Rusza realizacja nowej, wielkiej koreańskiej inwestycji z branży automotive w Kędzierzynie-KoźluUM Kedzoerzyn-Koźle

Rusza realizacja nowej, wielkiej koreańskiej inwestycji z branży automotive w Kędzierzynie-Koźlu

Orzech
Orzech
REKLAMA

Firma Foosung Poland Sp. z o.o., należąca do południowokoreańskiej grupy Foosung, zainwestuje ponad 100 milionów euro w Kędzierzynie-Koźlu. Uruchomi tu zakład produkcyjno-usługowy nieorganicznych związków fluorowych wykorzystywanych jako komponent do produkcji baterii akumulatorowych. To pierwszy w Europie projekt, który zakłada produkcję LIPF6, czyli heksafluorofosforanu litu – kluczowego składnika elektrolitu w akumulatorach litowo-jonowych do samochodów elektrycznych.

Generalnym wykonawcą inwestycji została wybrana firma Prochem, która 15 lipca podpisała umowę z Foosung Poland na wykonanie prac projektowych i pełnienie roli generalnego realizatora inwestycji dla budowy fabryki w Kędzierzynie-Koźlu.

Szacunkowe wynagrodzenie dla wykonawcy wyniesie ponad 100 mln euro, jednak formuła wynagrodzenia (oprócz wynagrodzenia za usługi projektowe) obejmuje marżę oraz pokrycie kosztów realizacji przedmiotu umowy, dlatego będzie możliwe do określenia po ostatecznym rozliczeniu poniesionych kosztów. Inwestycja będzie realizowana w latach 2022-2024.

Przypomnijmy, pierwsze zapytanie Foosunga o możliwości inwestowania w Polsce wpłynęło w styczniu 2018 roku. Za pośrednictwem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zostało skierowane do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która przedstawiła kilka ofert terenów, w tym tzw. Pola Południowego w Kędzierzynie-Koźlu.

REKLAMA

– 27 kwietnia 2018 r. miała miejsce pierwsza wizyta inwestora w Kędzierzynie-Koźlu, na terenie Pola Południowego, a potem w Centrum Obsługi Inwestora – przypomina Alicja Górska, prezes zarządu Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego. – Podczas wielu wymagających spotkań wiele uwagi poświęciliśmy kwestiom środowiskowym i transportowym. Dla firmy Foosung ważna była możliwość włączenia w projekt bocznicy kolejowej, co udało się uformować się w konkretne założone w czasie plany i będzie miało zasadniczy wpływ na dywersyfikację transportu. Przed inwestorem pozostaje m. in. kwestia pozyskania zgód środowiskowych i pozwoleń na budowę, pozyskiwanie kadr i wiele innych wyzwań związanych z lokowaniem inwestycji w innym kraju – dodaje.

W marcu 2019 roku Foosung otrzymał decyzję o wsparciu inwestycji ze strony Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a w lipcu 2019 roku koreańska spółka nabyła prawo użytkowania wieczystego blisko 20 ha terenu inwestycyjnego od gminy Kędzierzyn-Koźle.

– Bardzo się cieszę, że inwestor wybrał nasze tereny inwestycyjne, tym bardziej, że rywalizowaliśmy z innymi destynacjami w Polsce i Europie – podkreślała Sabina Nowosielska, prezydent miasta Kędzierzyn-Koźle. – To inwestycja o dużym znaczeniu nie tylko dla miasta, ale całego regionu. Właśnie w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie bije serce polskiego przemysłu chemicznego, firma Foosung dołączy do grona znamienitych marek polskich firm i wzmocni nasz kapitał gospodarczy, poszerzając jednocześnie platformę międzynarodowych kontaktów biznesowych. Liczę, że oferta pracy, która zostanie skierowana również do naszych mieszkańców, pozwoli wielu osobom na realizację planów zawodowych i wykorzystanie posiadanych kompetencji. Życzymy inwestorowi realizacji założonych planów i mamy nadzieję, że już krótce będziemy mogli cieszyć się wbiciem pierwszej łopaty – dodała.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA