Jakie centrum województwa za kilka lat?

Jakie centrum województwa za kilka lat?

śląskie
graviteo
REKLAMA

Przygotowania Województwa Śląskiego do realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego w latach 2014-2020 oraz projekty drogowe to główne akcenty spotkania wicemarszałka Mariusza Kleszczewskiego z prezydentami, burmistrzami, wójtami i starostami Subregionu Centralnego.

Podczas spotkania poruszono temat przyjętych przez Zarząd Województwa propozycji list rankingowych projektów transportowych do realizacji w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.


Na liście głównej projektów do dofinansowania w ramach RPO do największych projektów z subregionu należą:  

- Budowa trasy N-S w Rudzie Śląskiej łączącej Drogową Trasę Średnicową z autostradą A4 (koszt inwestycji to ok. 413 mln zł, a szacowane dofinansowanie z UE to ok. 300 mln zł),

- Przebudowa DW 408 na odcinku od m. Sośnicowice do węzła A4 Ostropa, w tym budowa obwodnicy Sośnicowic w ciągu drogi wojewódzkiej nr 408 (ok. 215 mln zł, zakładane dofinansowanie - 172 mln zł),

- Przebudowa DW 925 od granicy miasta na prawach powiatu Ruda Śl. - A1 - do granicy Rybnika (ok. 85 mln zł, zakładane dofinansowanie - 68 mln zł).  

Dyskusję wywołał temat Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe BCT N-S, zgłoszony przez Miasto Bytom. Projekt o wartości ok. 286 mln zł i zakładanym dofinansowaniu z UE ok. 229 mln zł znalazł się na liście rezerwowej. Na tę decyzję miał wpływ brak gotowości projektu do realizacji inwestycji. Istnieje także niebezpieczeństwo, że w przypadku niezrealizowania lub poważnych opóźnień, nie zostałyby osiągnięte wskaźniki RPO WSL 2014-2020 do końca 2018 r.

Podczas spotkania podkreślono, że przyjęte listy rankingowe mają charakter  propozycji. Mogą w trakcie prac nad ostatecznym kształtem RPO i negocjacji z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego oraz Komisją Europejską ulec zmianie. Szanse projektu na ewentualne przesunięcie z listy rezerwowej na główną zwiększyć może jego stopień przygotowania do realizacji.

Zarząd Województwa przygotował także listy projektów drogowych proponowanych do wsparcia z poziomu krajowego w ramach Kontraktu Terytorialnego. Należą do nich m.in. budowa autostrady A1 na odcinku województwo łódzkie - Pyrzowice (4 mld zł), budowa DTŚ Wschód etap I - w Sosnowcu i etap II - w Dąbrowie Górniczej (1,6 mld zł), budowa drogi ekspresowej S1 Pyrzowice - Bielsko-Biała (4,3 mld zł).

,,Stoimy przed negocjacjami z rządem dotyczącymi podpisania Kontraktu Regionalnego. Chcemy na jego realizację pozyskać jak najwięcej środków" - powiedział podczas spotkania wicemarszałek Mariusz Kleszczewski.

REKLAMA


źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA