Według najnowszych danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield w drugim kwartale 2014 r. łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach Europy Środkowej (tj. w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech) wyniosła 754 mln euro, czyli o 14% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Od początku roku zainwestowano w tym regionie już ok. 2 mld euro, co stanowi wzrost o 12% w porównaniu z pierwszą połową 2013 r. Zważywszy na znaczną liczbę transakcji w przygotowaniu wolumen inwestycji w bieżącym roku może przekroczyć ubiegłoroczny. Najwyższy wzrost obrotów w drugim kwartale odnotowano w Czechach, ale wyniki za pierwsze półrocze wskazują, że Polska nadal przyciąga najwięcej inwestycji.
Rynki inwestycyjne według sektorów nieruchomości
Największym zainteresowaniem inwestorów w Europie Środkowej nadal cieszy się sektor nieruchomości biurowych, na który przypadło 42% łącznego wolumenu transakcji inwestycyjnych zawartych w drugim kwartale. Świadczy to o ich większym zaufaniu do najlepszych w swojej klasie aktywów i najbardziej atrakcyjnych lokalizacji niż do nowej podaży w słabszych lokalizacjach. Największą transakcją w tym sektorze i jednocześnie w całym regionie Europy Środkowej w drugim kwartale był zakup wieżowca City Tower przez PPF w Pradze.
Natomiast na rynku nieruchomości handlowych największą transakcją w drugim kwartale była sprzedaż przez ING Real Estate pozostałych 50% udziałów w centrum handlowym Allee w Budapeszcie za 95 mln euro. Na uwagę zasługuje także zakup centrum wyprzedażowego Fashion Arena w Pradze przez firmę Meyer Bergman oraz centrum handlowego Galeria Mazovia w Płocku przez CBRE Global Investors. Przewiduje się znaczny wzrost aktywności inwestycyjnej w tym sektorze w drugiej połowie bieżącego roku w całym regionie.
James Chapman, Partner i dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych w Europie Środkowej w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „Inwestorzy z grupy core poszukują w Polsce i Czechach atrakcyjnych i dobrze rozpoznawalnych centrów handlowych, które mogłyby zaoferować lepszą wartość w porównaniu z innymi głównymi rynkami europejskimi. Jednocześnie w miastach regionalnych obu tych krajów nastąpił znaczny napływ do tego sektora kapitału niespekulacyjnego oraz inwestorów zainteresowanych podnoszeniem wartości nieruchomości handlowych. Inwestorzy poszukujący okazji inwestycyjnych ponownie zaczynają zwracać coraz większą uwagę na atrakcyjne centra handlowe na Węgrzech i Słowacji”.
Z 20-procentowym udziałem w łącznym wolumenie inwestycji poziom aktywności inwestycyjnej w sektorze nieruchomości magazynowych utrzymuje się powyżej średniej z ostatnich dziesięciu lat. Największą transakcją w tym segmencie rynku i drugą pod względem wartości spośród wszystkich
sektorów był zakup portfela nieruchomości logistycznych firmy Standard Life Investments w Polsce przez Grupę Blackstone za 118,2 mln euro. Popyt na nieruchomości magazynowe nie słabnie, o czym świadczą plany zawarcia kilku dużych transakcji w trzecim kwartale bieżącego roku. Jednak aktywność inwestycyjna w tym sektorze nieruchomości może się zmniejszyć pod koniec bieżącego roku i w 2015 r. ze względu na ograniczoną podaż aktywów.
Rynki inwestycyjne w poszczególnych krajach
Coraz lepsza sytuacja gospodarcza Czech sprawia, że do tego kraju napływają kolejni inwestorzy i znacząco rośnie wartość transakcji inwestycyjnych. Łączny wolumen obrotów na czeskim rynku wzrósł w drugim kwartale do 340 mln euro w porównaniu ze 108 mln euro w tym samym okresie 2013 r.
W Polsce zawarto mniejszą liczbę transakcji, ale w trzecim kwartale prognozuje się wyraźny wzrost wolumenu obrotów za sprawą przewidywanego sfinalizowania kilku dużych umów. W drugim kwartale bieżącego roku wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce wyniosła łącznie 242 mln euro.
Piotr Kaszyński, Partner i dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych Cushman & Wakefield w Polsce, powiedział: „Chociaż wolumen transakcji w Polsce w drugim kwartale 2014 r. był niższy niż w pierwszych trzech miesiącach, nic nie wskazuje, by atrakcyjność polskiego rynku inwestycyjnego miała osłabnąć. Przyczyną spadku wartości transakcji był bowiem brak pojedynczych, dużych transakcji, takich jak Rondo 1 czy Poznań City Center, które obserwowaliśmy w pierwszej części roku. Mimo to w drugim kwartale br. miały miejsce ciekawe transakcje w każdym sektorze rynku komercyjnego. W sektorze magazynowym został sprzedany portfel nieruchomości logistycznych Standard Life Investments, co było największą transakcją magazynową w tym roku. W sektorze biurowym utrzymuje się wysokie zainteresowanie atrakcyjnymi nieruchomościami poza Warszawą, czego potwierdzeniem był zakup krakowskiego Centrum Biurowego Lubicz przez fundusz Griffin. W sektorze handlowym coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się obiekty w miastach poniżej 0,5 mln mieszkańców, czego przykładem jest zakup płockiej Galerii Mazovia przez CBRE Global Investors”.
W pierwszej połowie 2014 r. znacząco wzrosło zainteresowanie funduszy inwestycyjnych Węgrami, Słowacją i Rumunią. Węgry odnotowały najlepsze wyniki za drugi kwartał od 2010 r. dzięki sprzedaży 50% udziałów w centrum handlowym Allee przez ING Real Estate. W niedługim czasie sfinalizowane zostaną na tym rynku kolejne duże transakcje. Przewidujemy, że rosnąca popularność tych rynków wśród inwestorów przełoży się także na wzrost wolumenu obrotów w drugim półroczu.