REKLAMA
Znaleziono 445 wyników
Co dalej z planami budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce?artykuł
Pokaż artykuł
Co dalej z planami budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce?
Wiceminister energii Wojciech Wrochna poinformował 12 czerwca 2026 roku o planach resortu dotyczących wyboru partnera do realizacji drugiej elektrowni jądrowej w Polsce.
[opolskie] Więcej Alstomu w Opolu?artykuł
Pokaż artykuł
[opolskie] Więcej Alstomu w Opolu?
Lider konsorcjum, które jest odpowiedzialne za budowę dwóch nowych bloków w Elektrowni Opole, Rafako...
[Warszawa] Nowa jakość przestrzeni biurowej w industrialnych murachartykuł
Pokaż artykuł
[Warszawa] Nowa jakość przestrzeni biurowej w industrialnych murach
Wyjątkowo licznie rewitalizowane obecnie warszawskie, historyczne obiekty industrialne przynoszą nie...
HITACHI i OSGE rozpoczynają współpracę przy projekcie budowy małych reaktorów jądrowych w Polsceartykuł
Pokaż artykuł
HITACHI i OSGE rozpoczynają współpracę przy projekcie budowy małych reaktorów jądrowych w Polsce
Nawiązanie strategicznej współpracy w Polsce pomiędzy Grupą Hitachi a ORLEN Synthos Green Energy umożliwi wykorzystanie nowoczesnych i sprawdzonych rozwiązań technologicznych w implementacji floty reaktorów BWRX-300 w Polsce. Działania oraz partnerstwo obu firm to szansa na rozwój innowacji i zwiększenie udziału local content w budowie SMR-ów w Polsce.
Polskie miasta walczą o szwajcarskie miliony - ruszyła decydująca faza programuartykuł
Pokaż artykuł
Polskie miasta walczą o szwajcarskie miliony - ruszyła decydująca faza programu
24 miasta wchodzą w decydującą fazę przygotowań do pozyskania dofinansowania z Funduszy Szwajcarskich. Stawką jest aż 1,5 mld zł - a wysokość pojedynczych grantów sięga nawet 80 mln zł. By wnioski były dopracowane i najlepiej dopasowane do potrzeb mieszkańców, miasta otrzymują wsparcie polskich i szwajcarskich ekspertów.
Nowa elektrociepłownia w Siechnicach połączona z Krajowym Systemem Elektroenergetycznymartykuł
Pokaż artykuł
Nowa elektrociepłownia w Siechnicach połączona z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym
Budowana w Siechnicach elektrociepłownia gazowa została podłączona do sieci dystrybucji energii. Inwestycję realizuje Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA należący do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE.
Kolejny rekord – niemal 90% Polaków za budową elektrowni jądrowych w Polsceartykuł
Pokaż artykuł
Kolejny rekord – niemal 90% Polaków za budową elektrowni jądrowych w Polsce
Niemal 90% Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w listopadzie 2023 r. Jednocześnie prawie 77% badanych zgodziłoby się, aby taka elektrownia powstała w okolicy ich miejsca zamieszkania. To najlepsze wyniki w historii badań realizowanych co roku od 2012 r.
Prezes PGE Dariusz Marzec: kompleks w Turowie będzie działał tak długo, jak będzie to potrzebneartykuł
Pokaż artykuł
Prezes PGE Dariusz Marzec: kompleks w Turowie będzie działał tak długo, jak będzie to potrzebne
Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, 25 marca br. spotkał się z pracownikami Kopalni i Elektrowni Turów. Tematem spotkania, które odbyło się w Bogatyni na terenie energetycznego kompleksu, było podkreślenie jego wagi dla polskiej energetyki, zapewnienie o kontynuacji jego działalności oraz poinformowanie o dalszych krokach, które zostaną podjęte po uchyleniu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny decyzji środowiskowej turoszowskiej kopalni. Prezes PGE zapewnił załogę, że Kopalnia i Elektrownia Turów będą dalej bezpiecznie pracować, a pracownicy nie muszą martwić się o swoje miejsca pracy.
