[śląskie] 600 nowych miejsc pracy w Tychach

graviteo

W Tychach dobiega końca modernizacja budynku historycznej Słodowni z 1897 roku na terenie Browaru Obywatelskiego przy ul. Browarowej 7. Inwestycji patronuje Prezydent Miasta. To miejsce pracy dla 600 informatyków nie tylko ze Śląska. Firmy IT już się zgłaszają.

 

Jak przekonują wykonawcy projektu, spółka Memo, najdalej w czerwcu br. oddany zostanie do użytku super nowoczesny park technologiczny dla firm nowych technologii na terenie Browaru Obywatelskiego w Tychach. Inwestycja realizowana jest przy pomocy środków unijnych. Dotacja pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. śląskiego na lata 2007-2013 i została przyznana w kwocie 9 280 380 złotych.


Sam pomysł zrodził się kilka lat temu u właściciela Browaru, który konsekwentnie modernizuje ten ciekawy historycznie teren, zamieniając go w centrum kultury, rozrywki i biznesu. Na miejscu działa wykwintna restauracja Con Amore, w której spróbować można specjałów z całej Europy. Browar znajduje się również na Szlaku Zabytków Techniki i jest otwarty dla zwiedzających codziennie w sezonie letnim. Pośród XIX-wiecznych murów została przygotowana również ścieżka dydaktyczna z wystawą eksponatów związanych z Browarem Obywatelskim - stare butelki, historyczne etykiety, zdjęcia browarników przy codziennej pracy etc.

 

- IT LOFT Park to centrum technologiczne, które w niedalekiej przyszłości zacznie skupiać firmy IT z całej Polski - mówi Michał Wiktor ze spółki Memo, odpowiedzialnej za projekt IT LOFT Parku.


- Przygotowujemy szereg udogodnień dla firmy z sektora nowoczesnych technologii, takich jak laboratoria technologiczne wyposażone w nowoczesny sprzęt komputerowy, optyczny, pomiarowy, jak też system zabezpieczeń dostępu do przestrzeni biurowej poszczególnych firm. Chcemy stworzyć przestrzeń przyjazną wytężonej, efektywnej pracy, z miejscem na oddech i odpoczynek - tłumaczy Michał Wiktor.


W tej chwili trwają rozmowy z pierwszymi zainteresowanymi wprowadzeniem się do Parku.

 

- Działamy dwutorowo - mówi Michał Wiktor. - Po pierwsze, o naszym parku IT są zawiadomieni oraz działają na jego rzecz pośrednicy z rynku lokalnego oraz znane firmy komercjalizujące i doradcze o zasięgu ogólnoeuropejskim, które oferują nasze powierzchnie jako alternatywę korporacjom poszukującym powierzchni biurowych w Katowicach. Po drugie, sami prowadzimy poszukiwania kontrahentów, a od tego roku również rozmowy z przedsiębiorcami rynku lokalnego i nie tylko, z branż wykorzystujących technologie IT w swojej codziennej pracy. Są to głównie firmy rozwijające się, poszukujące niebanalnych rozwiązań zarówno w działalności, jak i lokalizacji swojego przedsiębiorstwa - wyjaśnia Wiktor.

 

IT LOFT Park stworzy nowe miejsca pracy i ma szansę przyciągnąć do Tychów nowoczesne technologie i inwestycje. Z tego względu przedsięwzięcie uzyskało patronat Prezydenta Miasta.

 

- Każde nowe miejsce pracy jest bardzo cenne, a w tym przypadku tych miejsc będzie aż 600. To szansa na znalezienie pracy dla wielu młodych ludzi, głównie specjalistów z branży IT, informatyków, specjalistów nowych technologii, dlatego chętnie objąłem patronatem realizację tej inwestycji. Tychy to nowoczesne, młode, prężnie rozwijające się miasto, w którym można realizować ambitne i niekonwencjonalne projekty. Po prostu dobre miejsce do życia - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

 

IT LOFT Park oprócz laboratoriów technologicznych, sal konferencyjnych i restauracji w klimatyzowanym budynku o powierzchni 8 400 m2 może pochwalić się niezwykłą atmosferą i lokalizacją. Park znajduje się nie tylko na obszarze historycznego Browaru Obywatelskiego, łącząc architektoniczną tradycję z nowoczesnością, ale również tuż obok Puszczy Pszczyńskiej, a dokładnie Lasów Kobiórskich, które widać z okien budynku.


- Historyczny budynek o parametrach loftu przystosowany do pracy biurowej kilkuset osób to ewenement na skalę Polski - przekonuje Aleksander Nosiła, główny projektant w ABC Pracowni Projektowej z Zabrza odpowiedzialnej za projekt adaptacji budynku historycznej Słodowni. - Jest to zupełnie nowa jakość miejsca pracy biurowej dla informatyków, ponieważ budynek posiada pewną wartość dodaną w postaci specyficznego klimatu zabytkowego wnętrza, czego próżno szukać w trochę odhumanizowanych nowoczesnych biurowcach pełnych szkła i betonu - mówi Aleksander Nosiła.

 

Dla pracowników przygotowano 280 miejsc parkingowych, a także udogodnienia dla dojeżdżających FLIRT-em oraz rowerami. Inwestorzy LOFT Parku przekonują potencjalnych najemców, że Tychy to doskonała lokalizacja do życia i pracy dla informatyków. Otwarcie już pod koniec czerwca.