EDP Renewables z pierwszym projektem hybrydowym w PolsceFot. Materiały prasowe

EDP Renewables z pierwszym projektem hybrydowym w Polsce

Orzech
Orzech
REKLAMA

EDP, za pośrednictwem EDP Renewables, świętuje rok działania pierwszej w Polsce hybrydowej elektrowni wiatrowo-solarnej. W 2023 r. EDP Renewables uruchomiła elektrownię fotowoltaiczną Konary w pobliżu działającej od ponad dekady w gminach Gołańcz i Margonin (woj. wielkopolskie) farmy wiatrowej Gołańcz. Elektrownia Konary stała się pierwszym w Polsce hybrydowym hubem odnawialnych źródeł energii, łącząc energię słoneczną i wiatrową w tej samej infrastrukturze sieciowej. Inwestycja to jednocześnie potwierdziła zaangażowanie firmy EDP w polską transformację energetyczną.

Przy łącznej mocy 124,5 MW (79,5 MW z farmy wiatrowej i 45 MWp z elektrowni fotowoltaicznej), hybrydowa farma w Konarach w pierwszym roku swojej działalności. wprowadziła do polskich sieci blisko 180 GWh energii odnawialnej. Zwiększenie produkcji tej energii o blisko 20% wynikało z dodania mocy elektrowni fotowoltaicznej i większej dostępności wiatru. Efektem był także zwiększony wkład EDP w wysiłki Polski na rzecz dekarbonizacji – dzięki inwestycji uniknięto emisji ponad 100 000 ton CO2 i dostarczono czystą energię do ponad 51 000 polskich gospodarstw domowych.

Z dumą świętujemy pierwszy rok działania pierwszej w Polsce hybrydowej elektrowni wiatrowo-słonecznej. Jest to kluczowe osiągnięcie w naszych wysiłkach na rzecz transformacji energetycznej poprzez innowacyjne rozwiązania. Integrując elektrownię fotowoltaiczną Konary z istniejącą farmą wiatrową Gołańcz, wykorzystaliśmy komplementarny charakter zasobów wiatrowych i słonecznych oraz zwiększyliśmy nasz wkład w dekarbonizację regionu, powiedział Pedro Vinagre, tymczasowy Country Manager EDP Renewables w Polsce.

REKLAMA

EDP jest pionierem w projektach hybrydowych w naszym kraju, ale także w Hiszpanii i Portugalii, z łączną mocą 0,3 GW w projektach hybrydowych w Europie. Firma uruchomiła również największą w Europie pływającą platformę solarną na zbiorniku Alqueva w Portugalii, łączącą elektrownie wodne i fotowoltaiczne. Hybrydyzacji można również dokonać poprzez dodanie systemów magazynowania baterii do aktywów odnawialnych, co EDP zrobiło już w Stanach Zjednoczonych.

Od momentu pojawienia się w Polsce, EDP opracowało i zainstalowało już ponad 1 GW energii odnawialnej, a obecnie obsługuje ponad 670 MW w elektrowniach wiatrowych i słonecznych na skalę użytkową oraz ponad 130 MWp w zdecentralizowanych rozwiązaniach solarnych zainstalowanych we współpracy z polskimi firmami.

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA