W Polsce utrzymuje się bardzo wysokie poparcie społeczne dla budowy elektrowni jądrowychFot. Pixabay

W Polsce utrzymuje się bardzo wysokie poparcie społeczne dla budowy elektrowni jądrowych

REKLAMA

Budowę elektrowni jądrowej w Polsce popiera 92,5 proc. respondentów – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przemysłu w listopadzie 2024 r. Jednocześnie 79,6 proc. badanych zgodziłoby się, aby taka elektrownia powstała w okolicy ich miejsca zamieszkania. To najlepsze wyniki w historii badania realizowanego co roku od 2012 r.

Wyniki ankiet podczas spotkania Wiceministra Przemysłu i Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Wojciecha Wrochny z dziennikarzami w siedzibie resortu w Warszawie 11 grudnia 2024 roku zaprezentował dyrektor Departamentu Energii Jądrowej MP Paweł Gajda.

Badanie z listopada 2024 r. wskazuje, że 92,5 proc. ankietowanych wyraża poparcie dla elektrowni jądrowych w naszym kraju, przy czym 67,9 proc. robi to w sposób zdecydowany). Z kolei 5,9 proc. jest przeciwnego zdania, przy czym odsetek osób zdecydowanie przeciwnych wynosi 2,8 proc.

Większość badanych (79,6 proc.) popiera zlokalizowanie elektrowni jądrowej w bezpośredniej okolicy swojego miejsca zamieszkania, a 18,8 proc. jest przeciwnego zdania. Liczba zwolenników budowy elektrowni jądrowej w swoim sąsiedztwie wzrosła o 3 p.p. w porównaniu do roku poprzedniego.

90,3 proc. respondentów uważa, że budowa elektrowni jądrowej będącej niskoemisyjnym źródłem wytwarzania energii jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi. 94,2 proc. jest zdania, że budowa w Polsce elektrowni jądrowej przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Badani swoją wiedzę na temat energetyki jądrowej oceniają średnio na ocenę dobrą (3,9) – w trakcie badania 65,1 proc. respondentów wskazało na ocenę dobrą lub wyższą. Jednocześnie 96,6 proc. badanych uważa, że w Polsce potrzebna jest kampania informacyjna na temat energetyki jądrowej.

REKLAMA

Źródłami, z których respondenci najczęściej czerpią informacje o energetyce jądrowej, są internet 72,3 proc., telewizja 34,7 proc. oraz rozmowy ze znajomymi 29,1 proc.

Ogólnopolskie badanie na zlecenie Ministerstwa Przemysłu zostało zrealizowane przez firmę DANAE w dniach 12-28 listopada 2024 r., metodą CATI (wywiady telefoniczne) na grupie 2060 mieszkańców Polski w wieku 15-75 lat.

Polskie Elektrownie Jądrowe
Polskie Elektrownie Jądrowe
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Źródło: Ministerstwo Przemysłu

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA