Kolejne 3 inwestycje oddane do użytku, zwiększenie liczby oferowanych mieszkań w abonamencie do 3000, obłożenie na poziomie 99%, rekordowy czas komercjalizacji nowych obiektów i pozyskanie 50 mln euro finansowania na rozbudowę portfela mieszkań w abonamencie od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) – to najważniejsze wydarzenia mijającego roku w Resi4Rent.
Istniejący zasób mieszkań w sektorze PRS w Polsce na koniec 2022 roku liczy około 7,5 tys. lokali. Mimo dość dynamicznego wzrostu w ostatnich latach, polski PRS wciąż jest jeszcze na początku drogi i stanowi jedynie niewielki odsetek wszystkich lokali dostępnych na rodzimym rynku najmu, a perspektywy jego rozwoju są bardzo obiecujące – zarówno dla inwestorów, jak i potencjalnych najemców.
Wydarzenia ostatnich dwunastu miesięcy m.in. wybuch wojny w Ukrainie, który spowodował lawinowy napływ uchodźców zza naszej wschodniej granicy, z których wielu zostało w Polsce (1,5 mln osób według ilości wydanych numerów PESEL), a także ok. 48% spadek wartości udzielonych kredytów w stosunku do ubiegłego roku spowodowany najwyższymi od lat stopami procentowymi i rekordową inflacją pokazały, jak bardzo są potrzebne dostępne od ręki lokale na wynajem. Tym samym jeszcze bardziej uwydatniła się luka podażowa na rynku mieszkaniowym, która szacowana jest na około 2-2,5 mln jednostek.
Dostrzeżony potencjał
W 2022 roku na pozycji lidera rynku PRS umocniło się Resi4Rent, podmiot oferujący usługę mieszkań w abonamencie. W 2022 r. wprowadził na rynek 700 mieszkań w 3 obiektach – dwa osiedla w Krakowie i jedno w Warszawie, a cała oferta firmy liczy obecnie prawie 3000 komfortowych lokali w 11 lokalizacjach, w sześciu największych miastach w Polsce – Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.
– Miniony rok był dla nas bardzo udany, weszliśmy z kolejnymi projektami na nowy dla nas, krakowski rynek, który był ostatnim miastem na liście regionów, w których chcemy się rozwijać. Oddaliśmy do użytku trzy nowe inwestycje: Kraków Bonarka, Kraków Błonia, a także Warszawa Woronicza, tym samym zwiększając nasze portfolio o 30%. Otwarte w tym roku budynki zapełniały się błyskawicznie – Kraków Bonarka został w pełni wynajęty w niespełna 8 tygodni, a Warszawa Woronicza już w 6 od momentu uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Ten rekordowo krótki czas pełnego wynajęcia inwestycji jest potwierdzeniem, że projekty PRS to rozwiązanie z ogromnym potencjałem, które niweluje bieżący niedobór mieszkań na rynku i stanowi odpowiedź na aktualne oczekiwania konsumentów, zaspokajając ich potrzeby mieszkaniowe. Świadczy o tym także wyróżnienie przyznane Resi4Rent – Laur Konsumenta – Odkrycie Roku 2022. Nasze działania na rzecz zmniejszenia luki mieszkaniowej dostrzegł również Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), udzielając Resi4Rent jako pierwszemu podmiotowi na polskim rynku PRS, wsparcia finansowego w wysokości 50 mln euro na dalszy rozwój portfela mieszkań w abonamencie w miastach przyjmujących uchodźców z Ukrainy – mówi Sławomir Imianowski, prezes Resi4Rent.
Miniony rok pokazał także jak ważna jest elastyczna oferta najmu i dostosowanie jej do zmieniających się wymagań klientów. W obliczu zwiększającej się luki mieszkaniowej, wojny w Ukrainie i napływu uchodźców istotną rolę przy podejmowaniu decyzji o wyborze mieszkania odgrywały m.in. możliwość zawarcia umowy na kilka miesięcy, obejrzenia lokalu i podpisania umowy zdalnie, a także optymalna cena i opieka administracyjno-techniczna w każdym budynku posługująca się językiem obcym.
– Wcześniej obcokrajowcy stanowili ok. 1/4 naszych klientów, obecnie ponad 1/3 lokatorów mieszkań w abonamencie pochodzi z zagranicy. Największa grupa to osoby z Ukrainy – przeważnie mają one stabilną sytuację zawodową i ekonomiczną, nierzadko mieszkają w Polsce z rodzinami. Część z nich została relokowana do Polski przez firmy, część przyjechała do rodziny lub znajomych, którzy już mieszkali w naszym kraju. W Resi4Rent staramy się wyjść im naprzeciw, pomagając w zorganizowaniu niezbędnych formalności, tak, aby mogli nawet prosto z drogi wprowadzić się do gotowego, w pełni wyposażonego i pachnącego świeżością mieszkania – mówi Alicja Kościesza, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Resi4Rent.
Klienci Resi4Rent mają do wyboru mieszkania w abonamencie o różnych metrażach, które zaspokoją zróżnicowane potrzeby i style życia. Mogą wybierać nie tylko liczbę pokoi, kondygnację budynku, ale także czas trwania umowy na 3, 6 lub 12 miesięcy z gwarancją niezmiennych warunków. W usłudze mieszkania w abonamencie zawarte jest zakwaterowanie we w pełni wyposażonym w sprzęty AGD i umeblowanym lokalu, dostęp do sieci Wi-Fi, dedykowany panel do zarządzania rozliczeniami, serwis techniczny i stała opieka biura obsługi klienta.
– Nieustannie rozwijamy ofertę benefitów dla mieszkańców. W 2022 roku bezpłatnie dla naszych lokatorów zapewniliśmy m.in. wiosenny przegląd rowerów, szkolenia z psim behawiorystą, wspólne sadzenie drzewek z okazji Dnia Pokoju, sąsiedzkie świąteczne spotkania oraz inne inicjatywy, które są okazją do integracji, nawiązania wielokulturowych relacji a przede wszystkim zadomowienia się w nowym miejscu. Wyniki ankiet dotyczących satysfakcji ze świadczonych usług wśród naszych lokatorów, a także wskaźnik osób, które zgłaszają się do nas z polecenia dotychczasowych klientów, który wynosi 18 proc., pozwalają nam sądzić, że robimy to dobrze. Nie zamierzamy jednak spoczywać na laurach i na 2023 rok planujemy już kolejne inicjatywy, które mamy nadzieję, spotkają się z równie ciepłym przyjęciem – dodaje Alicja Kościesza.
W trakcie budowy i projektowania Resi4Rent ma obecnie ponad 6 tys. lokali, z czego 1100 zostanie oddanych do użytku w dwóch nowych osiedlach w Warszawie i jednym we Wrocławiu już w tym roku. Do 2025 roku firma planuje zwiększyć swoją ofertę do 10 tys. mieszkań w abonamencie.