[Poznań] Nowe oblicze Dębca

Kajtman

Poznański Dębiec kojarzył się do tej pory z miejscem, w którym niewiele się działo. Towarzyszyła mu też niepochlebna opinia dzielnicy dość niebezpiecznej, a z drugiej strony nudnej i zamieszkałej głównie przez osoby starsze. Te poglądy ulegają jednak zmianie tak szybko, jak szybko zmienia się sam Dębiec.


Położony w malowniczej i zielonej okolicy Dębiec powoli zaczyna odcinać się od negatywnych opinii na swój temat. Zachodzące zmiany przyciągają młodych mieszkańców, jak również zainteresowanie nowych inwestorów.


Rzekoma wysoka przestępczość nie ma swojego potwierdzenia w policyjnych statystykach, które w 2012 roku jako najniebezpieczniejsze okolice wskazują kolejno Nowe Miasto, Stare Miasto i Grunwald z wynikami ponad 1000 przestępstw rocznie. Dębiec natomiast zaczyna być postrzegany jako jedna z najciekawszych dzielnic Poznania łącząca w sobie zalety płynące z mieszkania w dużym mieście, jak i bliskość przyrody. Te hasła niczym z prospektu reklamowego w przypadku Dębca nie są przesadzone. Słynny i bardzo popularny wśród poznaniaków Park Dębina czy Lasek Dębiecki to tylko niektóre z miejsc, gdzie można aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Sami mieszkańcy są zgodni co do tego, że na tym osiedlu żyje się naprawdę dobrze.


Inwestycje i plany

O przemianach dzielnicy świadczą też podejmowane tu inwestycje. Do użytku oddano właśnie pierwszy z czterech budynków nowoczesnego osiedla Red Park. We wrześniu natomiast swoje otwarcie będzie świętować nowoczesna Galeria Dębiec. – Dębiec wydał nam się niezwykle atrakcyjnym terenem na budowę osiedla – mówi Roma Pikulska, marketing manager w firmie RED Real Estate Development realizującej osiedle Red Park. – Miejsce to ma bardzo duży potencjał. Świadczy o tym duże zainteresowanie ze strony poszukujących mieszkań. Przychodzą do nas zarówno obecni mieszkańcy Dębca, jak i społeczność napływowa – wszyscy z pozytywną opinią na temat tej dzielnicy – dodaje. Plusem lokalizacji osiedla jest też możliwość sprawnego dojazdu na węzeł autostrady A2. Z tego powodu inwestycje położone w jego pobliżu uważane są za dobre dla osób często podróżujących służbowo – droga do Berlina trwa około dwóch godzin, natomiast do Warszawy dostaniemy się w około 2,5.


Dębiec prężnie przekształca się w miejsce, w którym warto mieszkać. Nowe sklepy, punkty usługowe i inwestycje mieszkalne dobrze wpasowują się w atmosferę dzielnicy. Zmiany bowiem nie oznaczają wcale zatracenia niepowtarzalnego klimatu Dębca – wydaje się raczej, że wydobędą z niego to, co najlepsze.