300 milionów dla Rybnika

300 milionów dla Rybnika

śląskie
graviteo
REKLAMA

Budowa rybnickiego odcinka Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna znalazła się wśród największych inwestycji przeznaczonych do dofinansowania w perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2014-2020 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Dofinansowanie do projektu ma wynieść 300 mln zł.

Projekt pn. ,,Budowa Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna na odcinku przebiegającym przez Miasto Rybnik" znalazł się na wysokim 4 miejscu liczącej 20 pozycji podstawowej listy rankingowej projektów transportowych, przyjętej przez Zarząd Województwa Śląskiego. Projekty będą realizowane w ramach RPO na lata 2014-2020. 


- Przyjęcie listy jest kolejnym krokiem na drodze do realizacji tej długo oczekiwanej inwestycji z udziałem budżetu Unii Europejskiej. Możliwość dofinansowania i dobra pozycja rybnickiego projektu wynika z faktu, że decyzję o rozpoczęciu przygotowywania dokumentacji technicznej, która jest obecnie na ukończeniu, podjąłem jeszcze w 2011 roku - mówi prezydent Rybnika, Adam Fudali. - Pełną gotowość miasta w zakresie dokumentacji i formalnych pozwoleń planujemy na początek przyszłego roku - dodaje prezydent. 

Obecność rybnickiego projektu na wysokim miejscu listy rankingowej jest efektem dużego doświadczenia samorządowego, umiejętności pozyskiwania środków zewnętrznych i sprawnego zarządzania unijnymi projektami. 

- Już kilka lat temu wiedziałem, że pozyskanie tych pieniędzy będzie wymagało ode mnie podjęcia konkretnych finansowych decyzji. Nie mając żadnej gwarancji i ryzykując wiele, zdecydowałem o przeznaczeniu sporych środków z miejskiego budżetu na dokumentację techniczną, żeby dzisiaj stwierdzić gotowość miasta do wykonania tej ogromnej inwestycji - podkreśla Adam Fudali. 

Zarząd Województwa zarekomendował przyznanie rybnickiemu projektowi 300 mln zł dotacji do inwestycji, której całkowity koszt szacowany jest na 560 mln zł. To najwyższa dotacja ze wszystkich projektów z listy i zarazem najwyższa z możliwych do uzyskania, gdyż dla największych projektów wprowadzone zostały ograniczenia kwotowe.

REKLAMA


źródło: UM Rybnik

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA