Pszczyna pożegna się z korkami. 54 miliony na obwodnicę

Pszczyna pożegna się z korkami. 54 miliony na obwodnicę

śląskie
REKLAMA

Prawie 54 mln złotych - tyle będzie kosztować inwestycja związana z kolejnym etapem budowy północnej obwodnicy miasta.

Prace na tym odcinku mają zakończyć się do listopada 2013 roku. Dziś została podpisana umowa z wykonawcą, spółką Strabag


,,Na tę inwestycję przez wiele lat czekali kierowcy i to nie tylko z powiatu pszczyńskiego. Czekali, bo to oni nadrabiali drogi, przeciskając się przez miasto, to oni wydawali mnóstwo pieniędzy na paliwo, podczas niekończących się korków i w oczekiwaniu na podniesienie szlabanów. Dla tych kierowców dzisiejsze podpisanie umowy to zapowiedź poprawy sytuacji finansowej - będą wydawali mniej pieniędzy na benzynę - ale przede wszystkim skrócenia czasu przejazdu. To inwestycja niezwykle ważna dla mieszkańców Pszczyny i powiatu pszczyńskiego, bo odciąża komunikacyjnie zabytkowe miasto, jak również przepiękny zabytkowy park" - mówi marszałek Adam Matusiewicz. 


Budowa północnej obwodnicy Pszczyny to jedna z największych inwestycji drogowych w naszym regionie. Celem realizacji jest udrożnienie kluczowej dla województwa śląskiego sieci drogowej na trasie Katowice - Żory - Rybnik - Racibórz. Inwestycja pozwoli kierowcom ominąć zabytkowe centrum miasta i stanowić będzie nowy przebieg drogi wojewódzkiej nr 935, jednej z najbardziej obciążonych ruchem tras w regionie. Tam zostanie skierowany również ruch ciężkich pojazdów ze śródmieścia.
 
 

Początek północnej obwodnicy Pszczyny zlokalizowany jest na granicy z gminą Suszec, koniec zaprojektowano w rejonie węzła z drogą krajową nr 1. Zakres zadania, w wyniku którego powstanie ponad czterokilometrowa droga łącząca drogę krajową nr 1 z drogą wojewódzką nr 935, obejmuje m.in. wykonanie korpusu drogowego obwodnicy, przebudowę obecnej infrastruktury na wyznaczonej trasie i budowę czterech wiaduktów oraz dwóch skrzyżowań z sygnalizacja świetlną, które umożliwią połączenie obwodnicy z istniejącą w tym regionie siecią drogową.

REKLAMA


Łączny koszt budowy obwodnicy wyniesie ok. 107 mln złotych. Pieniądze te pochodzą z budżetu Województwa Śląskiego. Droga ta to kolejny element północnej obwodnicy. Od początku tego roku trwa już budowa węzła nowej drogi ze wspomnianą drogą krajową nr 1. Ten kontrakt realizuje Mota-Engil CE SA. Węzeł będzie gotowy do końca września 2013 roku.

 

źródło: Urząd Marszałkowski

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA