Sprzedano zabytkowy budynek dawnej Nowej Giełdy we Wrocławiu źródło: Agencja Mienia Wojskowego

Sprzedano zabytkowy budynek dawnej Nowej Giełdy we Wrocławiu

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
Nowa Giełda, ul. Krupnicza
adresWrocław, Krupnicza 15/Włodkowica 2
REKLAMA
W czwartek 1 lipca Agencja Mienia Wojskowego (AMW) poinformowała o sprzedaży zabytkowego budynku Nowej Giełdy przy ul. Krupniczej 15. Na zorganizowany przetarg wpłynęła jedna oferta w wysokości 16 160 000 zł. Cena wywoławcza za ten obiekt wynosiła 16 mln zł.
Nowego właściciela Nowej Giełdy poznamy za tydzień. Tyle mają potrwać formalności związane ze sprzedażą budynku. Ostateczna finalizacja całej transakcji zaplanowana została przez AMW na przełom sierpnia i września.
Powierzchnia użytkowa czterokondygnacyjnego, murowanego budynku (od 1972 roku w rejestrze zabytków) wynosi 4,9 tys. mkw., a kubatura – 32,3 tys. metrów sześciennych. Stoi na działce o pow. 2208 mkw. Powstał w latach 1864-67. Jego wnętrze służyło m.in. jako giełda, sala koncertowa, czy miejsce wykładów, a od 1952 roku jako hala sportowa, z której korzystała Gwardia Wrocław. Do 2016 roku właścicielem gmachu była policja. Wówczas postanowiła, z powodu zbyt wysokich kosztów utrzymania, przekazać go wojsku.

Nowy właściciel będzie mógł zagospodarować obiekt na cele związane z kulturą i rozrywką, otworzyć w nim centrum kongresowe czy placówki zajmujące się obsługą ruchu turystycznego. W ramach funkcji uzupełniających plan daje też możliwość prowadzenia tam restauracji, zaadaptowania części budynku na apartamenty, świadczenie usług hotelowych, a od drugiej kondygnacji wzwyż – również usług wypoczynku i sportu.

Pieniądze uzyskane przez Agencję Mienia Wojskowego ze sprzedaży budynku Nowej Giełdy zostaną przekazane na Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego, z którego finansowane są potrzeby służb mundurowych, podległych i nadzorowanych przez MSWiA.

Agencja Mienia Wojskowego
REKLAMA
Agencja Mienia Wojskowego
Agencja Mienia Wojskowego
Agencja Mienia Wojskowego
Agencja Mienia Wojskowego

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA