[Wrocław] Ruszają przygotowania do budowy nowego gmachu sądu przy Piłsudskiego [WIZUALIZACJE]źródło: Czora&Czora

[Wrocław] Ruszają przygotowania do budowy nowego gmachu sądu przy Piłsudskiego [WIZUALIZACJE]

REKLAMA
O budowie nowego budynku sądu apelacyjnego przy zbiegu ulicy Piłsudskiego i Zielińskiego we Wrocławiu mówi się już od kilku lat. Teraz wreszcie ruszają przygotowania do startu inwestycji.
Pod koniec lipca Sąd Apelacyjny we Wrocławiu złożył wniosek o pozwolenie na likwidację istniejącego uzbrojenia terenu przy ulicy Piłsudskiego. Chodzi o działki oznaczone numerami 21/10, 23/1, 24/3 i 25/1. To teren przy zbiegu z ulicą Zielińskiego, gdzie jeszcze kilka lat temu funkcjonowało popularne targowisko.

Po tym jak kupcy przenieśli się do nowego pasażu przy ulicy Swobodnej, wrocławski magistrat zdecydował jednak o przekazaniu tej nieruchomości Skarbowi Państwa pod budowę nowej siedziby sądu apelacyjnego.
– Ten kwartał staje się kwartałem publicznym, bo obok znajdują się budynki Narodowego Banku Polskiego, urzędu skarbowego, szkoły muzycznej, urzędu miejskiego czy Wyższej Izby Kontroli. Zamknięcie tej przestrzeni w sensie urbanistycznym będzie kształtować publiczny, administracyjny charakter tego miejsca – tłumaczył w 2014 roku wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl.


Ponad 100 pracowni zgłosiło się do konkursu

W sierpniu 2014 roku ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej nowego budynku sądu, wraz z projektem zagospodarowania całej działki między ul. Piłsudskiego, Zielińskiego i Kolejową.
Cieszył się on olbrzymim zainteresowaniem – zgłosiło się ponad 100 pracowni architektonicznych, a ostatecznie wpłynęły 34 projekty.
Pierwsze miejsce zajął projekt przygotowany przez pracownię Uberto Siola & Partners z Neapolu przy współpracy z biurem PIW PAW Architekci z Gdańska. Autorzy najlepszej pracy zostali zaproszeni do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej inwestycji.
Inwestorowi nie udało się jednak osiągnąć porozumienia ze zwycięzcami konkursu, więc ostatecznie zamówienie na opracowanie dokumentacji projektowej całego przedsięwzięcia przypadło w udziale katowickiej pracowni architektonicznej Czora&Czora, która w konkursie zajęła drugie miejsce. Wartość kontraktu wyniosła 1,6 mln złotych.

Kiedy początek budowy?

– Nadal jesteśmy na etapie projektu budowlanego, potrwa to jeszcze co najmniej 6 miesięcy, później 150 dni na jego zatwierdzenie, potem przetarg na wykonawcę. A zatem początek budowy to koniec przyszłego roku – tłumaczy portalowi InvestMap.pl Małgorzata Lamparska, rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.
Czora&Czora
 
Nie tylko użyteczny, ale i piękny
Budowa, wedle zapowiedzi sprzed kilku lat, pochłonie około 50 mln złotych. Środki na ten cel Ministerstwo Sprawiedliwości zarezerwowało jeszcze za czasów rządów Platformy Obywatelskiej.
– Bardzo zależy nam, żeby architektura budynku była odpowiednia dla obywateli, którzy będą z niego korzystać, jak i dla sędziów, ale też żeby była wpisana w charakter Wrocławia. Chcielibyśmy, żeby podczas oprowadzania wycieczek po mieście za kilka lat mówiono: "to jest budynek sądu, zobaczcie jaki piękny" – podkreślał w czerwcu 2014 roku roku Marek Biernacki, ówczesny minister sprawiedliwości.
Budowa nowej siedziby sądu apelacyjnego jest konieczna, bo obecnie zajmowany budynek przy ul. Energetycznej zupełnie nie przystaje do potrzeb m.in. osób niepełnosprawnych.
Dotychczasowe budynki zajmowane przez sąd apelacyjny mają pozostać w dyspozycji sądownictwa – najprawdopodobniej przeniosą się tam niektóre oddziały sądów rejonowych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Kaufland głównym operatorem spożywczym w Nowym Forcie Wola w Warszawie
Mayland, deweloper i zarządca dużych obiektów handlowych w Polsce przyspiesza prace nad komercjaliza...
MPK Wrocław ogłosiło przetarg na zakup 11 autobusów elektrycznych
Stolica Dolnego Śląska inwestuje w zakup autobusów elektrycznych. MPK Wrocław ogłosiło przetarg na z...
Przedwojenna, secesyjna kamienica przy ulicy Zachodniej 76 odzyska swój dawny blask
Secesyjna, przedwojenna kamienica przy ul. Zachodniej odzyska dawny blask. W jej wnętrzach powstanie...
Wrocławska Fontanna Multimedialna została zamknięta. Przejdzie remont
Wrocławska Fontanna Multimedialna w poniedziałek 18 października zostanie zamknięta. W przerwie zimo...
W Karpaczu powstaje luksusowy, pięciogwiazdkowy MGallery Hotel Collection [WIZUALIZACJE]
W Karpaczu, na Dolnym Śląsku powstaje luksusowy, 5-gwiazdkowy MGallery Hotel Collection. Inwestorem...
Warszawa: Sitel Group wynajmuje biura w Marynarska Business Park
Sitel Group, firma specjalizująca się w dziedzinie obsługi klienta, przeniesie swoją warszawską sied...
Nowy najemca w 7R Park Kraków
Elzap, polski producent mebli biurowych, z nowym magazynem na terenie Krakowa. W wynajmie powierzchn...
Ponad 200-metrowy wieżowiec Warsaw UNIT gotowy [FILM + ZDJĘCIA]
Warsaw UNIT oferuje 57 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej na 45 piętrach. Wynajęcie przestrz...
WBO 2021. Poznaliśmy 20 zwycięskich projektów
Poznaliśmy wyniki głosowania w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2021. W ramach wydzielony...
Koleją z Tarnowskich Gór i Zawiercia bezpośrednio na lotnisko. Trwają prace na linii 182
Od początku roku trwają prace budowlane związane z rewitalizacją linii kolejowej nr 182 Tarnowskie G...