Na rynku biurowym w Warszawie widać ożywienie wśród najemców, co wynika poniekąd z powrotów w 2021 roku pracowników do biur. Wolumen nowej podaży w trzech pierwszych kwartałach 2021 roku jest bliski temu z całego poprzedniego roku. Natomiast jeśli chodzi o podaż nowych biur, mamy do czynienia w Warszawie ze stagnacją.
Wielkość powierzchni biurowej w Warszawie wzrosła do poziomu 6,16 miliona mkw. Wynik ten został osiągnięty dzięki dostarczeniu 300 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej w trzech pierwszych kwartałach 2021 roku.
W III kw. 2021 roku można było zauważyć wzrost aktywności najemców w porównaniu z poprzednim kwartałem tego roku. Na niemal 150 tys. mkw. podpisane zostały nowe umowy najmu powierzchni biurowej. Jeśli przyjrzymy się popytowi najemców od początku roku, można zauważyć spadek o 10% w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku. W trzech pierwszych kwartałach 2021 roku popyt sięgnął poziomu blisko 400 tys. mkw.
W III kw. 2021 roku udział renegocjacji umów najmu był bardzo wysoki. Wyniósł on około 41% wszystkich transakcji na warszawskim rynku biurowym. Warto dodać, że zainteresowanie najemców umową przednajmu projektów w budowie jest bardzo niewielkie i wynosi zaledwie 10% całkowitego popytu. Należy przy tym zaznaczyć, że w poprzednich latach wynosił on 20%. W trzech pierwszych kwartałach 2021 roku wśród najemców powierzchni biurowej najbardziej cieszyły się strefy centralne (ponad 228 tys. mkw.) oraz Służewiec (ponad 60 tys. mkw.).
Warto w tym miejscu wspomnieć o umowach podnajmu powierzchni biurowych, których w III kw. 2021 roku zidentyfikowano na poziomie co najmniej 80 tys. mkw. Trend podnajmu pojawił się podczas kryzysu w latach 2008-2009, a także w czasie obecnej pandemii Covid 19. W wyniku tych kryzysów niektórzy najemcy próbowali ograniczać wielkość biura.
Jeśli natomiast chodzi o umowy ekspansji to ok. 38% najemców dokonało ich lub ją przewiduje. Warto tutaj dodać, że ok. 15% najemców aktywnych na rynku to nowe podmioty, które postanowiły rozpocząć działalność na rynku warszawskim.
Najdroższe powierzchnie biurowe znajdziemy w centrum Warszawy w budynkach klasy A. W tym najlepszych lokalizacjach trzeba zapłacić nawet 25 euro/mkw./miesiąc. Nieco taniej jest natomiast na nieco mniej prestiżowym Mokotowie. Stawki powierzchni biurowej w biurowcach w tej dzielnicy wynoszą ok. 12 euro/mkw./miesiąc.
Centrum Warszawy jest bardzo drogie. Jeśli chcemy znaleźć tanie biuro, trzeba szukać w dzielnicach oddalonych od centrum. Jednak w takich dzielnicach jak Praga Południe czy Mokotów, nie tak bardzo oddalonych od centrum można znaleźć powierzchnie biurowe w przedziale 30-40 zł/mkw./miesiąc.
Jeśli chodzi o czynsze najmu to sytuacja rynkowa nie wpłynęła na nie znacząco. Za prestiżowe powierzchnie biurowe położone w centrum stolicy trzeba zapłacić od 20 do 25 euro/mkw./miesiąc. W tych natomiast, które zlokalizowane są na najwyższych piętrach ceny kształtują się w granicach 27-28 euro/mkw./miesiąc. Natomiast w pozostałych lokalizacjach centralnych ceny są nieco niższe i wynoszą od 15 do 22 euro/mkw./miesiąc. Natomiast czynsze wywoławcze w biurowcach zlokalizowanych poza centrum wynoszą od 10 do 15 euro/mkw./miesiąc. W celu przyciągnięcia nowych najemców w dobie pandemii, wynajmujący stosują liczne zachęty, przy czym stawki efektywne są o 20% niższe niż poziom wywoławczy.
Niewielki przyrost nowej podaży powierzchni biurowej i wzrost aktywności najemców spowodował, że w III kw. 2021 roku mamy wskaźnik pustostanów na poziomie 12,5%, czyli 768 tys. mkw. przestrzeni biurowej. Warto rozróżnić wskaźnik pustostanów pod kątem lokalizacji. Otóż na obszarach centralnych wyniósł on 13,2%, natomiast w rejonach poza centrum 11,9%.