W Gdańsku powstanie specjalny Ośrodek Monitorowania Morza Bałtyckiegoartykuł
Pokaż artykuł
W Gdańsku powstanie specjalny Ośrodek Monitorowania Morza Bałtyckiego
W Gdańsku powstanie Ośrodek Monitorowania Morza Bałtyckiego – nowoczesna platforma integrująca dane satelitarne, technologie kosmiczne i wiedzę ekspercką. To wspólna inicjatywa ARP, PSSE, POLSA, GARG oraz Politechniki Gdańskiej, formalnie zainaugurowana podczas PowerConnect 2026.
Na Pomorzu powstanie gigantyczne, wieloetapowe centrum danychartykuł
Pokaż artykuł
Na Pomorzu powstanie gigantyczne, wieloetapowe centrum danych
Na Pomorzu startuje inwestycja, która może całkowicie odmienić pozycję Polski na technologicznej mapie Europy. Baltic Data Center Campus, realizowany przez WBS Power, ma osiągnąć moc 3,2 GW i stać się jednym z największych kampusów danych na kontynencie. To skala, która jeszcze kilka lat temu wydawała się poza zasięgiem krajowych firm.
Trwają przygotowania do budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej artykuł
Pokaż artykuł
Trwają przygotowania do budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej
24 marca w Słajszewie odbyło się spotkanie informacyjne poświęcone przygotowaniom do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Reprezentanci spółki omówili dotychczas zrealizowane działania w ramach pierwszego etapu prac przygotowawczych (PP1), obejmujące m.in. wycinkę drzew i krzewów na terenie inwestycji oraz prowadzone badania geologiczne GEO1. Przedstawiono również kolejne kroki w procesie inwestycyjnym, w tym przygotowania do złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na budowę przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki – kluczowego etapu poprzedzającego rozpoczęcie procesu budowy.
Powstaje Baltic Power, najbardziej zaawansowany projekt morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Inwestycja otrzymała 3,5 mld zł dofinansowania z KPOartykuł
Pokaż artykuł
Powstaje Baltic Power, najbardziej zaawansowany projekt morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Inwestycja otrzymała 3,5 mld zł dofinansowania z KPO
Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, który odegra kluczową rolę w transformacji energetycznej kraju. Szacuje się, że jego roczna produkcja pokryje około 3 proc. krajowego zapotrzebowania na prąd, co pozwoli na zasilenie ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych. Inwestycja otrzymała 3,5 mld zł dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy.
Browary Warszawskie wybrane zostały najlepszą miejską rewitalizacją na świecie [ZDJĘCIA]artykuł
Pokaż artykuł
Browary Warszawskie wybrane zostały najlepszą miejską rewitalizacją na świecie [ZDJĘCIA]
Browary Warszawskie kończą 2022 rok z tytułem najlepszej miejskiej rewitalizacji na świecie. Flagowy projekt "destination" Echo Investment otrzymał prestiżową nagrodę MAPIC Awards 2022 w kategorii Best Urban Regeneration. Uznanie na arenie międzynarodowej dowodzi, że projekt pokochali nie tylko mieszkańcy Warszawy.
W krakowskiej Ekospalarni uruchomiona została instalacja odzysku ciepła ze spalin [FILM]artykuł
Pokaż artykuł
W krakowskiej Ekospalarni uruchomiona została instalacja odzysku ciepła ze spalin [FILM]
W krakowskiej Ekospalarni uruchomiona została instalacja odzysku ciepła ze spalin. Dzięki tej inwestycji można wyprodukować więcej energii cieplnej, nie zwiększając przy tym ilości spalanych odpadów. To również mniejsza emisja CO2 do środowiska, niższa temperatura spalin i duża oszczędność wody.
Łęgi Odrzańskie w rejonie stopnia wodnego Malczyce są już lepiej nawadniane [ZDJĘCIA]artykuł
Pokaż artykuł
Łęgi Odrzańskie w rejonie stopnia wodnego Malczyce są już lepiej nawadniane [ZDJĘCIA]
Wrocławskie Wody Polskie mają na koncie kolejną ważną inwestycję na rzecz środowiska naturalnego. Pod koniec roku zakończyła się realizacja zadania obejmującego nawodnienie lasów łęgowych na prawym brzegu Odry na wysokości stopnia wodnego Malczyce w rejonie wsi Prawików. W ramach inwestycji powstała nawadniająca tereny zalesione sieć rowów melioracyjnych z urządzeniami zastawkowymi, która została połączona ze zbiornikiem wyrównawczym.
