Przy Areszcie Śledczym w Warszawie-Białołęce powstanie pięciopiętrowy budynek z podziemnym garażem, w którym znajdować się będzie 100 mieszkań dla przyszłych funkcjonariuszy. W czwartek, 21 kwietnia podpisano umowę na realizację tej inwestycji.
Podpisanie porozumienia to początek inwestycji wartej ok. 63 mln złotych, finansowanej w ramach Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022-2025.
W ramach zadania planuje się budowę pięciokondygnacyjnego budynku składający się z dwóch brył usytuowanych na wspólnym garażu podziemnym. W budynku znajdować się będzie 100 mieszkań w tym 22 jednopokojowych, 74 dwupokojowych i 4 trzypokojowe. Pod budynkami planowany jest garaż podziemny na 64 samochody. Wokół budynków wykonane zostanie zagospodarowanie terenu w tym chodniki, drogi oraz aranżacja zieleni.
– Ta inwestycja jest bardzo ważna także dlatego, że osadzenia są też „sponsorami” tego przedsięwzięcia. Jest ono realizowane także z ich składek do Funduszu Aktywizacji Zawodowej. Pracuje dziś 97 proc. osadzonych zdolnych do pracy – powiedział wiceminister Michał Woś.
To pierwsza taka umowa od lat – podkreślił wiceminister, a 64 kolejne mieszkania dla funkcjonariuszy SW mają powstać na Śląsku.
– Ta inwestycja to fantastyczna wiadomość dla mieszkańców Białołęki, zwłaszcza, że powstaje w porozumieniu z nimi – zaznaczył wiceminister Sebastian Kaleta. – Wpisuje się w wieloletnie działania Ministerstwa Sprawiedliwości na rzecz poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy SW.
Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński dziękował kierownictwu Ministerstwa Sprawiedliwości za decyzję o inwestycji i za to, że po latach starań funkcjonariusze SW mają te same uprawnienia co wszystkie inne służby mundurowe.
Porozumienie podpisali dyrektor Polskiej Grupy SW Przedsiębiorstwo Państwowe Artur Dziadosz i dyrektor Aresztu Śledczego w Warszawie-Białołęce ppłk Aneta Maicka.
Nowe budynki i parking dla funkcjonariuszy i ich rodzin, które powstaną na Białołęce, będą posiadały m.in. instalację elektryczną z panelami fotowoltaicznymi. W lokalach będzie podstawowe wyposażenie, a mieszkania zostaną oddane funkcjonariuszom „pod klucz”.
Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości