Polski rynek nieruchomości wtórnych – raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera – sierpień 2013

Polski rynek nieruchomości wtórnych – raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera – sierpień 2013

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera lipiec przyniósł dobre wiadomości dla osób spłacających kredyt we franku. Spadek kursu tej waluty spowodował, że zapłacą oni ratę niższą o około 50 zł niż miesiąc temu. To również dobry okres na zakup mieszkania. Wakacyjny zastój na rynku spowodował bowiem obniżki cen ofertowych. Sytuacja może się jednak zmienić. Jak przewidują eksperci, ze względu na zbliżające się rozpoczęcie roku akademickiego, na przełomie sierpnia i września możemy liczyć na wzrost znaczne ożywienie najmu.

 

Wzrosła marża kredytów hipotecznych

Ostatni rok przyzwyczaił nas do dobrych informacji. – Obniżki stóp procentowych spowodowały spadek przeciętnego oprocentowania z ok. 6,5% do ok. 4,3% – zauważa Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander. – Marże pozostawały stabilne i od roku ich średnia mieściła się w przedziale 1,49­­­-1,57%. W lipcu aż pięć banków podwyższyło jednak marże kredytów hipotecznych w złotówkach. – Średnia marża rośnie już od czterech miesięcy i w lipcu przekroczyła wspomniany przedział. Obecnie wynosi już 1,61% i tym samym jest najwyższa od marca 2011 roku – dodaje ekspert.

 

Lipiec przyniósł jednak dobrą informację dla osób spłacających kredyt we franku szwajcarskim. – Jeszcze w końcu czerwca kosztował on 3,52 zł, a obecnie już 3,42 zł. Dzięki spadkowi kursu, rata kredytu zaciągniętego w tej walucie będzie w sierpniu niższa o ok. 50 zł – mówi Sadowski, Expander.

 

REKLAMA

Lipiec bez większych zmian

Biorąc pod uwagę ceny transakcyjne, okres wakacyjny nie przyniósł większych perturbacji. – W porównaniu do raportu sprzed miesiąca, największe różnice cen dotyczą Poznania, gdzie kupujemy mieszkania średnio o 3,3% droższe oraz Krakowa, gdzie ponownie pojawiły się wzrosty – tym razem
o 2,3%
– podkreśla Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Tylko we Wrocławiu można kupić mieszkanie taniej niż przed rokiem (-7,7%). W innych dużych miastach ceny są porównywalne do tych z wakacji ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę metraż sprzedawanych teraz mieszkań, na prowadzenie wysunęła się Warszawa, w której średnia powierzchnia nabywanego lokalu wynosi 57,5 mkw. 

 

Zbliża się sezon wynajmu

Jak wynika z raportu, lipiec przyniósł obniżki cen ofertowych na rynku nieruchomości wtórnych. Spadły one we wszystkich największych miastach Polski. – Obniżki cen to skuteczny sposób na przyciągnięcie klientów – szczególnie w okresie letnim – tłumaczy Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Na rynku nieruchomości nie ma szans na 50% przecenę, którą oferują nam sklepowe wyprzedaże. Obniżki okazały się jednak niezbędne, aby zainteresować klientów ofertami. Lipcowe zmiany mają zdecydowanie charakter przejściowy. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na jesień jest wzrost popytu i stabilizacja cen.

 

Koniec wakacji przyniesie najpewniej wzrost zainteresowania na rynku wynajmu. Przełom sierpnia i września to czas, w którym studenci zaczynają szukać lokali na kolejny rok akademicki. – Miesiące te to okres, w którym właściciele mają możliwość szybkiego zawarcia transakcji i uzyskania dobrej ceny – dodaje Marta Kosińska, Szybko.pl. – Ze względu na nieproporcjonalnie duży i skoncentrowany w okresie kilku tygodni popyt, ceny pomiędzy lipcem a wrześniem są zawsze wyższe w porównaniu z pozostałą częścią roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA