Poznaliśmy oferty w przetargu na budowę nowego gmachu Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu źródło: Czora&Czora

Poznaliśmy oferty w przetargu na budowę nowego gmachu Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu

WIZUALIZACJE
REKLAMA
Coraz bliżej rozpoczęcia budowy nowej siedziby Sądu Apelacyjnego, która ma powstać przy skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Zielińskiego we Wrocławiu. Do przetargu na realizację tej inwestycji zgłosiło się w sumie czterech zainteresowanych, a oferty wahają się od niespełna 74 do ponad 94 mln złotych.
Przedmiotem zamówienia jest budowa budynku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu o pięciu kondygnacjach naziemnych wraz z jedną kondygnacją podziemną z zewnętrzną rampą zjazdową, podziemną stacją transformatorową, układem komunikacji drogowej wewnętrznej, parkingami terenowymi, chodnikami i włączeniem do istniejącej drogi publicznej, uzbrojeniem terenu w sieć oświetlenia i odwodnienia terenu wraz ze zbiornikiem retencyjnym, zewnętrzną instalacją teletechniczną oraz zasilaniem szlabanów, przebudową sieci ciepłowniczej wraz z przebudową istniejącej komory c.o., elementami ukształtowania terenu, małej architektury i zieleni towarzyszącej, częściowym ogrodzeniem terenu, utwardzonym i zadaszonym placem na pojemniki do gromadzenia odpadów przy ul. Zielińskiego, Piłsudskiego, Kolejowej we Wrocławiu.  
Budynek ma mieć kubaturę ponad 33 tys. metrów sześciennych i całkowitą powierzchnię użytkową wynoszącą ponad 9,4 tys. mkw.
REKLAMA
W piątek 19 marca otwarto oferty w tym przetargu. Budżet zamawiającego wynosił dokładnie 92.554.089,41 zł.

Złożono następujące oferty:

  • Budimex S.A.: 94 297 704,00 zł,
  • Konsorcjum w składzie: Warbud S.A. - ZAZ Sp. z.o.o.: 83 000 400,00 zł,
  • MIRBUD S.A.: 73 700 000,00 zł,
  • Strabag sp. z o.o.: 88 131 755,82 zł.

Na realizację zamówienia wykonawca będzie miał 38 miesięcy od chwili podpisania umowy.

Okazały gmach powstanie w miejscu działającego do 2013 roku jednego z największych i najsłynniejszych wrocławskich targowisk. Po tym jak kupcy z placu targowego przenieśli się do nowego krytego Pasażu Kupieckiego przy ulicy Swobodnej, gmina Wrocław zdecydowała się na przekazanie tej nieruchomości Skarbowi Państwa pod budowę nowego obiektu Sądu Apelacyjnego

sierpniu 2014 roku ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej nowego budynku sądu, wraz z projektem zagospodarowania całej działki między ul. PiłsudskiegoZielińskiego i Kolejową.

Konkurs spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem – zgłosiło się łącznie ponad 100 polskich i zagranicznych pracowni, a ostatecznie wpłynęły 34 projekty.

Pierwsze miejsce zajął projekt włoskiej pracowni Uberto Siola & Partners z Neapolu przy współpracy z biurem PIW PAW Architekci z Gdańska. Autorzy zwycięskiego projektu zostali zaproszeni do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej inwestycji.

Inwestorowi nie udało się jednak osiągnąć porozumienia ze zwycięzcami konkursu więc postanowił podpisać zamówienie na opracowanie dokumentacji projektowej całego przedsięwzięcia Pracowni Architektonicznej Czora i Czora Sp. z o.o. z Katowic, która w konkursie zajęła drugie miejsce. Wartość kontraktu wyniosła 1,6 mln złotych.Budowa droższa niż przewidywane 50 milionów złotych

Budowa nowej siedziby jest spowodowana "brakiem odpowiedniej powierzchni dla prowadzenia działalności statutowej".  Sześciokondygnacyjny gmach (pięć nadziemnych i jedna podziemna) będzie większy od dwóch obecnych budynków sądu – przy ul. Energetycznej 4 oraz Powstańców Śląskich 124. Będzie długi na 90 m, szeroki na 32 m i wysoki na 25 m.

– Znajdą się w nim dodatkowe strefy dla rozpraw niejawnych, z których będzie korzystała cała apelacja wrocławska – mówi Małgorzata Lamparska.Inwestor utworzy parking naziemny na 60 miejsc dla pracowników oraz 14 dla petentów, w tym część dla osób niepełnosprawnych (korzystanie z obiektu ułatwią im również podjazdy, windy oraz odpowiednio zaprojektowane toalety). Powstaną także miejsca dla rowerów, a także, w garażu podziemnym, dla konwoju. Na dachu budynku nie będzie jednak zieleni, jak sugerowała jedna z wizualizacji. Za to na niezabudowanym terenie wykonawca posadzi drzewakrzewy oraz trawę. O tym, że budowa nowej siedziby miała ruszyć jeszcze w tym roku i kosztować około 50 mln zł, pisaliśmy w sierpniu 2018 roku.

– Była to wstępna kwota. Ostateczna będzie wyższa, określona zostanie po wykonaniu projektu wykonawczego – informuje Lamparska.


– Bardzo zależy nam, żeby architektura budynku była odpowiednia dla obywateli, którzy będą z niego korzystać, jak i dla sędziów, ale też żeby była wpisana w charakter Wrocławia. Chcielibyśmy, żeby podczas oprowadzania wycieczek po mieście za kilka lat mówiono: "to jest budynek sądu, zobaczcie jaki piękny" – podkreślał w czerwcu 2014 roku roku Marek Biernacki, ówczesny minister sprawiedliwości.

Budowa nowej siedziby Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu jest konieczna, bo obecnie zajmowany budynek przy ul. Energetycznej zupełnie nie przystaje do potrzeb m.in. osób niepełnosprawnych.

Dotychczasowe budynki zajmowane przez sąd apelacyjny mają pozostać w dyspozycji sądownictwa – najprawdopodobniej przeniosą się tam niektóre oddziały sądów rejonowych.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
wrov(gość)
przeciez na Podwalu rog Swierczewskiego jest potezny budynek od lat nalezacy do prokuratury-ostanio remont elewacji-czy nie wystarczy adoptowac na sad apelacyjny...?
REKLAMA