Elektrovnia Garbary, nowa, wielka inwestycja ROBYG w Poznaniu [FILMY+WIZUALIZACJE]artykuł
Pokaż artykuł
Elektrovnia Garbary, nowa, wielka inwestycja ROBYG w Poznaniu [FILMY+WIZUALIZACJE]
ROBYG zaprezentował film promujący najnowszą inwestycję w Poznaniu. Projekt powstanie na terenie Małej Wyspy, w miejscu dawnej Elektrociepłowni Garbary, łącząc historyczne dziedzictwo tego obszaru z nowoczesną wizją urbanistyczną. Film przybliża wielowarstwową historię miejsca oraz przedstawia plany, dzięki którym przestrzeń ta zmieni się w tętniące życiem, nowe centrum Poznania.
Znana, globalna kancelaria prawnicza pozostaje największym najemcą Elektrowni Powiśleartykuł
Pokaż artykuł
Znana, globalna kancelaria prawnicza pozostaje największym najemcą Elektrowni Powiśle
Znana, globalna kancelaria prawnicza Dentons , pozostaje największym najemcą Elektrowni Powiśle w Warszawie. To czołowa międzynarodowa kancelaria prawnicza, obecna w Polsce od ponad 30 lat. Warszawskie biuro Dentons wspiera klientów w najbardziej złożonych i nowatorskich transakcjach, projektach inwestycyjnych oraz sporach. Zespół kancelarii zapewnia kompleksową obsługę w kluczowych obszarach prawa gospodarczego i sektorach gospodarki. W transakcji renegocjacji, która będzie obowiązywać do października 2033 r., najemcę reprezentowali doradcy firmy JLL.
Polska przyspiesza przygotowania do budowy pierwszej elektrowni jądrowej [RAPORT]artykuł
Pokaż artykuł
Polska przyspiesza przygotowania do budowy pierwszej elektrowni jądrowej [RAPORT]
W ostatnich dwóch latach Polska dokonała znaczącego postępu w przygotowaniach do uruchomienia inwestycji w energetykę jądrową, wynika z najnowszego raportu kancelarii Baker McKenzie i Polityka Insight. Eksperci wysoko ocenili stan gotowości w obszarze regulacyjnym, społecznym i politycznym. Przyspieszenia wymagają przygotowania w zakresie technologicznym, inwestycyjnym i systemowym, zwłaszcza jeśli chodzi o pozyskiwanie wykwalifikowanej kadry.
[Polska] W budowie ok. 40 centrów handlowych, z czego 21 będzie otwartych w małych miastach poniżej 100 tys. mieszkańcówartykuł
Pokaż artykuł
[Polska] W budowie ok. 40 centrów handlowych, z czego 21 będzie otwartych w małych miastach poniżej 100 tys. mieszkańców
26. marca Polska Rada Centrów Handlowych zorganizowała prezentację 10-tego raportu rynkowego opracow...
Coraz bliżej wprowadzenia do eksploatacji pierwszych w historii PKP Intercity hybrydowych zespołów trakcyjnych (HZT)artykuł
Pokaż artykuł
Coraz bliżej wprowadzenia do eksploatacji pierwszych w historii PKP Intercity hybrydowych zespołów trakcyjnych (HZT)
PKP Intercity zainicjowało kolejny etap przygotowań do wprowadzenia do eksploatacji pierwszych w historii spółki hybrydowych zespołów trakcyjnych (HZT). Rozpoczęły się testy pojazdu hybrydowego na torze doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie. To właśnie tam, w jednym z najbardziej zaawansowanych ośrodków badawczych w Europie, sprawdzane będą m.in. układ hamulcowy oraz systemy sterowania i bezpieczeństwa. Nowe składy, łączące napęd elektryczny i spalinowy, będą od przyszłego roku obsługiwać połączenia dalekobieżne w kategorii InterCity, łącząc mniejsze i średnie miejscowości z głównymi ośrodkami w kraju.
REKLAMA