Ruszyła rewitalizacja kompleksu dawnej fabryki tytoniu i cygar przy ulicy Dolnych Młynów 10 w Krakowie fot. Damian Daraż

Ruszyła rewitalizacja kompleksu dawnej fabryki tytoniu i cygar przy ulicy Dolnych Młynów 10 w Krakowie

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA

Ruszyły pierwsze prace na terenie dawnej Cesarsko-Królewskiej Fabryki Tytoniowej przy ulicy Dolnych Młynów 10 na w centrum Krakowa. Przez ostatnie lata znajdował się tam popularny kompleks barów oraz restauracji. Teraz nowy właściciel i inwestor – spółka Noho Signature należąca do Noho Investment (w której większość udziałów ma fundacja jednej z najbogatszych rodzin w Polsce – Rodziny Kulczyków), chce budować tam mieszkania, lokale usługowe, jak również galerię sztuki.

Przed rozpoczęciem całego przedsięwzięcia prezydent Krakowa musiał wydać zarządzenie, w którym wyraził zgodę na zmianę celu prawa użytkowania wieczystego terenu przy ul. Dolnych Młynów. Dzięki temu działka będzie mogła – zgodnie z wolą inwestora – zostać przeznaczona pod budowę mieszkań, a także lokali usługowych. Na części nieruchomości zarządzenie przewiduje także możliwość urządzenia publicznego parku. "Przy czym celem podstawowym jest mieszkaniowy" – czytamy w dokumencie dostępnym w Biuletynie Informacji Publicznej.

fot. Damian Daraż

Inwestor musi się też zobowiązać w umowie, dotyczącej zmian w użytkowaniu wieczystym, że rozpocznie budowę inwestycji nie później niż do 1 stycznia przyszłego roku i zakończy ją nie później niż do 1 stycznia 2030 r. Przedstawiciele inwestora obiecują posadzić dużo drzew. Wszystkie swoje plany uzgadniają z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

fot. Damian Daraż

Noho Signature stara się o pozwolenie konserwatorskie na remont oraz przebudowę jednego z budynków (numer 2), wpisanego do rejestru zabytków. Inwestor deklaruje, że chciałby przywrócić historyczną geometrię dachu oraz wieży zegarowej. Nowa funkcja tego obiektu byłaby mieszkaniowa oraz usługowa – co musi skutkować znaczną przebudową budynku.

Mieszkania i usługi – miałyby się znaleźć również w zupełnie nowym obiekcie, który inwestor chciałoby postawić w miejsce budynku (który nie jest objęty żadną formą ochrony konserwatorskiej), w którym znajdowała się kiedyś popularna restauracja "Międzymiastowa". Zaplanowany do realizacji nowy budynek miałby być utrzymany w stylu industrialnym.

fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
REKLAMA
fot. Damian Daraż

Nadal nie wiadomo, czy na terenie kompleksu powstanie hotel. Inwestor analizuje taką możliwość. Przedstawiciele Noho Signature zapewniają też, że ulica Czarnowiejska zostanie przebudowana na odcinku od ulicy Michałowskiego do ulicy Rajskiej.

fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA