W miejscu dawnego targowiska przy ulicy Zielińskiego stanie nowy budynek Sądu Apelacyjnego źródło: Czora&Czora

W miejscu dawnego targowiska przy ulicy Zielińskiego stanie nowy budynek Sądu Apelacyjnego

WIZUALIZACJE
REKLAMA
Zabudowana zostanie kolejna duża, pusta działka w samym centrum Wrocławia. U zbiegu ulic Piłsudskiego i Zielińskiego wybudowana zostanie nowa siedziba Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. 

Przedmiotem zamówienia jest budowa budynku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu o pięciu kondygnacjach naziemnych wraz z jedną kondygnacją podziemną z zewnętrzną rampą zjazdową, podziemną stacją transformatorową, układem komunikacji drogowej wewnętrznej, parkingami terenowymi, chodnikami i włączeniem do istniejącej drogi publicznej, uzbrojeniem terenu w sieć oświetlenia i odwodnienia terenu wraz ze zbiornikiem retencyjnym, zewnętrzną instalacją teletechniczną oraz zasilaniem szlabanów, przebudową sieci ciepłowniczej wraz z przebudową istniejącej komory c.o., elementami ukształtowania terenu, małej architektury i zieleni towarzyszącej, częściowym ogrodzeniem terenu, utwardzonym i zadaszonym placem na pojemniki do gromadzenia odpadów przy ul. Zielińskiego, Piłsudskiego, Kolejowej we Wrocławiu.

Budynek ma mieć kubaturę ponad 33 tys. metrów sześciennych i całkowitą powierzchnię użytkową wynoszącą ponad 9,4 tys. mkw. Oferty można składać do 1 lutego, a na realizację zamówienia wykonawca będzie miał 38 miesięcy od chwili podpisania umowy.
Okazały gmach powstanie w miejscu działającego do 2013 roku jednego z największych i najsłynniejszych wrocławskich targowisk. Po tym jak kupcy z placu targowego przenieśli się do nowego krytego Pasażu Kupieckiego przy ulicy Swobodnej, gmina Wrocław zdecydowała się na przekazanie tej nieruchomości Skarbowi Państwa pod budowę nowego obiektu Sądu Apelacyjnego
W sierpniu 2014 roku ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej nowego budynku sądu, wraz z projektem zagospodarowania całej działki między ul. Piłsudskiego, Zielińskiego i Kolejową.
Konkurs spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem – zgłosiło się łącznie ponad 100 polskich i zagranicznych pracowni, a ostatecznie wpłynęły 34 projekty.
REKLAMA
Pierwsze miejsce zajął projekt włoskiej pracowni Uberto Siola & Partners z Neapolu przy współpracy z biurem PIW PAW Architekci z Gdańska. Autorzy zwycięskiego projektu zostali zaproszeni do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej inwestycji.
Inwestorowi nie udało się jednak osiągnąć porozumienia ze zwycięzcami konkursu więc postanowił podpisać zamówienie na opracowanie dokumentacji projektowej całego przedsięwzięcia Pracowni Architektonicznej Czora i Czora Sp. z o.o. z Katowic, która w konkursie zajęła drugie miejsce. Wartość kontraktu wyniosła 1,6 mln złotych.
Właśnie ogłoszono przetarg na realizację tej inwestycji. Pierwotnie prace budowalne miały się rozpocząć na przełomie 2018 i 2019 roku. Budynek powstanie przy ul. Zielińskiego na działce nr 21/10, o powierzchni 9235 mkw. .


Budowa droższa niż przewidywane 50 milionów złotych

Budowa nowej siedziby jest spowodowana "brakiem odpowiedniej powierzchni dla prowadzenia działalności statutowej".  Sześciokondygnacyjny gmach (pięć nadziemnych i jedna podziemna) będzie większy od dwóch obecnych budynków sądu – przy ul. Energetycznej 4 oraz Powstańców Śląskich 124. Będzie długi na 90 m, szeroki na 32 m i wysoki na 25 m.

– Znajdą się w nim dodatkowe strefy dla rozpraw niejawnych, z których będzie korzystała cała apelacja wrocławska – mówi Małgorzata Lamparska.Inwestor utworzy parking naziemny na 60 miejsc dla pracowników oraz 14 dla petentów, w tym część dla osób niepełnosprawnych (korzystanie z obiektu ułatwią im również podjazdy, windy oraz odpowiednio zaprojektowane toalety). Powstaną także miejsca dla rowerów, a także, w garażu podziemnym, dla konwoju. Na dachu budynku nie będzie jednak zieleni, jak sugerowała jedna z wizualizacji. Za to na niezabudowanym terenie wykonawca posadzi drzewakrzewy oraz trawę. O tym, że budowa nowej siedziby miała ruszyć jeszcze w tym roku i kosztować około 50 mln zł, pisaliśmy w sierpniu 2018 roku.

– Była to wstępna kwota. Ostateczna będzie wyższa, określona zostanie po wykonaniu projektu wykonawczego – informuje Lamparska.


– Bardzo zależy nam, żeby architektura budynku była odpowiednia dla obywateli, którzy będą z niego korzystać, jak i dla sędziów, ale też żeby była wpisana w charakter Wrocławia. Chcielibyśmy, żeby podczas oprowadzania wycieczek po mieście za kilka lat mówiono: "to jest budynek sądu, zobaczcie jaki piękny" – podkreślał w czerwcu 2014 roku roku Marek Biernacki, ówczesny minister sprawiedliwości.

Budowa nowej siedziby Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu jest konieczna, bo obecnie zajmowany budynek przy ul. Energetycznej zupełnie nie przystaje do potrzeb m.in. osób niepełnosprawnych.

Dotychczasowe budynki zajmowane przez sąd apelacyjny mają pozostać w dyspozycji sądownictwa – najprawdopodobniej przeniosą się tam niektóre oddziały sądów rejonowych.

Współpraca: Mariusz Bartodziej

Komentarze (1)

Napisz komentarz
kleks(gość)
Powstańców i Energetyczna to nie wszystko, sąd ma jeszcze pomieszczenia w graficie na Namysłowskiej.
REKLAMA