Remont ulicy Pomorskiej będzie tańszy niż zakładało to miasto. Wybrano wykonawcę tej inwestycji Wrocławskie Inwestycje

Remont ulicy Pomorskiej będzie tańszy niż zakładało to miasto. Wybrano wykonawcę tej inwestycji

WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

Bardzo dobre informacje odnośnie remontu jednej z najbardziej zniszczonych i wyeksploatowanych ulic w centrum Wrocławia – ulicy Pomorskiej. Miasto rozstrzygnęło właśnie przetarg na przebudowę tej ulicy na odcinku od Dubois do wiaduktu przy Reymonta.

Przedsięwzięcie, które realizowane będzie także m.in. za pieniądze z rządowego programu "Polski Ład" (dofinansowanie miało wynosić 90 milionów złotych), będzie kosztowało mniej, niż pierwotnie zakładało to inwestor czyli gmina Wrocław. A jest to rzadko w tej chwili spotykana sytuacja, kiedy zazwyczaj bardzo znacząco rosną koszty robót budowlanych, co ma związek z szalejącą w Polsce inflacją.

Spółka Wrocławskie Inwestycje, która zleciła prace w imieniu miasta poinformowała, że kwota, jaką zamierzano przeznaczyć na przebudowę wspomnianego odcinka ulicy Pomorskiej wynosiła 93,5 mln zł.

Do postępowania przetargowego stanęło łącznie 6 podmiotów, które zadeklarowały realizację tej inwestycji w przedziale cenowym od 66,4 mln zł do 107,4 mln zł. Ostatecznie miasto wybrało najtańszą ofertę złożoną przez firmę Torpol S.A. z Poznania (66 414 039,52 brutto). Umowa z wykonawcą ma zostać podpisana w ciągu najbliższych kilku dni.

Miasto zaoszczędzi więc na realizacji tej inwestycji kwotę wynoszącą aż 27,1 miliona złotych!

Wrocławskie Inwestycje

Wykonawca przedsięwzięcia będzie miał 20 miesięcy na przygotowanie projektu i przeprowadzenie robót budowlanych. Inwestycja obejmuje przebudowę torowiska, jezdni, a także budowę 6,2 km nowych chodników i 2,1 km drogi dla rowerów. W planach jest również kompleksowa przebudowa sieci podziemnej, która pod częścią ulicy Pomorskiej powstała jeszcze w XIX wieku. W rejonie pl. Staszica wybudowany zostanie tzw. "przystanek wiedeński".

Wrocławskie Inwestycje
REKLAMA
Wrocławskie Inwestycje
Wrocławskie Inwestycje

– To będzie wielka inwestycja drogowa, ale także infrastrukturalna. Przebudujemy kompleksowo sieci podziemne, w tym XIX-wieczną kanalizację. Co się jeszcze wydarzy? Przebudujemy blisko kilometr jezdni, torowiska tramwajowego, ponad 6 km nowych chodników, ponad 2,1 dróg rowerowych. Powstaną nowe przejścia dla pieszych (m.in. na wysokości ul. Wąskiej czy Biskupa Tomasza Pierwszego) i przejazdy rowerowe. Wybudujemy przystanek wiedeński tramwajowo-autobusowy na wysokości ul. Pomorskiej i pl. Staszica. Posadzimy nowe drzewa i krzewy – informują przedstawiciele Wrocławskich Inwestycji.

Jak tłumaczą, zgodnie z ustaleniami z konserwatorem zabytków, jezdnia i drogi rowerowe będą z masy bitumicznej. Wykonawca będzie miał 20 miesięcy na zrealizowanie zadania. Najpierw jednak przed miastem Wrocław procedura zamówień publicznych.

Trwa już przebudowa pierwszego fragmentu ulicy Pomorskiej – od mostu Pomorskiego do ulicy Cybulskiego. Wykonawcą prac jest wrocławska spółka Pro-Tra Building Sp. z o.o., która realizuje prace budowlane za kwotę 4,763 mln złotych. Zadanie realizowane jest w ramach Programu Inicjatyw Rad Osiedli. Miasto planowało przeznaczyć na realizację tego przedsięwzięcia kwotę nieco ponad 5,1 mln zł.

Wrocławskie Inwestycje

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA