Trwają prace na skrzyżowaniu Trasy Śródmiejskiej z ul. Matejki. Aktualnie wykonawca przygotowuje teren pod budowę ronda, które zastąpi istniejącą sygnalizację świetlną. Równolegle w rejonie ul. Chopina budowana jest kładka, która umożliwi ruch pieszych nad Trasą Śródmiejską.
Wkrótce inwestycja wkroczy w decydującą fazę, dlatego też kierowców czekają utrudnienia w ruchu.
- Z informacji uzyskanych od wykonawcy inwestycji wynika, iż obecnie przygotowywany jest projekt organizacji ruchu na czas robót, który umożliwi zamknięcie skrzyżowania Trasy Śródmiejskiej z ul. Matejki i bezpieczne przeprowadzenie prac przy kładce dla pieszych - wyjaśnia Paweł Bednarek, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. - Skrzyżowanie będzie zamknięte nieco ponad miesiąc, od poniedziałku, 24 września do końca października br. W tym czasie pojazdy będą sukcesywnie dopuszczane do ruchu np. połową wykonanego już ronda.
Na czas zamknięcia skrzyżowania zmienią się także trasy przejazdu autobusów linii 303, 312 i 367.
***
Skrzyżowanie ulicy Matejki z Trasą Śródmiejską przebudowuje wybrana w przetargu firma - Drogopol. Dzięki temu do końca roku powstanie w tym miejscu rozbudowane rondo i kładka dla pieszych. Na realizację tego zadania miasto otrzymało 5,3 mln zł dofinansowania.
- Nowe rondo zostało zaprojektowane ze wszystkimi możliwymi by-passami i będzie stanowiło główny wjazd do centrum miasta - tłumaczy Tomasz Tosza z Wydziału Inwestycji Miejskich. - Każda relacja skrętna w prawo będzie zaopatrzona w osobny pas; tylko korelacje na wprost i w lewo będą wymagały przejechania przez rondo.
Aby jeszcze bardziej usprawnić ruch na obwodnicy centrum miasta, w miejsce istniejącego w ciągu ulicy Chopina przejścia dla pieszych ze wzbudzaną sygnalizacją świetlną powstanie kładka, która pozwoli na bezkolizyjne i bezpieczne przemieszczanie się mieszkańców. Dzięki temu znikną bariery, które aktualnie ograniczają przejezdność przez Trasę Śródmiejską.
Wykonawcą ronda i kładki za kwotę 5,8 mln zł jest firma Drogopol.
W ramach inwestycji na rondzie pojawi się postać z jaworznickiego herbu - drwal ze spiżu o wysokości 3,2 m. Autorem projektu rzeźby jest prof. Andrzej Zwolak.
źródło: UM Jaworzno