Skrócą się podróże z Warszawy do Lublina. Pociągi pojadą z prędkością do 160 km/h. Wyższą prędkość i bezpieczeństwo przejazdu zapewnił montaż nowoczesnych systemów sterowania ruchem kolejowym i wykonana modernizacja linii. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na trasie Warszawa - Lublin, współfinansowana jest z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Od marcowej korekty rozkładu jazdy na zmodernizowanej linii kolejowej Otwock-Lublin Główny (lk7) podniesiona zostanie prędkość pociągów do 160 km/h. Najszybszy pociąg PKP IC z Lublina do Warszawy Wschodniej pojedzie w 1 godzinę 42 minuty, to o 17 minut szybciej.
Podniesienie prędkości na linii kolejowej było możliwe dzięki uzyskaniu certyfikacji dla nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym.
Podróżni już korzystają z efektów prac PLK SA na odcinku z Otwocka do Lublina. W ramach inwestycji zmodernizowano m.in.: tory i sieć trakcyjną oraz 42 przejazdy kolejowo-drogowe na 150 km odcinku linii kolejowej nr 7. Pociągi przejeżdżają sprawniej po 13 nowych i 31 zmodernizowanych mostach i wiaduktach kolejowych.

Pasażerowie korzystają z 77 nowych, bardziej komfortowych i wyższych peronów. Wszystkie obiekty zostały dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Lepszy dostęp do kolei w Lublinie zapewnia nowo wybudowany przystanek Lublin Zachodni. Zwiększyło się bezpieczeństwo za sprawą budowy 11 i modernizacji 4 przejść podziemnych.
Prace o wartości 3,5 mld zł, prowadzane są w ramach projektu "Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk na odcinku Warszawa – Otwock – Dęblin – Lublin, etap I”.

Obecnie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą roboty budowlane na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Wawer i prace przygotowawcze do modernizacji odcinka Warszawa Wawer – Otwock. Efektem realizacji projektu "Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk na odcinku Warszawa – Otwock – Dęblin – Lublin, etap II” będzie umożliwienie rozdzielenie ruchu aglomeracyjnego od dalekobieżnego poprzez budowę czterech torów między Warszawą Wschodnią a Otwockiem. Dzięki temu skróci się czas przejazdu w relacjach dalekobieżnych, wzrośnie przepustowość i więcej składów będzie mogło kursować między Warszawą a Otwockiem i Warszawą a Lublinem. Oznacza to sprawniejsze, bardziej przewidywalne podróże w aglomeracji i na trasach dalekobieżnych.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko
Źródło: PKP PLK







![Zakończyła się rozbudowa akademika Student Depot w Poznaniu [ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/image/194/66/77506_100x70.jpg)



![Duży kompleks biurowy w Warszawie zmienił swoją funkcję na...akademik [ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/image/184/56/77496_100x70.jpg)

![Zakończyły się prace torowe na linii kolejowej łączącej Bytom z Gliwicami [FILM]](https://investmap.pl/_i/image/147/19/52371_100x70.jpg)
![[Polska] Nowe oblicze kolei](https://investmap.pl/_i/image/54/54/27446_100x70.jpg)
![[Wrocław] Pociągiem do Warszawy pojedziemy dwa razy szybciej?](https://investmap.pl/_i/image/166/38/6310_100x70.jpg)

![[Wrocław] Modernizacja mostu kolejowego na Osobowicach: zdejmują 200-tonowe przęsło](https://investmap.pl/_i/image/7/7/775_100x70.jpg)
![[dolnośląskie] Kolej: Będzie szybko i luksusowo](https://investmap.pl/_i/image/147/19/10643_100x70.jpg)
![W Krakowie trwa budowa estakady kolejowej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej [ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/image/195/67/51651_100x70.jpeg)

![[Wrocław] Polskie TGV sunące z Wrocławia ''zamrożone'' do 2030 roku](https://investmap.pl/_i/image/203/75/4811_100x70.jpg)