[Polska] Polski rynek biurowy gotowy na dynamiczny rozwój sektora usług dla biznesu

Kajtman

Dynamiczny rozwój sektora usług dla biznesu przekłada się na zapotrzebowanie firm z tej branży na powierzchnie biurowe. Udział sektora w powierzchni zajętej przez najemców w poszczególnych miastach kształtuje się na poziomie ok. 55% w Krakowie, 44% w Łodzi czy 41% we Wrocławiu. Żaden inny kraj w Europie Środkowo-Wschodniej nie oferuje tylu ile Polska zróżnicowanych lokalizacji dopasowanych do potrzeb i wymogów najemców z sektora usług dla biznesu.

 

Międzynarodowa firma doradcza JLL przedstawia analizę pt. „Polska: Rynek biurowy dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu”. Materiał poświęcony jest możliwościom rozwoju, jakie stwarza polski rynek firmom z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, w kontekście dostępu do wysokiej jakości powierzchni biurowej.


W ciągu ostatnich kilku lat Polska stała się liderem pod względem wielkości zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej i ważnym punktem na globalnej mapie usług ze względu na takie atuty jak m.in. dostęp do kadr znających języki obce, stabilność gospodarcza, położenie czy rozwinięta infrastruktura. Według najnowszego raportu Gartnera, który zmierzył atrakcyjność inwestycyjną krajów z regionu EMEA, Polska jest najmocniejszą spośród 13 przeanalizowanych lokalizacji.


Z danych ABSL wynika, że same centra usług dla biznesu z kapitałem zagranicznym zatrudniają ponad 128 000 osób. Zatrudnienie w sektorze wzrastało w ostatnich latach o 10-20% rocznie i tendencja ta utrzyma się w 2014 r. Nowe projekty i rozwój już działających w Polsce jednostek przyśpieszą wzrost w najbliższych latach, co jest dowodem nie tylko na profesjonalizację i ciągłe podnoszenie jakości usług, ale również rosnące zaufanie inwestorów. Co więcej, firmy z sektora usług dla biznesu postrzegają nasz kraj jako lokalizację pod projekty długoterminowe oraz miejsce, w którym mogą się dynamicznie rozwijać i rozszerzać portfolio swoich usług również o te wymagające zaawansowanej wiedzy.


Marek Grodziński, Wiceprezes ABSL, Dyrektor Europejskiej Sieci Centrów BPO Capgemini, informuje: „Na przestrzeni ostatniej dekady sektor w Polsce osiągnął dojrzałość, co oznacza, że firmy mogą tu relokować usługi o dowolnym charakterze. Co więcej, firmy już w Polsce obecne posiadają zasoby oraz wiedzę, które pozwalają zarządzać praktycznie każdym, nawet najbardziej zaawansowanym i złożonym procesem biznesowym. Przez 10 lat nabyliśmy kompetencje, dzięki którym polscy specjaliści kierują dziś strategicznymi operacjami biznesowymi i są liderami międzynarodowych projektów z takich obszarów, jak finanse, transformacje biznesowe, zakupy czy IT. Globalne marki doceniają specjalizację Polski i dlatego chętnie wybierają nasz kraj jako lokalizację dla swoich inwestycji, a także decydują się na rozwinięcie istniejących już centrów”.


Z danych ABSL wynika, że w Polsce działa ponad 470 centrów z kapitałem zagranicznym. Według badań Everest Group (luty 2014) oznacza to, że w naszym kraju znajduje się aż 44% wszystkich centrów zlokalizowanych w Europie Środkowo-Wschodniej. Liczba ta będzie systematycznie rosnąć.


Jakub Sylwestrowicz, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy JLL, informuje: „Dynamiczny rozwój sektora usług dla biznesu przekłada się na zapotrzebowanie firm z tej branży na powierzchnie biurowe. W efekcie sektor usług dla biznesu pozostaje głównym motorem rozwoju rynków biurowych, szczególnie poza Warszawą. W samym tylko w 2013 r. zagraniczne firmy z tej branży wynajęły poza Warszawą ok. 200 000 mkw. biur. Udział sektora usług w powierzchni zajętej przez najemców w poszczególnych miastach kształtuje się na poziomie 55% w Krakowie, 44% w Łodzi czy 41% we Wrocławiu”.


Rynek nieruchomości biurowych – szereg ciekawych opcji najmu dla firm z sektora usług dla biznesu

Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL, informuje: „Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Europie. Podaż na poziomie 7,1 mln mkw. plasuje nas na pierwszym miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Opcje doboru lokali biurowych są szerokie, rozpoczynając od tych w Warszawie, poprzez Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin i Lublin, kończąc na dużo mniejszych ośrodkach biurowych. Żaden inny kraj w regionie nie zachęca tyloma zróżnicowanymi lokalizacjami dopasowanymi do potrzeb i wymogów najemców z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, a więc zapewniającymi bezpieczeństwo operacji, elastyczność i wydajność”.

Obecnie, w Polsce powstaje ok. 1 180 000 mkw. biur. Firmy poszukujące powierzchni na wynajem mogą brać pod uwagę zarówno tą, która jest aktualnie wolna w istniejących budynkach (ponad 850 000 mkw. w Polsce, z czego 68% przypada na Warszawę, 8% na Trójmiasto oraz 6,5% na Wrocław) oraz tą dostępną w biurowcach znajdujących się budowie (895 000 mkw. rozlokowanych pomiędzy Warszawą a rynkami regionalnymi).


– „Utrzymująca się wysoka aktywność budowlana to kolejny sygnał dla najemców o poszerzającej się ofercie najmu w krótko i średnioterminowej perspektywie. Co więcej, zarówno lokalni jak i międzynarodowi deweloperzy są świadomi, że tylko odpowiedni standard ich inwestycji, jak również dogodna lokalizacja, przyciągają najemców reprezentujących firmy z sektora nowoczesnych usług. Większość budynków biurowych w Polsce to budynki klasy A, które oferują efektywny podział powierzchni oraz dowolność aranżacyjną. Dzięki nim ekspansja lub reorganizacja biura staje się bardzo wygodna dla najemcy, w minimalnym stopniu wpływając na bieżące operacje firmy” – dodaje Jakub Sylwestrowicz.