraz inwestycjom w najnowocześniejsze technologie przemysłowe i dynamiczny rozwój automatyzacji wpisujący się w trendy Przemysłu 4.0.
Do tej pory fabryka zatrudniała 1000 pracowników. Nowa inwestycja podwoi tę liczbę.
- Właśnie mija 25 lat od kiedy Faurecia zdecydowała się zainwestować w Polsce. Cieszymy się, że w ten jubileusz wpisuje się kolejny projekt koncernu w naszym kraju. Jesteśmy jednym z największych w Europie dostawców części oraz komponentów samochodowych. Decyzja inwestora o umieszczeniu nowej inwestycji w Polsce potwierdza, że nasz kraj to niezmiennie atrakcyjne miejsce do lokowania kapitału. W ostatniej dekadzie Polski przemysł motoryzacyjny odnotował 100 proc. wzrost mierzony produkcją sprzedaną. Ten sukces, czyniący motoryzację drugim największym sektorem przemysłowym w Polsce, to efekt konsekwentnej pracy przedsiębiorców oraz oczywiście atrakcyjności inwestycyjnej kraju. W ramach prac nad Polityką Przemysłową Polski pracujemy nad rozwiązaniami adresowanymi do konkretnych branż, w tym dla przemysłu motoryzacyjnego – mówi Jarosław Gowin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii.
- Nowy projekt inwestycyjny to nie tylko 1000 nowych miejsc pracy. To przede wszystkim potwierdzenie siły polskiej gospodarki. Decyzja koncernu Faurecia o poszerzeniu inwestycji w Polsce to również jedna z wielu pozytywnych recenzji zmian wprowadzonych przez rząd w zasadach przyciągania nowych projektów inwestycyjnych. Zgodnie ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, szczególnie premiowane są inwestycje w średnich miastach – na czym zyskują takie miejsca jak Wałbrzych. To jedna inwestycja, ale zysk możemy liczyć podwójnie, bo skorzysta na niej i inwestor i polska gospodarka, a w szczególności region dolnośląski – mówi Michał Dworczyk z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Wsparcie w zrealizowaniu kolejnych inwestycji zapewniła koncernowi Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
- Wspieramy francuskiego inwestora w zakresie pomocy publicznej i cieszymy się, że koncern po raz kolejny postawił na Polskę. Nasz kraj oferuje znakomite położenie geograficzne, duży rynek wewnętrzny, wykształconą kadrę i co równie istotne, towar unikatowy w czasach kryzysu – stabilność gospodarczą. Jestem przekonany, że te atrybuty w połączeniu z atrakcyjnym systemem pomocy publicznej to magnes dla inwestorów. Szczególny nacisk kładziemy na przyciąganie projektów, które gwarantują transfer wiedzy i wysokiej jakości miejsca pracy. W te ambitne plany już od 25 lat doskonale wpisuje się Faurecia. Planowana inwestycja to nowe miejsca pracy i dalszy dynamiczny rozwój technologiczny wałbrzyskiego zakładu  – mówi Krzysztof Drynda, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Źródło: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Jest szansa na dużo nowych miejsc pracy w fabrykach GKN Driveline w Oleśnicy
Pojawiła się szansa na dużą ilość nowych miejsc pracy w fabrykach automotive GKN Driveline w Oleśnic...
Etisoft otworzy Centralny Magazyn Wysyłkowy w Gliwicach
Etisoft tworzy na własne potrzeby nowoczesny i zaawansowany technologicznie Centralny Magazyn Wysyłk...
Kontrowersyjna inwestycja na terenie Stadionu Olimpijskiego. Deweloper odpowiada Prezydentowi Sutrykowi [LIST]
Ciąg dalszy wymiany zdań w sprawie budzącej kontrowersje wśród części mieszkańców Wrocławia, nowej i...
Powstanie nowy przystanek kolejowy Pabianice-Północ
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowy z wykonawcami na nowe inwestycje w województwie łódz...
Kolejna zagraniczna firma stawia na Katowice. Ammega Group otwiera Globalne Centrum Usług Biznesowych
Globalny lider w dziedzinie przenoszenia napędu, systemów transportowych i dystrybucji materiałów pł...
Kolejny krok w stronę rozbudowy autostrady A4 na odcinku Legnica Południe – Krzyżowa
Oferta firmy Biuro Projektowo-Badawcze Dróg i Mostów Transprojekt-Warszawa została wybrana jako najk...
Wkrótce w centrum Wrocławia ruszy budowa nowego skateparku i boiska wielofunkcyjnego [WIZUALIZACJE]
Obiekt powstanie u zbiegu ulic Borowskiej i Ślężnej. Ma to być pierwszy skatepark w stolicy Dolnego...
Rozbudowa ulicy Traktorowej w Łodzi do końca roku
Do końca roku ukończona ma zostać rozbudowa ulicy Traktorowej w Łodzi na odcinku od ul. Rojnej do Al...
Duży projekt ekologiczny w Łodzi. Posadzą 20 tysięcy drzew
Miasto Łódź realizuje największy projekt proekologiczny w stolicy województwa. Na głównych dwupasmów...
Amerykański producent szczepionki na COVID-19 zatrudni 250 osób w Warszawie
Jeden z największych na świecie producentów szczepionki na COVID-19, amerykański koncern farmaceutyc...