Stoen Operator zwiększa nakłady na modernizację sieci energetycznej i stawia na dotacjeFot. Materiały prasowe

Stoen Operator zwiększa nakłady na modernizację sieci energetycznej i stawia na dotacje

Orzech
Orzech
REKLAMA

Jednym z priorytetów transformacji energetycznej jest rozwijanie nowoczesnych sieci elektroenergetycznych. Stała modernizacja i rozbudowa sieci to konieczność w działaniach operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD), by zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii. Stoen Operator, który dostarcza energię do ponad miliona odbiorców na terenie Warszawy, na inwestycje sieciowe przeznaczył w 2024 roku rekordową kwotę 650 mln zł.

Ponadto w ostatnich latach pozyskał łącznie ponad 186 mln złotych wsparcia w ramach dotacji. W bieżącym roku spółka planuje ponowne znaczące zwiększenie budżetu własnego na ten cel. Zamierza także zasilić swoje zasoby inwestycyjne kolejnymi dofinansowaniami na kwotę blisko 100 mln zł.

Finansowanie zewnętrzne wspiera budżet inwestycyjny OSD

Dla operatorów sieci dystrybucyjnych, oprócz własnych środków finansowych, niezwykle istotne jest zewnętrzne wsparcie finansowe. Nie inaczej jest w przypadku stołecznego OSD.

– Istnieje wiele źródeł, z których możemy czerpać finansowanie dla naszych inwestycji elektroenergetycznych, takich jak Krajowy Plan Odbudowy, Fundusz Modernizacyjny czy unijna Polityka Spójności. Jako operator systemu dystrybucyjnego powinniśmy pozyskiwać te środki, aby móc spełniać cele określone w Karcie Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych – mówi Łukasz Sosnowski, menedżer ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych i Realizacji Projektów Badawczo-Rozwojowych w Stoen Operator.

W ubiegłym roku rekordowy budżet warszawskiego operatora przeznaczony na inwestycje sieciowe zasiliły dodatkowo dwie znaczące dotacje. We wrześniu 2024 roku spółka uzyskała dofinansowanie w wysokości ponad 60 milionów złotych. Kwotę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Stoen Operator przeznaczył na kontynuację programu zastąpienia starych urządzeń do pomiaru zużycia energii nowoczesnymi licznikami zdalnego odczytu. Umożliwiła ona zakup i wymianę około 200 tysięcy urządzeń na terenie Warszawy. Dotacja była drugą przyznaną spółce na ten cel – rok wcześniej Stoen Operator pozyskał dofinasowanie w podobnej wysokości na realizację programu rozwoju infrastruktury inteligentnego opomiarowania AMI.

W pod koniec minionego roku spółka otrzymała także kolejne dofinansowanie NFOŚiGW w wysokości ponad 12 milionów złotych. Te środki zostaną przeznaczone na budowę rozproszonego systemu magazynowania w sieci Stoen Operator na potrzeby stabilizacji parametrów sieci dystrybucyjnej. Dotacja pozwoli operatorowi wybudować do 2028 roku aż 10 magazynów energii o mocy ok. 150 kW i pojemności 200 kWh. Posłużą one stabilizacji parametrów jakościowych energii, zwiększaniu poziomu bezpieczeństwa sieci elektroenergetycznej oraz analizom dla lepszego projektowania sieci w przyszłości.

REKLAMA

Rośnie zapotrzebowanie na energię, inwestycje są konieczne

Jednym z istotnych wyzwań, które stoi przed warszawskim dostawcą prądu, jest rosnące zapotrzebowanie na moc. Do niedawna jego wzrost był na poziomie 1-2% rocznie, jednak do 2030 roku może zwiększyć się aż 5-krotnie.

Stoen Operator podkreśla, że tylko w Warszawie przyłączone i nadal podłączane centra danych potrzebują prawie 500 MW, a w ciągu najbliższych dziesięciu lat ten wskaźnik co najmniej podwoi się. Stolica wymaga również inwestycji w inteligentne sieci, projektów związanych z digitalizacją i wzrostem obserwowalności sieci dystrybucyjnej, a także inicjatyw, które zwiększą świadomość i zaangażowanie klientów w zakresie racjonalnego wykorzystywania dostarczanej energii. Dzięki nim możliwe będzie utrzymanie stabilności parametrów jakościowych sieci i optymalizacja wykorzystania instalacji OZE. Nowoczesna i efektywna infrastruktura energetyczna będzie więc kluczowa dla transformacji miasta.

Najwyższy budżet w historii i moc z dofinansowań

Rok 2025 będzie zatem kolejnym okresem intensywnych inwestycji dla stołecznego OSD. Świadczyć o tym może fakt, że Stoen Operator planuje zwiększenie budżetu na inwestycje, przekraczając historycznie najwyższe nakłady finansowe z ubiegłego roku. Firma zamierza także skupić się na pozyskiwaniu kolejnych dotacji, które są kluczowe dla funkcjonowania nowoczesnej i efektywnej sieci dystrybucyjnej.

– Modernizacja sieci elektroenergetycznej musi być skierowana na spełnianie potrzeb zróżnicowanej bazy klientów – mówi Łukasz Sosnowski. – Z jednej strony, rosnąca liczba przydomowych instalacji OZE wpływa na działanie sieci dystrybucyjnej, wymagając - od nas jako operatora - wprowadzenia dodatkowych rozwiązań. Z drugiej strony, zużycie energii elektrycznej w stolicy osiąga ponad 180 MW, natomiast w niebateryjnym transporcie miejskim wynosi ponad 50 MW. Zgodnie z planem do 2031 roku mamy zamiar wymienić liczniki naszych klientów na inteligentne. Aby osiągnąć te cele, planujemy ubiegać się o kolejne dofinansowanie zewnętrzne – podsumowuje.

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA