Zaledwie pół roku po uruchomieniu nowej hali produkcyjnej w Siemiatyczach Pronar otwiera kolejne. I to aż trzy, choć tym razem w Narwi (pow. hajnowski), gdzie mieści się również siedziba główna firmy. Każda z powstałych hal ma inną specyfikę, ale ogólny cel przyświecający ich budowie był wspólny. Dalsze zwiększenie mocy produkcyjnych, a w konsekwencji umocnienie pozycji marki w Polsce i ponad 80 innych krajach, gdzie firma eksportuje swoje maszyny i komponenty. Przybędzie też nowych miejsc pracy.
Prezes Pronaru w swoim wystąpieniu nawiązywał do ogromnego kapitału ludzkiego, jakim są ludzie tworzący firmę. Podkreślał również, że w dzisiejszym świecie niesamowicie ważna jest zdolność przedsiębiorstw do opracowywania i wdrażania innowacji.
– Małe firmy, które mają obecnie problem z utrzymaniem się, nie tworzą tego co my – podkreślał Sergiusz Martyniuk, prezes Rady Właścicieli Pronaru. – One nie wprowadzają innowacji. My tworzymy duże projekty, a dziś nauka kieruje się ku cyfryzacji i my musimy za tym podążać. Dlatego budujemy też nowy budynek administracyjny, gdzie będą mogli rozwijać się wszyscy wprowadzający te innowacje, bez konieczności wyjazdu za granicę.
– Pronar mimo trudnych czasów inwestuje i zdobywa rynki już nie tylko europejskie, ale i światowe, stając się przy tym liderem w produkcji niektórych gałęzi asortymentu. Do tego przybywa miejsc pracy, co bardzo cieszy – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Pierwsza z otwartych hal stanowi część Fabryki Nr. 1 i będą w niej powstawały elementy z tworzyw sztucznych na bazie poliestrów. Są to między innymi elementy składowe produkowanych już przez firmę rozwiązań, a także elementy główne, jak np. zbiorniki wozów asenizacyjnych. Zaletą zastosowania kompozytu w przypadku wielkogabarytowych maszyn jest stosunkowo niewielka waga, przez co coraz chętniej wybierane są przez rolników.
Druga z hal została przeznaczona do produkcji maszyn do zbioru zielonek i organizacyjnie jest częścią Fabryki w Strabli, która istnieje od 2008 r. Dzięki zwiększeniu powierzchni całego zakładu, Pronar zintensyfikuje produkcję wielkogabarytowych maszyn zielonkowych, wśród których są m.in. ponad 10-metrowe kosiarki dyskowe czy jedyne jak dotąd produkowane w Polsce czterokaruzelowe zgrabiarki.
Trzecia z hal to zupełnie nowy rozdział w historii firmy. Jest to zupełnie nowy zakład produkcyjny (Fabryka nr. 4 w Narwi), gdzie będą powstawały nie produkowane dotąd przez nią komponenty – elektryczne wiązki kablowe. Znajdą one zastosowanie w maszynach Pronaru (rolniczych, komunalnych i recyklingowych), a także będą oferowane podmiotom na rynku krajowym i zagranicznym. Podobnie jak osie, układy jezdne, elementy hydrauliki i pneumatyki czy koła tarczowe, które firma z Narwi regularnie dostarcza największym światowym koncernom.
W nowo powstałych halach pracę łącznie znajdzie blisko 200 osób. Dołączą oni do liczącej już ponad 3000 osób firmowej kadry, co umocni pozycję Pronaru na czele największych pracodawców w woj. podlaskim.
Nowe etaty przewidziane są także po zakończeniu kolejnej inwestycji – w budynku administracyjnym powstającym obok siedziby głównej w Narwi.
O inwestorze:
Pronar to polskie przedsiębiorstwo założone w 1988 roku w niewielkiej podlaskiej miejscowości Narew.
„Pro” oznacza produkcję, „Nar” to skrót od Narwi – stąd pochodzi nazwa firmy. Ponad 3000 zatrudnionych pracowników, 9 nowoczesnych fabryk, w których na powierzchni ponad 90 boisk piłkarskich przetwarza się blisko 10 tys. ton stali miesięcznie.
Od początku istnienia firmy Pronar, jej właściciele mieli pomysł na przedsiębiorstwo. Zależało im przede wszystkim na wdrożeniu różnorodnych profili działalności.
Dlatego dziś Pronar jest niekwestionowanym liderem w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń dla rolnictwa, usług komunalnych oraz branży transportowej z blisko 50-procentowym udziałem w polskim rynku oraz liczącym się w świecie producentem kół do maszyn rolniczych i komunalnych, elementów pneumatyki i hydrauliki siłowej, osi do przyczep, a także profili stalowych i elementów z tworzyw sztucznych.
Przez lata zaangażowanie, innowacyjność, nowoczesność i najwyższa jakość sprawiły, że maszyny i urządzenia z Narwi konkurują na międzynarodowych rynkach i z sukcesem je zdobywają. Firma swoje produkty eksportuje do ponad 80 krajów, m.in. na kontynent afrykański, do obu Ameryk czy Nowej Zelandii.