Pomimo trwającej pandemii wartości najlepszych budynków biurowych w Warszawie ponownie rosnąfot. Jakub Zazula

Pomimo trwającej pandemii wartości najlepszych budynków biurowych w Warszawie ponownie rosną

Orzech
Orzech
REKLAMA
Wartości najlepszych budynków biurowych w Warszawie ponownie rosną. Według analizy Polish Properties – firmy specjalizującej się w analizie inwestycji i wycenach nieruchomości na początku 2021 roku średnia wartość czołowych biurowców w centrum Warszawy oscylowała wokół 4 500 euro/mkw., a niektóre transakcje zawierane były przy cenach o 1 000 euro/mkw. wyższych.
– Wzrost wartości wynikał z poprawy nastrojów na rynku inwestycyjnym. W pierwszej połowie roku stopy zwrotu spadły niemal do poziomów sprzed pandemii, a inwestorzy po rocznej przerwie ponownie zwrócili się w kierunku obiektów biurowych – wyjaśnia Dorota Lachowska, Head of Market Research w Polish Properties.
fot. Jakub Zazula
W pierwszym kwartale 2021 r. udział budynków biurowych w całkowitym wolumenie inwestycyjnym w Polsce wzrósł do 50% (z 37% 2020 r.). W pierwszych miesiącach 2021 r. najbardziej znaczące transakcje zawarte przy cenach powyżej 5 000 euro/mkw. to sprzedaż przez Patrizia AG dla Generali Real Estate budynku Le Palais o powierzchni 6 600 mkw. czy sprzedaż przez Echo Investment do KGAL Group kolejnej fazy kompleksu Browary Warszawskie – biura przy Willi o powierzchni 16 000 mkw.
Jednak wzrosty wartości dotyczą na razie jedynie najlepszych budynków w czołowych lokalizacjach. Obiekty niższej klasy wciąż nie powróciły do wartości z przełomu lat 2019/2020.
Przed pandemią wzrosty wartości budynków biurowych w Warszawie wynikały głównie z kompresji stóp zwrotu, które rekordowo spadły poniżej 5% (z 7% odnotowanych 10 lat temu). W tym samym czasie, najwyższe czynsze transakcyjne pozostawały w miarę stabilne oscylując wokół 23-26 euro/mkw. miesięcznie.
fot. Jakub Zazula
Na początku pandemii stopy zwrotu dla budynków biurowych wzrosły powodując spadki wartości, a obecne obawy wydają się skupiać wokół stabilności dochodów z najmu. Dodatkowo, nastroje na rynku najmu są mniej optymistyczne niż na rynku inwestycyjnym. Liczba wynajętej powierzchni biurowej w 2020 r. obniżyła się w Warszawie o 30% w porównaniu z rokiem 2019, a w pierwszym kwartale 2021 r. spadek wyniósł 20% w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego.
fot. Jakub Zazula
Praca z domu mocno wpłynęła na zapotrzebowanie i wymagania dotyczące przestrzeni biurowej. Dodatkowo, na rynku warszawskim obserwujemy obecnie nadpodaż. W 2020 roku oddano do użytkowania 314 000 mkw. nowej powierzchni biurowej, co jest drugim najwyższym wynikiem kiedykolwiek zanotowanym w Warszawie (rekord padł w roku 2016 kiedy ukończono 400 000 mkw.). W pierwszym kwartale 2021 r. dodano jeszcze 170 000 mkw., a kolejnych 150 000 mkw. ma być ukończonych do końca roku.
fot. Jakub Zazula
Tak duża nowa podaż, w połączeniu z malejącym popytem w czasie obecnego kryzysu, doprowadziła do silnego wzrostu wskaźnika pustostanów, który na koniec I kwartału 2021 wyniósł 11,4% (wzrost z 7,4% odnotowanych na koniec pierwszego kwartału 2020). Dodatkowo, 120 000 mkw. powierzchni biurowej jest oferowanych na podnajem, co nie jest uwzględnione w statystykach powierzchni wolnej. Nic więc dziwnego, że aktywność deweloperska się zatrzymała i w ciągu ostatniego roku rozpoczęto tylko kilka budów.
Jednak pomimo oczekiwanego spadku czynszów za biura, kompresja stóp kapitalizacji doprowadziła do wzrostu wartości najlepszych biurowców. Jednocześnie rozbieżność między nieruchomościami z wyższej i niższej półki się pogłębia.
Źródło: Polish Properties

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA