Abp Skworc o Metropolii Silesia: warto budować wspólnotę

Abp Skworc o Metropolii Silesia: warto budować wspólnotę

śląskie
graviteo
REKLAMA

- Jeśli są racje historyczne i racje społeczne, to wtedy metropolia ma sens. W przypadku Śląska i Zagłębia te racje są, dlatego tworzenie metropolii w tym regionie jest uzasadnione - uważa nowy metropolita katowicki, Wiktor Skworc.

Arcybiskup
zapowiedział, że katowicki kościół wesprze starania śląskich i zagłębiowskich samorządowców w sprawie budowy metropolii.


Metropolia to, zdaniem arcybiskupa Wiktora Skworca zupełnie inny potencjał oraz  inna płaszczyzna współpracy, współdziałania i rozwoju. Odnosząc się do projektu ustawy o powiecie metropolitalnym, arcybiskup Skworc podkreślił, że gdyby taką ustawę udało się przegłosować w parlamencie, to byłaby ona  zwieńczeniem reformy samorządowej z 1997 roku. - Moim zdaniem ta reforma powinna być dokończona m.in. poprzez utworzenie ośrodków metropolitalnych - stwierdził metropolita katowicki.


Arcybiskup Wiktor Skworc zwrócił uwagę, że żyjemy w czasach atomizacji społeczeństwa, w czasach rozbijania jedności, zanikania relacji, więzi i związków. Dlatego, jego zdaniem, istnieje potrzeba budowania jedności i budowania wspólnoty. - Działając razem możemy więcej osiągnąć, zwłaszcza działając w związku metropolitalnym - uważa metropolita katowicki. Jego zdaniem tego typu obszary sprawdziły się na świecie,  dlatego warto skorzystać z tych dobrych wzorców. Odnosząc się do wyników badania opinii publicznej, z których wynika, że świadomość mieszkańców o metropolii jest znikoma, arcybiskup stwierdził, że procesy społeczne wymagają czasu. Podkreślił, że pewnych rzeczy nie da się zadekretować.  Ten projekt potrzebuje czasu i cierpliwości. Bardzo ważna jest tu  informacja.  Wiktor Skworc przypomniał, że w jednym ze swoich wystąpień z okazji Światowego Dnia Pokoju, Jan Paweł II powiedział, że to właśnie  informacja jest warunkiem pokoju.  Podobnie, jego zdaniem, jest z procesem budowania metropolii. Warunkiem powodzenia tego projektu jest rzetelna o nim informacja. - Trzeba mieszkańcom pokazać perspektywy. Przekonać ich, że to nie jest konstrukcja, dla samej konstrukcji. Metropolia jest dla obywateli. Ma służyć przede wszystkim innej jakości życia -podkreślił arcybiskup Wiktor Skworc. Zdaniem arcybiskupa Skworca, prezydenci miast nie powinni obawiać się utraty części swoich kompetencji. Jego zdaniem jest to kwestia wyważenia wszystkich argumentów za i przeciw. - Można się kurczowo trzymać swoich racji i kompetencji. Ale jeżeli okaże się, że ich przekazanie będzie służyć wspólnocie, to właściwie nie ma tematu. Chodzi tylko o to, aby ta oczywistość została przyjęta - uważa metropolita Skworc.

REKLAMA

Przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, Dawid Kostempski rozmawiał już z arcybiskupem Wiktorem Skworcem o ,,trudnym" procesie budowania metropolii. Deklarację metropolity katowickiego przyjął z dużym zadowoleniem. - Głos Kościoła Katolickiego w sprawie budowy metropolii, to głos bardzo istotny - podkreślił przewodniczący. Dodał, że ten głos podczas debaty o przyszłości metropolii, o ustawowych rozwiązaniach w tym zakresie, na pewno będzie zauważony. - Traktuję przedstawicieli Kościoła, jako partnerów w procesie budowania Metropolii ,,Silesia" - zapewnił przewodniczący GZM.

źródło: GZM

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA