Polskie Elektrownie Jądrowe i Westinghouse podpisały umowę na prace przedprojektowe elektrowni jądrowej na PomorzuPixabay

Polskie Elektrownie Jądrowe i Westinghouse podpisały umowę na prace przedprojektowe elektrowni jądrowej na Pomorzu

REKLAMA

22 lutego 2023 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podpisała z Westinghouse Electric Company umowę rozpoczynającą wspólne działania, które prowadzą do przygotowania projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Umowa między PEJ i Westinghouse obejmuje prace w 10 głównych obszarach merytorycznych. Wśród nich znajduje się m.in. opracowanie szczegółowego Modelu Realizacji Inwestycji, przygotowanie Oceny Bezpieczeństwa oraz Programu Kontroli Jakości, a także identyfikacja potencjalnych dostawców z naciskiem na firmy z Polski. Podpisana umowa (ang. Bridge Contract) zakłada zrealizowanie w sumie przez Westinghouse na rzecz projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu ponad 100 tysięcy roboczogodzin.

Zawarta umowa umożliwia rozpoczęcie pierwszych prac przedprojektowych, zanim dojdzie do zakończenia bardzo czasochłonnego procesu uzgadniania umowy wykonawczej. Tego typu rozwiązanie wynika z uwzględnienia wniosków wyciągniętych z realizacji innych projektów jądrowych na świecie. Pozwoli to na utrzymanie tempa i harmonogramu działań.

– Podpisana dziś umowa to kolejny ważny krok w budowie elektrowni jądrowej w naszym kraju. Energia jądrowa to przyszłość Polski, droga do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i ważny komponent naszego miksu. Ta strategiczna inwestycja, którą realizujemy zgodnie z harmonogramem, będzie miała wpływ na przyszłe ceny prądu. Pozwoli też na czystą, bezpieczną i własną energię oraz impuls rozwojowy dla szeregu polskich firm, dostawców i innych partnerów. Elektrownie wpłyną pozytywnie na rynek pracy i polską gospodarkę – powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Budowa elektrowni jądrowych to zapewne jeden z najbardziej skomplikowanych programów, który zakresem wyzwań trudno porównać z czymkolwiek, z czym mierzyliśmy się jako Polska w ostatnich dekadach. Lata badań i przygotowań, zanim wbije się pierwszą łopatę; dekada – zanim popłynie prąd. Budowy elektrowni jądrowej nie sposób komunikować w codziennych relacjach, dlatego tak ważne są te momenty, które jak dziś dają nam wszystkim świadomość, że ta specjalistyczna, niemedialna ale tym bardziej odpowiedzialna codzienna praca trwa, przynosi efekty i konsekwentnie prowadzi nas do celu. Podpisana dziś umowa z amerykańską firmą Westinghouse, najdłużej działającym dostawcą technologii, którego ‘technologiczne DNA’ nosi w sobie ogromna większość działających na świecie reaktorów jądrowych, pozwoli nam dopracować koncepcyjnie projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – powiedział Mateusz Berger, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

– Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce będzie wybudowana w technologii firmy Westinghouse. Umowa, którą podpisujemy to kolejny ważny kamień milowy naszej inwestycji. Dzięki niej wspólnie z naszym amerykańskim partnerem już dziś możemy rozpocząć pierwsze prace projektowe elektrowni, która powstanie na Pomorzu – podkreślił Tomasz Stępień, prezes Polskich Elektrowni Jądrowych.

REKLAMA

– Dzisiejsza umowa to wielki krok PEJ przybliżający wdrożenie w Polsce najbardziej zaawansowanej technologii jądrowej, która zapewni bezpieczeństwo energetyczne oraz stabilne dostawy bezemisyjnej i przystępnej cenowo energii elektrycznej. Wszyscy ciężko pracujemy, aby sukcesywnie wypracowywać kolejne porozumienia, tak ważne dla Polski i Polaków – powiedział Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse.

Pixabay
Pixabay

W ramach umowy Westinghouse przeprowadzi m.in. wstępną ocenę rozwiązań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa fizycznego planowanej elektrowni jądrowej na Pomorzu oraz przygotuje dla polskiego inwestora listę wymagań niezbędnych do realizacji inwestycji, w tym dostosowania technologii AP 1000 do wszystkich lokalnych regulacji. Ponadto zostaną wypracowane zasady strategii zakupowej, w ramach której zostaną zidentyfikowani potencjalni dostawcy. Podpisana umowa zakłada także przygotowanie zasad zewnętrznego finansowania projektu, czyli wstępne oszacowanie wartości projektu.

W 2021 roku Polskie Elektrownie Jądrowe, po serii badań i analiz na bezprecedensową skalę, wskazały „Lubiatowo-Kopalino” jako preferowaną lokalizację reaktorów jądrowych o mocy do 3750 MWe. W 2022 roku spółka złożyła do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska tzw. raport środowiskowy, konieczny do zakończenia procedury środowiskowej i uzyskania pozwolenia na budowę. Jednocześnie zintensyfikowano zarówno działania związane z planowaniem budowy infrastruktury towarzyszącej, jak i komunikacji lokalnej w rejonie lokalizacji. Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa zostanie wybudowana w amerykańskiej technologii AP1000 dostarczonej przez Westinghouse.

Źródło: Polskie Elektrownie Jądrowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA