REKLAMA
Znaleziono 1918 wyników
Po ponad rocznej przerwie SPHINX ponownie otwiera czwartą restaurację we Wrocławiuartykuł
Pokaż artykuł
Po ponad rocznej przerwie SPHINX ponownie otwiera czwartą restaurację we Wrocławiu
Sieć restauracji SPHINX ponownie będzie miała swój lokal w samym centrum stolicy Dolnego Śląska. Restauracja serwująca popularną shoarmę i inne dania inspirowane kuchnią orientalną po ponad rocznej przerwie wraca do swojej dawnej lokalizacji w kamienicy Rynek 39/40 we Wrocławiu, w której wcześniej działała przez wiele lat.
Pociągi jeżdżą już po dwóch torach między Opolem Głównym i Opolem Zachodnimartykuł
Pokaż artykuł
Pociągi jeżdżą już po dwóch torach między Opolem Głównym i Opolem Zachodnim
Między Opolem Głównym a Opolem Zachodnim pociągi jeżdżą już po dwóch torach. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. usprawniła komunikację regionalną, międzywojewódzką i międzynarodową. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach modernizacji linii Kędzierzyn-Koźle – Opole Zachodnie. Wartość projektu współfinansowanego z instrumentu unijnego CEF Łącząc Europę to 800 mln zł.
Prezes PGE Dariusz Marzec: kompleks w Turowie będzie działał tak długo, jak będzie to potrzebneartykuł
Pokaż artykuł
Prezes PGE Dariusz Marzec: kompleks w Turowie będzie działał tak długo, jak będzie to potrzebne
Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, 25 marca br. spotkał się z pracownikami Kopalni i Elektrowni Turów. Tematem spotkania, które odbyło się w Bogatyni na terenie energetycznego kompleksu, było podkreślenie jego wagi dla polskiej energetyki, zapewnienie o kontynuacji jego działalności oraz poinformowanie o dalszych krokach, które zostaną podjęte po uchyleniu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny decyzji środowiskowej turoszowskiej kopalni. Prezes PGE zapewnił załogę, że Kopalnia i Elektrownia Turów będą dalej bezpiecznie pracować, a pracownicy nie muszą martwić się o swoje miejsca pracy.
Znamy wykonawcę budowy nowego dworca Częstochowa Główna [WIZUALIZACJE]artykuł
Pokaż artykuł
Znamy wykonawcę budowy nowego dworca Częstochowa Główna [WIZUALIZACJE]
Polskie Koleje Państwowe S.A. rozstrzygnęły postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót budowlanych dworca Częstochowa Główna. Najkorzystniejszą ofertę (ok. 119 mln zł brutto) przedstawiła firma Texom Sp. z o.o. z Krakowa. Zakończenie budowy nowego dworca i udostępnienie go pasażerom planowane jest w drugiej połowie 2027 r.
Rząd blokuje przedłużenie drogi ekspresowej S5 do Czech. Lokalne władze mówią o wykluczeniuartykuł
Pokaż artykuł
Rząd blokuje przedłużenie drogi ekspresowej S5 do Czech. Lokalne władze mówią o wykluczeniu
Ministerstwo mówi „nie”, lokalne władze mówią o wykluczeniu. Spór o przyszłość S5 na Dolnym Śląsku wchodzi w decydującą fazę Droga ekspresowa S5 miała stać się jednym z kluczowych szlaków komunikacyjnych południowo‑zachodniej Polski.
Nowa "Zakopianka" S7 dopiero w 2045 roku? Rząd zapowiada długie lata przygotowańartykuł
Pokaż artykuł
Nowa "Zakopianka" S7 dopiero w 2045 roku? Rząd zapowiada długie lata przygotowań
Kierowców czekają jeszcze długie lata korków między Krakowem a Myślenicami. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że ostateczny przebieg nowej drogi ekspresowej S7 zostanie zatwierdzony dopiero w 2031 r., a budowa potrwa aż do 2045 r. Powód? Ogromna skala inwestycji, konieczność budowy tuneli i rekordowa liczba uwag od mieszkańców.
Wałbrzych kończy budowę nowego stadionu. Inwestycja znów się opóźnia, ale prace są już na finiszu [FILM]artykuł
Pokaż artykuł
Wałbrzych kończy budowę nowego stadionu. Inwestycja znów się opóźnia, ale prace są już na finiszu [FILM]
W liczącym ok. 100 tysięcy mieszkańców Wałbrzychu na Dolnym Śląsku, trwa budowa nowego stadionu na Nowym Mieście – jednej z największych inwestycji sportowych w regionie. Choć prace są już zaawansowane w około 75 proc., trudno jednoznacznie wskazać datę zakończenia projektu. Harmonogram był już kilkukrotnie przesuwany, a ostatnie miesiące przyniosły kolejne opóźnienia.
