[śląskie] Saperzy na Pustyni Błędowskiej

graviteo

Do końca przyszłego roku obowiązuje zakaz wstępu na Pustynię Błędowską. Trwają tam prace saperskie, stanowiące element projektu realizowanego przez gminę Klucze. W efekcie teren ma odzyskać pustynny charakter.

- Rozpoczęły się przeszukania południowej części Pustyni pod kątem występowania niewybuchów i niewypałów. Kolejnym działaniem będzie oczyszczenie jej z krzewów i drzew, m.in. sosen i wierzb kaspijskich
- informuje Krzysztof Florys z Urzędu Gminy Klucze.


W całym przedsięwzięciu chodzi o to, żeby Pustynia, która na przestrzeni lat porosła roślinnością wcześniej na niej nie występująca, odzyskała charakter pustynny.


- Działania obejmą obszar 400 ha. Przeprowadzona zostanie inwentaryzacja przyrodnicza, prowadzony będzie też przyrodniczy monitoring. Dzięki temu dokładnie dowiemy się, z jakimi gatunkami roślin, ptaków i owadów mamy do czynienia na Pustyni. Powstaną także edukacyjne ścieżki przyrodnicze. Projekt będzie realizowany do końca 2014r. - mówi Krzysztof Florys.


Na ,,polskiej Saharze" występuje fauna i flora, typowa dla terenów piaskowych i nadmorskich wydm. Postępujące zarastanie sprawiło, że pustynia zaczęła coraz bardziej przypominać las. Żeby temu zapobiec, władze Klucz postanowiły przystąpić do działań, które przywrócą jej naturalny wygląd.


Pustynia Błędowska to największy w Polsce obszar lotnych piasków, leżący na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Jest to zarazem największy w Europie obszar występowania piasków śródlądowych. Rozciąga się od Błędowa na zachodzie do gminy Klucze na wschodzie. Powstała na skutek karczowania lasów, zapoczątkowanego w XIII w. Wycinka odsłoniła ogromne pokłady piasków czwartorzędowych.


Od początku XX w. służyła jako poligon. W latach 60. XX w. kręcono na niej sceny ,,Faraona", w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Obserwowano na niej zjawisko fatamorgany, zdarzały się również burze piaskowe.

 

źródło: UM Dąbrowa Górnicza