Mirbud wybuduje nową siedzibę Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu źródło: Czora&Czora

Mirbud wybuduje nową siedzibę Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu

WIZUALIZACJE
REKLAMA
Po wielu latach przygotowań rusza budowa nowej siedziby Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Generalnym wykonawcą tej inwestycji została firma budowlana Mirbud S.A. ze Skierniewic. Oprócz budowy nowego gmachu sądu zlokalizowanego przy ulicach Zielińskiego, Piłsudskiego i Kolejowej, wykonawca przebuduje również układ drogowy w rejonie ul. Kolejowej i Zielińskiego.
Rozstrzygnięcie przetargu nastąpiło 25 czerwca 2021 r. Wartość oferty Mirbud S.A. wynosi 73,7 mln zł brutto. W postępowaniu złożono następujące oferty: 
  • Budimex S.A.: 94 297 704,00 zł,
  • Konsorcjum w składzie: Warbud S.A. i ZAZ Sp. z.o.o.: 83 000 400,00 zł,
  • Mirbud S.A.: 73 700 000,00 zł,
  • Strabag Sp. z o.o.: 88 131 755,82 zł.
Materiały inwestora
Przedmiotem zamówienia jest budowa budynku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu o pięciu kondygnacjach naziemnych wraz z jedną kondygnacją podziemną z zewnętrzną rampą zjazdową, podziemną stacją transformatorową, układem komunikacji drogowej wewnętrznej, parkingami terenowymi, chodnikami i włączeniem do istniejącej drogi publicznej, uzbrojeniem terenu w sieć oświetlenia i odwodnienia terenu wraz ze zbiornikiem retencyjnym, zewnętrzną instalacją teletechniczną oraz zasilaniem szlabanów, przebudową sieci ciepłowniczej wraz z przebudową istniejącej komory c.o., elementami ukształtowania terenu, małej architektury i zieleni towarzyszącej, częściowym ogrodzeniem terenu, utwardzonym i zadaszonym placem na pojemniki do gromadzenia odpadów przy ul. Zielińskiego, Piłsudskiego, Kolejowej we Wrocławiu.  
Czora&Czora
Budynek ma mieć kubaturę ponad 33 tys. metrów sześciennych i całkowitą powierzchnię użytkową wynoszącą ponad 9,4 tys. mkw. Będzie długi na 90 m, szeroki na 32 m i wysoki na 25 m.
Na realizację zamówienia wykonawca będzie miał 38 miesięcy od chwili podpisania umowy.
REKLAMA
Budowa nowej siedziby Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu jest konieczna, bo obecnie zajmowany budynek przy ul. Energetycznej zupełnie nie przystaje do potrzeb m.in. osób niepełnosprawnych.
Dotychczasowe budynki zajmowane przez sąd apelacyjny mają pozostać w dyspozycji sądownictwa – najprawdopodobniej przeniosą się tam niektóre oddziały sądów rejonowych.
Czora&Czora
fot. Filip Heliasz
Okazały gmach powstanie w miejscu działającego do 2013 roku jednego z największych i najsłynniejszych wrocławskich targowisk. Po tym jak kupcy z placu targowego przenieśli się do nowego krytego Pasażu Kupieckiego przy ulicy Swobodnej, gmina Wrocław zdecydowała się na przekazanie tej nieruchomości Skarbowi Państwa pod budowę nowego obiektu Sądu Apelacyjnego
Konkurs spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem – zgłosiło się łącznie ponad 100 polskich i zagranicznych pracowni, a ostatecznie wpłynęły 34 projekty.

Pierwsze miejsce zajął projekt włoskiej pracowni Uberto Siola & Partners z Neapolu przy współpracy z biurem PIW PAW Architekci z Gdańska. Autorzy zwycięskiego projektu zostali zaproszeni do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej inwestycji.

Inwestorowi nie udało się jednak osiągnąć porozumienia ze zwycięzcami konkursu więc postanowił podpisać zamówienie na opracowanie dokumentacji projektowej całego przedsięwzięcia Pracowni Architektonicznej Czora i Czora Sp. z o.o. z Katowic, która w konkursie zajęła drugie miejsce. Wartość kontraktu wyniosła 1,6 mln złotych.

Komentarze (3)

Napisz komentarz
Bianse(gość)
przytłaczający ,  okienka fiszbin wieloryba, filtr powietrza odkurzacza ,  może  projektant  inspirował się rzędem koszyków przed Lidlem
Marek(gość)
Duży kontener transportowy. I to ma być ładne?
Adam Lutostański
Nie taki najgorszy.
REKLAMA