Poznań staje się jednym z najważniejszych centrów technologii kwantowych w regionie [FILM]artykuł
Pokaż artykuł
Poznań staje się jednym z najważniejszych centrów technologii kwantowych w regionie [FILM]
Poznań staje się jednym z najważniejszych centrów technologii kwantowych w regionie. 25 maja 2026 r. na Politechnice Poznańskiej uruchomiono zaawansowany komputer kwantowy IQM Radiance 5. W wydarzeniu wziął udział m.in. Marcin Kulasek, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Wielkopolska inwestycja to kamień milowy w rozwoju polskich kompetencji cyfrowych i krajowego ekosystemu głębokich technologii.
ORLEN Południe zainwestuje prawie 630 mln zł w Kętrzynie. Wybuduje największą tłocznię rzepaku w Polsceartykuł
Pokaż artykuł
ORLEN Południe zainwestuje prawie 630 mln zł w Kętrzynie. Wybuduje największą tłocznię rzepaku w Polsce
Grupa ORLEN zrealizuje nową, wielką inwestycję w Polsce. Tym razem w północno-wschodniej części naszego kraju, w województwie warmińsko-mazurskim. ORLEN Południe S.A., spółka z Grupy ORLEN wybuduje w Kętrzynie największą w Polsce tłocznię rzepaku. Zakład będzie przerabiał 500 tysięcy ton rzepaku i wytwarzał rocznie 200 tysięcy ton oleju z przeznaczeniem na produkcję niskoemisyjnych biopaliw.
Zelektryfikowana linia kolejowa połączy Kielce z Tomaszowem Mazowieckimartykuł
Pokaż artykuł
Zelektryfikowana linia kolejowa połączy Kielce z Tomaszowem Mazowieckim
Zelektryfikowana linia kolejowa połączy Kielce z Tomaszowem Mazowieckim. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla modernizacji i elektryfikacji linii kolejowej nr 25 z rządowego „Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r.”.
PKP PLK remontują i modernizują zabytkową stację kolejową Bytom [ZDJĘCIA]artykuł
Pokaż artykuł
PKP PLK remontują i modernizują zabytkową stację kolejową Bytom [ZDJĘCIA]
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na wykonanie projektu remontu nastawni bramowej w Bytomiu. Na terenie stacji prowadzone są prace przy przebudowie peronów i hali przy zachowaniu elementów historycznych. Efektem inwestycji na odcinku Chorzów Batory – Nakło Śląskie będą sprawniejsze podróże oraz przewóz towarów ze Śląska w stronę portów. Wartość prac to ponad 1,2 mld zł, dofinansowanie z unijnego programu POIiŚ.
MPK Kraków planuje budowę nowych stacji do ładowania autobusów elektrycznychartykuł
Pokaż artykuł
MPK Kraków planuje budowę nowych stacji do ładowania autobusów elektrycznych
MPK SA w Krakowie powiększając flotę autobusów elektrycznych dba jednocześnie o budowę na terenie miasta kolejnych stacji, które umożliwią szybkie doładowanie baterii tych pojazdów między kursami. Obecnie bezemisyjne autobusy MPK mogą się ładować w sumie w ośmiu lokalizacjach w różnych punktach miasta. Działa tam obecnie 14 szybkich ładowarek. Wkrótce ta liczba zdecydowanie się zwiększy.
Warszawa Gdańska zyska nowe przejście pod torami i kolejne ułatwienia dla podróżnychartykuł
Pokaż artykuł
Warszawa Gdańska zyska nowe przejście pod torami i kolejne ułatwienia dla podróżnych
Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości ok. 80 mln zł netto na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań na ważnej stołecznej stacji. Długie wiaty nad peronami ochronią przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a nowa informacja pasażerska lepiej poinformuje o przyjazdach i odjazdach pociągów.
Multimodalny kolejowy węzeł przeładunkowy w Szczecinie otrzymał unijne dofinansowanieartykuł
Pokaż artykuł
Multimodalny kolejowy węzeł przeładunkowy w Szczecinie otrzymał unijne dofinansowanie
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. podpisał 8 maja br. umowę o dofinansowanie dla projektu pt. „Budowa multimodalnego kolejowego węzła przeładunkowego na Półwyspie Ostrów Grabowski w Porcie Szczecińskim”, "Construction of a multimodal railway transshipment hub on the Ostrów Grabowski Peninsula in the Port of Szczecin" – MULTIRAILHUB. Dofinansowanie uzyskano w ramach konkursu CEF Transport: Adaptacja sieci TEN-T do podwójnego zastosowania cywilnego i obronnego.
Podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy odcinka DW635artykuł
Pokaż artykuł
Podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy odcinka DW635
Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie podpisał umowę z warszawską spółką Eco5tech SA na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy odcinka drogi wojewódzkiej nr 635 (DW635).
Podłęże-Piekiełko to nie tylko tory – inżynieryjny majstersztyk na największej inwestycji kolejowej na południu Polskiartykuł
Pokaż artykuł
Podłęże-Piekiełko to nie tylko tory – inżynieryjny majstersztyk na największej inwestycji kolejowej na południu Polski
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. buduje nowe tory w Małopolsce. Prace w wymagającym otoczeniu Karpat obligują projektantów i inżynierów do wykonywania wielu zabezpieczeń i wzmocnień, które zagwarantują sprawne i szybkie przejazdy nowoczesną koleją. Tysiące kubików betonu, setki głębokich pali, ściany oporowe, nowe mosty i tunele – potężna inwestycja Polskich Linii Kolejowych to inżynieryjne wyzwanie na skalę dotąd niespotykaną. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Podróż z Krakowa do Zakopanego zajmie ok. 90 minut.
Bumech S.A. chce w Polsce serwisować ciężkie pojazdy wojskowe wraz z amerykańskim partneremartykuł
Pokaż artykuł
Bumech S.A. chce w Polsce serwisować ciężkie pojazdy wojskowe wraz z amerykańskim partnerem
Bumech S.A. podpisał umowę o współpracy z amerykańską spółką United Manufacturing Technologies LLC (UMT). Porozumienie dotyczy pozyskania przez Bumech Defense zdolności wykonawczych w zakresach remontów, serwisu i modernizacji ciężkich pojazdów opancerzonych oraz rozwoju systemów antydronowych pochodzących z USA. Umowa wzmacnia nowy kierunek działalności Bumechu, oparty na silnych kompetencjach przemysłowych spółki.
Za ok. 2 mld zł powstanie pierwszy odcinek linii kolejowej, która połączy Kraków z Podhalem i Sądecczyznąartykuł
Pokaż artykuł
Za ok. 2 mld zł powstanie pierwszy odcinek linii kolejowej, która połączy Kraków z Podhalem i Sądecczyzną
Podpisano kolejną umowę na realizację prac budowlanych w ramach największej inwestycji Polskich Linii Kolejowych na południu kraju. Do połowy 2029 roku na odcinku Szczyrzyc - Tymbark powstaną tory, tunele, wiadukty i mosty. To pierwszy fragment zupełnie nowej linii kolejowej, budowanej w ramach projektu „Podłęże-Piekiełko”. Inwestycja za niemal 1,7 mld zł netto sfinansowana będzie ze środków budżetowych.
Linia kolejowa Podłęże-Piekiełko: pierwszy tunel kolejowy wydrążony [ZDJĘCIA]artykuł
Pokaż artykuł
Linia kolejowa Podłęże-Piekiełko: pierwszy tunel kolejowy wydrążony [ZDJĘCIA]
Tarcza TBM „Jadwiga”, po 10 miesiącach intensywnych działań, zakończyła prace wiertnicze przy pierwszym tunelu kolejowym, który powstaje na potrzeby największej inwestycji Polskich Linii Kolejowych SA. Podziemna budowla o długości 3750 metrów skróci podróże pociągiem z Nowego Sącza do Limanowej, a po wybudowaniu kolejnych odcinków nowej trasy – również do Krakowa
Budimex zakończył budowę komory "Fabryczna" w Łodzi – ważny krok dla Kolei Dużych Prędkości w Polsce i całego projektu Port Polska [FILM+ZDJĘCIA]artykuł
Pokaż artykuł
Budimex zakończył budowę komory "Fabryczna" w Łodzi – ważny krok dla Kolei Dużych Prędkości w Polsce i całego projektu Port Polska [FILM+ZDJĘCIA]
Budimex SA zakończył zasadnicze prace przy budowie komory odbiorczej „Fabryczna”, jednego z kluczowych elementów infrastruktury towarzyszącej budowie tunelu dalekobieżnego w Łodzi w ciągu linii kolejowej nr 85. Zakończenie tego etapu otwiera drogę do rozpoczęcia kolejnych prac związanych z budową komory rozjazdowej „Fabryczna”, których start zaplanowano na lipiec 2026 roku.
REKLAMA